Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Data publikacji: 12.01.2020 15:41
Spotkania z Gospodynią
"Spotkanie z Gospodynią" to bezpłatne wydarzenie dedykowane Kołom Gospodyń Wiejskich, w którym mogą brać udział wszyscy chętni. Wydarzenie skupia zwłaszcza czytelniczki pisma "Gospodyni", które od lat łączy kobiety wsi.
Celem projektu jest integracja lokalnej społeczności, działanie na rzecz aktywizacji kobiet, promocja zdrowia i aktywnego trybu życia, promocja czytelnictwa.
Każde Spotkanie przebiega wg schematu, zawierającego kilka tematycznych modułów:
1. "Zdrowa Gospodyni", podczas którego rozmawiamy o zdrowiu kobiety, profilaktyce. Prelegentami zazwyczaj są lekarze, fizjoterapeuci, położne lub pielęgniarki.
2. "Piękna Gospodyni", moduł trwający cały dzień, uczestniczki spotkania mogą skorzystać z porad wizażystki lub kosmetyczki.
3. "Gospodyni działa", którego celem jest zaprezentowanie możliwości aktywizacji własnej społeczności, poprzez pokazanie możliwości pozyskiwania funduszy, m.in. europejskich lub innych, wzięcia udziału w konkursach i projektach, które mają służyć ważnym celom, wokół których skupiona jest społeczność wsi - infrastrukturalnych, społecznych, edukacyjnych, zdrowotnych lub promocji kultury i dziedzictwa regionu.
4. Warsztaty "Tu blaszka tam słoik" lub "Dobra micha" (w zależności od sezonu) oraz kończące całe spotkanie wspólne biesiadowanie, poprzedzone wspólnym gotowaniem.

Jak zorganizować "Spotkanie z Gospodynią" u siebie?

To proste! Jeżeli jesteś członkinią/członkiem Koła Gospodyń Wiejskich lub innej organizacji kobiecej działającej we wsi, zadzwoń pod numer telefonu: 602672094 do wiceprezeski fundacji Aliny Kuźminy i zgłoś chęć zorganizowania takiego spotkania.
Spotkanie jest bezpłatne, czasami prosimy o przygotowanie niektórych produktów na warsztaty. Prosimy też zawsze o przygotowanie lokalnego dania, o którym którym później piszemy w relacji ze Spotkania w czasopiśmie "Gospodyni".
O kolejnych spotkaniach informujemy na stronie fejsbukowej Fundacji, na instagramie oraz na stronie internetowej czasopisma "Gospodyni".
Szukaj podobnych wg: spotkaniezgospodynia
Czytaj więcej

Data publikacji: 29.12.2019 13:57
Wspólnie o Funduszach Europejskich

Od maja do października 2019 r. realizowaliśmy projekt promujący wiedzę o Funduszach Europejskich. Dwie tury konkursu organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju to 12 spotkań z Kołami Gospodyń Wiejskich i mieszkańcami wsi i małych miejscowości w kilku województwach. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: „Jakie projekty dofinansować z Funduszy Europejskich?”, „Co to jest Baza Usług Rozwojowych?”, „Do kogo kierowany jest program Dostępność plus?” Zależało nam też na zbadaniu poziomu wiedzy mieszkańców małych miejscowości na temat Funduszy Europejskich.

Rozwój wsi obecnie nie jest możliwy bez szerokiego wsparcia ze strony Unii Europejskiej, czego dowodem są liczne przykłady inwestycji w drogi, budynki, infrastrukturę obszarów wiejskich. Tematy podejmowane podczas spotkań organizowanych przez Fundację Polska Gospodyni mają na celu skierowanie uwagi na te projekty, które pomagają każdemu w realizacji życiowych celów – rozwoju zawodowego, osobistego, własnych zainteresowań, takich, które pomagają aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności, być aktywnym w dziele promocji lokalnej tradycji.

Uczestnicy spotkań otrzymali kompleksową informację o funduszach i programach, z których można otrzymać dofinansowanie. Zostali również zachęceni do skorzystania z bezpłatnych usług Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE) oraz korzystania ze strony internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl, gdzie można znaleźć ogłoszenia o aktualnych i planowanych naborach wniosków. Na przykładzie dobrych praktyk projektów, które uzyskały już dotację, pokazaliśmy możliwości rozwoju wsi i miasteczek

Krótki opis wyników badania ankietowego znajomości zagadnień Funduszy Europejskich na przykładzie wyników I tury.

Jak się okazuje termin „fundusze europejskie/fundusze unijne” jest dobrze znany aż (93,3%) badanych. Kojarzony jest głównie z dopłatami dla rolników (74,4%) oraz z dużymi inwestycjami nakierowanymi na ogólny rozwój kraju (61,1%). Ankietowani raczej nisko lub średnio oceniają swoją wiedzę ogólną na temat FE (45,6%). Według nich pozyskiwanie dotacji unijnych jest raczej trudne (45,5%). Niemal połowa podejmowała próby uzyskania takiego dofinansowania. Podstawowym problemem jest brak potrzeby oraz duża ilość formalności związanych ze składaniem wniosków. Działania, które chcieliby zrealizować dzięki Funduszom Europejskim, koncentrowałyby się na rozwoju lokalnej kultury (48,9%), promocji regionu (46,7%), edukacji dzieci i młodzieży (48,9%). Pojawiły się też deklaracje podjęcia inicjatyw z zakresu ochrony zdrowia (42,2%), promocji zdrowego stylu życia (34,4%) i ochrony środowiska (32,2%).

Pełne wyniki badań w pierwszej turze i drugiej turze konkursu.

Naszym ekspertem w kwestii Funduszy Europejskich była dr Magdalena Paul z Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkania odbyły się:

21 maja 2019 r. w Krotoszynie powiat krotoszyński, woj. Wielkopolskie

22 maja 2019 r. w Koźlątkowie, powiat ostrowsko-kaliski, woj., Wielkopolskie

23 maja 2019 r. w Szklarce Przygodzickiej, powiat ostrzeszowski, woj. Wielkopolskie

11 czerwca 2019 r. w Janisławicach, powiat skierniewicki, woj. Łódzkie

18 czerwca 2019 r w Wierzbicy, powiat chełmski, woj. Lubelskie

26 czerwca 2019 r. w Mętnej, powiat siemiatycki, woj. Podlaskie

11 września 2019 r., w Rypinie, powiat rypiński, woj. Kujawsko-Pomorskie

12 września 2019 r. w Kowalewie Pomorskim, powiat golubsko-dobrzyński, woj. Kujawsko-Pomorskie

24 września 2019 r. w Bobowie, powiat starogardzki, woj. Pomorskie

3 października 2019 r. w Chojnicach, powiat chojnicki, woj. Pomorskie

4 października 2019 r. w Gołczewie, powiat bytowski, woj. Pomorskie

9 października 2019 r. w Ignatkach, powiat białostocki, woj. Podlaskie

Szukaj podobnych wg: funduszeeuropejskie
Czytaj więcej


Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon