Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam


Najnowsze w serwisie
Data publikacji: 17.04.2023 16:45
W cieniu Pitulity

Góra o nazwie Pitulita wznosi się nad Ostaszewem w województwie Warmińsko-Mazurskim. Jest tu więcej ciekawych turystycznie miejsc o swojskich, lokalnych nazwach, zadbanych, tworzących klimat okolicy i samej wsi, która w 2011 roku zdobyła miano najpiękniejszej w województwie. Udział w upiększaniu wsi miało i nadal ma miejscowe koło gospodyń wiejskich. 15 kwietnia odbyło się tu „Spotkanie z Gospodynią”, organizowane przez Fundację Polska Gospodyni.

Koło gospodyń wiejskich w Ostaszewie wznowiło swoją działalność w 2005 roku po niemal dwudziestoletniej przerwie. Od tamtej pory aktywnie działa nie tylko w typowej dla kół gospodyń wiejskich sferze, kultywując tradycje kulinarne regionu. W dorobku pań z koła jest udział np. w pokazach stołów świątecznych, które regularnie odbywały się w warszawskim Wilanowie, targach rolniczych czy organizacja dożynek. Panie z koła tworzą zespół „Ostaszewianki”, który do niedawna z powodzeniem występował na lokalnych wydarzeniach. Reprezentując swoją wieś i panie z Ostaszewa występują w regionalnym stroju lubawskim, na który składa się kolorowa spódnica i oryginalny fartuch w pionowe paski, stanik, czyli rodzaj dopasowanego bezrękawnika, obowiązkowa chusta jako nakrycie głowy. Ostaszewianki dbają o swoją wieś, wszak jest to jeden z popularnych punktów na szlaku rowerowym gminy Grodziczno i powiatu nowomiejskiego. Centrum Turystyczne, gdzie siedzibę znalazło Koło Gospodyń Wiejskich „Ostaszewo”, zaprasza mieszkańców na grilla pod piękną szeroką wiatę do wspólnego spędzania czasu.

O zdrowiu

Ilekroć podczas spotkania do głosu dochodzi fizjoterapeutka uroginekologiczna oznacza, że będzie mowa o zdrowiu kobiety, o sprawach intymnych, które są ważne tak samo jak zdrowie serca czy oczu. O profilaktyce mięśni dna miednicy mówiła w Ostaszewie fizjoterapeutka Justyna Florczak, która wyjaśniła, że miednica kobiety to miejsce szczególnej wagi, bo w niej, dzięki mięśniom, niczym w hamaku, trzyma się wiele narządów, które mamy w brzuchu, a oddziałują na nie nawet nadmiernie zaciśnięte szczęki czy zła postawa, nieprawidłowe oddychanie, złe nawyki higieniczne, a nawet stres. Panie mogły przećwiczyć prawidłowy oddech przeponą, dzięki któremu wyrównuje się ciśnienie w obrębie jamy brzusznej i mięśni dna miednicy. Justyna Florczak wyjaśniła, dlaczego o profilaktykę mięśni dna miednicy i prawidłowe nawyki higieniczne należy dbać już od momentu odpieluchowywania dzieci. Często popełnianym przez rodziców błędem jest zmuszanie dziecka do siusiania „na zapas”, np. przed wyjściem na spacer. Nawyk ten niestety pozostaje nam również w dorosłym życiu, dlatego uczucie parcia na pęcherz wydaje się być naglące nawet jeżeli w rezultacie jest to bardzo mała ilość moczu.

O finansach i ekologii

Partnerem spotkania w Ostaszewie był Bank BNP Paribas i eko-program dla kół gospodyń wiejskich „Eko-Profit”. Przedstawiciele banku zaprosili uczestników spotkania do zabawy – trzeba było odgadnąć ilość kwiatów umieszczonych w słoiku. Trzy osoby, które były najbliżej prawidłowej odpowiedzi, otrzymały atrakcyjne wygrane: kubek-termos, blender do sporządzania napojów odżywczych oraz ekspres do kawy. Atrakcyjna też okazała się oferta banku, przede wszystkim bezpłatne konta dla kół gospodyń wiejskich, fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, bezpłatne przeniesienie konta i wszystkich kredytów i pożyczek z innego banku do BNP Paribas oraz szereg korzystnych ofert związanych z prowadzeniem konta. Bank oferuje dedykowane specjalnie dla najmłodszych kartę i konto, z których dziecko może samodzielnie korzystać, choć pod czujnym okiem rodziców (dzięki aplikacji).

Bank przedstawił także ofertę szeregu produktów dla gospodarstw rolnych, m.in. kredytów inwestycyjnych czy na współfinansowanie projektów unijnych. W oddziałach banku do dyspozycji rolników są doradcy specjalizujący się w branży agro, którzy podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązania. W 2022 roku BNP Paribas zdobył nagrodę Izydora w kategorii „Finanse i ubezpieczenia”, przyznawaną przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze. Bank ma także szereg projektów społecznych wspierających uzdolnione dzieci czy program edukacyjny z wiedzy o ekonomice i finansach zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Uczestniczki spotkania miały możliwość zdobyć nagrody w konkursie literackim, gdzie pytania dotyczyły znanych faktów związanych z polską i światową literaturą i twórcami. Sponsorem nagród książkowych w tej edycji "Spotkań z Gospodynią" jest Oficyna wydawnicza Silver, która oferuje książki z powiększonym drukiem.

O ekologii

Podczas warsztatu jak działać w KGW najczęściej pada pytanie, skąd brać pieniądze na działalność. Jedną z możliwości jest wzięcie udziału w programie dedykowanym kołom gospodyń wiejskich „Eko-Profit”. Program polega na zbieraniu wszystkich urządzeń, które zasilane były prądem, baterią lub akumulatorem. Kiedy lodówka, pralka, telefon, toster czy suszarka są nie do naprawienia, stają się elektrośmieciami. Jeżeli trafią do lasu, zawarte w częściach tych urządzeń substancje, jak rtęć, chrom, ołów, kadm, freon przedostając się do środowiska stają się niebezpieczne dla człowieka i zwierząt, powodując uszczerbek na zdrowiu i zatrucia, a także niszczenie środowiska naturalnego, np. warstwy ozonowej. Dlatego warto zastanowić się, czy wyrzucić sprzęt na wysypisko, czy jednak zebrać i dostać za sprzęt pieniądze. Z doświadczenia kół gospodyń wiejskich, które już wzięły udział w programie, zebranie kilkuset kilogramów nie jest trudne, a za każdą tonę organizator wypłacił 400 zł. Nie trzeba martwić się o transport zebranego sprzętu – zrobi to za nas organizator programu. Szczegóły są tu: www.eko-profit.pl Na stronie można zgłosić akces do programu i następnie podpisać umowę.

Kuchnia jak marzenie

Ogromną przyjemnością było prowadzenie warsztatu kulinarnego w Ostaszewie. Kuchnia została wyremontowana i profesjonalnie wyposażona dzięki aktywności koła. Pieniądze na zakup mebli, pieca konwekcyjnego, kuchni, chłodni koło miało dzięki zajęciu pierwszego miejsca w konkursie na najpiękniejsza wieś. Chrupiące skrzydełka, zapiekane talarki ziemniaczane, sałatka z karmelizowaną gruszką to dania lekkie, szybkie i pożywne, w sam raz dla tych, kto chciałby przed letnim sezonem dobrze wyglądać.

Spotkanie odbyło się 15 kwietnia 2023 r.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 19.03.2023 17:28
Spotkanie w krainie cebuli

Pierwsze w tym roku „Spotkanie z Gospodynią” odbyło się w Chorkach w powiecie Łęczyckim. Rozmawialiśmy o zdrowiu kobiety, jak skutecznie działać w kole gospodyń wiejskich, podczas konkursu literackiego panie walczyły o nagrodę w postaci książki. Na koniec zakasałyśmy rękawy, zawiązałyśmy fartuchy i ugotowałyśmy kilka sezonowych pyszności.

Na „Spotkanie z Gospodynią” w Chorkach czekałyśmy bardzo długo, umówione dawno temu musiało swoje odczekać ze względu na bardzo trudny ubiegły rok. Dlatego z wielką radością otworzyliśmy sezon spotkań z kołami gospodyń wiejskich – przed nami emocjonujący rok i kilkanaście wizyt nawet w najdalszych zakątkach kraju.

Abyśmy zdrowe były

Organizator spotkań Fundacja Polska Gospodyni dba o to, aby podczas każdego wydarzenia była możliwość porozmawiania o zdrowiu kobiety. Tak też było podczas spotkania w Chorkach. Magda Omiotek, fizjoterapeutka uroginekologiczna, opowiedziała o profilaktyce mięśni dna miednicy, nieprawidłowych nawykach i zaniedbaniach, które mogą prowadzić do powikłań. Nietrzymanie moczu, gazów i kału, obniżenie narządu rodnego i innych narządów w obrębie miednicy, ból – to są problemy, które znacząco wpływają na komfort życia i aktywność zawodową, życie towarzyskie. Coraz częściej o tych problemach się mówi, jednak wciąż wiele osób nie decyduje się pójść po poradę do lekarza lub fizjoterapeuty, uznając, że jest to temat zbyt wstydliwy. Wcześnie wychwycony problem ma największe szanse rozwiązania.

Dzień recyklingu

Spotkanie odbyło się w symbolicznym dniu – 18 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Recyklingu. W tym roku Fundacja Polska Gospodyni i „Spotkania z Gospodynią” są partnerem ogólnopolskiego programu edukacyjnego „eko-Profit” i projektu „ekoGospodyni”, skierowanego do kół gospodyń wiejskich. Program ten ma na celu promocję ekologicznej postawy wśród mieszkańców wsi i małych miejscowości, zgłębianie wiedzy o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wyrzucanie elektrośmieci bez segregacji, a zwłaszcza wywożenie takich odpadów np. do lasu. Program zachęca do organizowania zbiórek zużytego sprzętu i baterii, dzięki którym KGW nie tylko przyczyniają się do właściwego ich zagospodarowania i ochrony środowiska, dodatkowo uzyskują fundusze na swoją działalność: za tonę elektrośmieci organizator kampanii płaci 400 zł. Wiele kół już podjęło współpracę z „eko-Profitem”, uzupełniając kasę koła o kilka tysięcy złotych. O odbiór elektrośmieci nie trzeba się martwić, po śmieci przyjeżdża umówiony transport. Jedyną formalnością jest podpisanie umowy z organizatorem programu. Szczegóły są tu: https://eko-profit.pl/

Najpierw pomysł

Rozmawialiśmy również o tym, jak działać w kole, od czego zacząć, skąd czerpać inspiracje i pomysły, skąd pozyskiwać pieniądze na realizację wydarzeń. Warsztat „KGW – ambitna sprawa” poprowadziła Alina Kuźmina, na co dzień redaktorka „Gospodyni”, a w wolnych chwilach aktywistka w fundacji. Podczas warsztatu rozmawiamy nie tylko o teorii działalności w kole, ale przyglądamy się jak to robią inne koła. Bardzo często przykłady z innych regionów są dowodem na to, że nie ma rzeczy nieosiągalnych, tylko trzeba uwierzyć we własne siły i pomysły, znaleźć sprzymierzeńców i działać. KGW w Chorkach działa od kilku lat, ale już ma dorobek w postaci udziału w konkursach kulinarnych, animuje lokalne życie organizując wyjazdy turystyczne i wydarzenia okolicznościowe dla mieszkańców wsi. Dorota Subocz, przewodnicząca koła w Chorkach opowiedziała o pracach nad tradycyjnym strojem z okolic Łęczycy dla członkiń koła. To się chwali, bo panie z koła nie poszły na łatwiznę i w popularne wycinanki, ale krok po kroku dążą do wyznaczonego celu. A cel ambitnych pań z Chorek jest niezwykły – choć strój łęczycki jest już prawie skompletowany, brakuje bardzo istotnego elementu – chusty kamelowej, tradycyjnego, bardzo pracochłonnego i ekskluzywnego nakrycia głowy majętnych gospodyń z rejonu Łęczycy. Chusta dawniej była dziergana z wielbłądziej wełny i otaczana misterną koronką wykonaną specjalnymi widełkami. Nakrycie to wymaga szczególnych zdolności, a umiejętność tworzenia chust kamelowych zanikła, choć trwają prace nad rekonstrukcją chusty. Być może panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chorkach kiedyś zadziwią strojem i niezwykłym nakryciem głowy, jakim będzie chusta kamelowa.

Pani Dorota Subocz przyznała, że region kiedyś słynął z uprawy cebuli, stąd tradycyjnym daniem lokalnym jest cebulak (nie mylić z lubelskim cebularzem). To jest rodzaj pieczonego pierożka z ciasta twarogowego z farszem z cebuli – przepis na ten przysmak zamieścimy w majowej „Gospodyni”, jako specjalny dar koła w Chorkach dla wszystkich miłośników lokalnych dań polskiej kuchni. Namawiamy KGW w Chorkach, aby zastanowiło się nad uczczeniem tradycji uprawy cebuli w swoim logotypie, co wyróżni je wśród tysięcy innych logotypów kół gospodyń wiejskich.

Co wiesz o literaturze?

W bieżącej edycji spotkań jednym z elementów wydarzenia jest konkurs literacki, w którym można zdobyć nagrodę w postaci książki. Książki na konkurs przekazały Oficyna Wydawnicza Silver i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga. Trzy pytania z wiedzy o literaturze wydają się być niewielkim wyzwaniem, a jednak potrafiły zaskoczyć. Zwyciężczyniom konkursu gratulujemy!

Sezonowo znaczy zdrowo

Kasia Kosmala, szefowa działu „Gospodyni gotuje” zaproponowała kilka dań smacznej, szybkiej, sezonowej kuchni. Wspólnie z paniami z kół gospodyń wiejskich w niecałą godzinę przyrządziłyśmy chrupiącą sałatkę z kilkoma rodzajami serów, ziarnami słonecznika i kiełkami, pastę selerową na czosnkowej bagietce z pieczarkami, roladki z jajkiem i awokado, w sam raz na świąteczny stół. Co było najlepsze? Możemy opowiadać długo, ale najlepiej przyjść na „Spotkanie z Gospodynią” i spróbować samemu.

Spotkanie odbyło się 18 marca 2023 r. Wzięły w nim udział KGW w Chorkach, KGW Leźniczanki z Leźnicy Małej, KGW Nagórki, KGW Ostrówek.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 19.10.2021 0:53
Znak rozpoznawczy - topinambur

Topinambur jest znakiem rozpoznawczym koła gospodyń wiejskich w Skarżysku Kościelnym. Babeczki z topinamburem, pomidory nadziewane topinamburem, nawet kotlety tu też podaje się z topinamburem. Podczas „Spotkania z Gospodynią” w Skarżysku-Kamiennej mieliśmy okazję spróbować tych specjałów.

„Spotkanie z Gospodynią” zostało zorganizowane z inicjatywy prężnie działającego koła gospodyń wiejskich w Skarżysku Kościelnym. Wyróżnia je nie tylko jaskrawy kwiat topinamburu. Promują tę coraz bardziej popularną i cenną pod względem odżywczym roślinę, z bulw tworzą własne, niepowtarzalne przepisy, startują w konkursach kulinarnych. Topinambur daje potrawom charakterystyczny, orzechowy smak – czekoladowe babeczki nabierają charakteru, a nadziewane nim pomidory – świeżości.

Co zdrowiu szkodzi

O zdrowiu, diecie, badaniach profilaktycznych mówiła dr Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego ALAB laboratoria. O tym, że trzeba się badać, są przekonani wszyscy, ale nie wszyscy korzystają z okazji, np. z programu Profilaktyka 40+, aby szybko i za darmo się sprawdzić stan swojego organizmu. Uczestnicy spotkania mieli bardzo dużo wątpliwości dotyczących zdrowia. Najczęściej padały pytania o prawidłowym odżywianiu, czy smalec jest tak naprawdę bardzo szkodliwy, czy czerwone wino pomaga, co nasza wątroba lubi, a czego nie lubi, dlaczego po spożyciu posiłku często chce nam się spać. Wiele osób uzyskało konkretne zalecenia dotyczące badań, dr Agata Strukow opowiedziała o zaletach i wadach konkretnych rodzajów diet. Z okazji miesiąca świadomości raka piersi (październik!), przećwiczyłyśmy metodę samobadania piersi.

Iwona Włodarczyk-Kuna z Fundacji AENON ćwiczyła z paniami prawidłowe oddychanie, które pomaga utrzymać w dobrej kondycji mięśnie dna miednicy. Prawidłowe oddychanie reguluje napięcie wewnątrz jamy brzusznej, wprowadzone w ruch mięśnie są dobrze ukrwione, co sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji, odsunąć w czasie lub wręcz zapobiec takim problemom jak nietrzymanie moczu, obniżenie lub wypadnięcie narządu rodnego. Dobre i złe codzienne nawyki które pomagają komfortowo żyć, a które sprawiają, że szybko trzeba będzie sięgnąć po pomoc – o tym rozmawialiśmy z fizjoterapeutką.

KGW – ambitna sprawa

„Spotkanie z Gospodynią” to również warsztat pomagający określić kierunek działalności koła gospodyń wiejskich. Wiele kół działa od bardzo dawna, ma wiele osiągnięć, ciekawych pomysłów, świetne realizacje. Są koła, które dopiero co powstały albo reaktywowały się po latach uśpienia, mają energię do działania, którą chciałyby spożytkować z korzyścią dla koła, lokalnej społeczności, swojej miejscowości. Warto sięgnąć do doświadczeń innych kół, spojrzeć na świetnie działające KGW, które z sukcesem realizują swoje cele. Temu służy warsztat „KGW – ambitna sprawa”, który jest prowadzony podczas spotkania. Podczas tego warsztatu mówimy również o źródłach finansowania, projektach, grantach, funduszach i darowiznach, które można pozyskiwać na działalność koła.

Smacznie i zdrowo

Koła gospodyń wiejskich są skarbnicą tradycyjnych przepisów, regionalne niuanse znanych potraw nadają dobrze znanym potrawom niepowtarzalny smak, wyróżniają spośród wielu podobnych, a jednak różnych dań. „Spotkanie z Gospodynią” proponuje warsztaty kulinarne, które inspirują do gotowania lekkich, szybkich i równie smacznych, co tradycyjne, dań. Sałatka z pieczoną dynią i karmelizowanymi jabłkami czy grillowane warzywa są wegetariańskimi daniami, które nie tylko pięknie wyglądają na półmiskach, również wspaniale smakują. Warsztat prowadziła Kasia Kosmala, opiekująca się działem kulinarnym czasopisma „Gospodyni”.

Rozśpiewane Skarżysko Kamienna

Okazji do śpiewu co najmniej kilka. Ta najważniejsza – Dzień Kobiet Wiejskich, z okazji którego w pewnym momencie na sali pojawił się tort. Trzeba przyznać, że głosy pań zespołów śpiewaczych kół gospodyń wiejskich są piękne i donośne, a repertuar – od pieśni tradycyjnych, do wesołych i dowcipnych przeróbek utworów, traktujących z przekąsem o życiu codziennym. Swoje umiejętności zaprezentowały panie z KGW Kierzanki, przedstawicielki zespołu „Perły z lamusa” działającego przy MCK w Skarżysku- Kamiennej oraz KGW Skarżysko Kościelne i zespół Romano. Miłym akcentem był występ Żanety Siemiączko, która śpiewała utwory z repertuaru Michała Bajora.

Spotkanie odbyło się w miejscu innym niż zawsze, nie w remizie, nie w świetlicy wiejskiej, nie w szkolnej sali gimnastycznej. Gościła nas tym razem pani Grażyna Tarasińska w „Wieś.Co Zagroda Edukacyjna”, która z wielki zaangażowaniem opiekowała się wydarzeniem, pomagała opanować „kucharek sześć” a nawet więcej, udostępniła podwoje pięknej, nowoczesnej i bardzo ciekawej zagrody, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 10.10.2021 18:05
Małe święto w Kraśnicy

„Spotkanie z Gospodynią” w Kraśnicy koło Konina zapamiętamy na długo. Choć każde z wydarzeń jest niepowtarzalne, jednak to spotkanie było dla nas, fundacji, szczególne, bo już dwudzieste. O zaskakujący i niezwykle wzruszający akcent związany z tym faktem zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy, któremu bardzo dziękujemy za uczczenie naszego małego święta ogromnym tortem i miłymi życzeniami.

My się dopiero rozkręcamy, więc jeszcze nie czas na analizę i podsumowania, liczenie przejechanych kilometrów, ilości uczestników „Spotkań z Gospodynią”, kilogramów zjedzonych sałatek i ciast. Możliwość goszczenia z naszym projektem w świetlicach wiejskich, remizach i domach kultury to okazja to rozmowy, dzielenia się swoją wiedzą, to okazja do spędzenia ze sobą kilku godzin, to czas dla kobiet (i mężczyzn oczywiście). Dlatego bardzo cenimy każdą możliwość spotkania się, staramy się jechać wszędzie tam, gdzie nas zapraszają.

KRW Kraśnica – 60 lat

Dom Strażaka w Kraśnicy został udekorowany darami jesieni – sala wypełniła się energicznym kolorem pomarańczowych dyń i marchwi, pachniało jabłkami, pietruszką i selerem, dziesiątki weków kryły w sobie kiszone buraczki i ogórki, grzyby, pikantne oleje, sałatki. Pękate słoiki, pięknie ozdobione serwetkami z szydełkowanymi koronkami świadczyły o umiejętnościach i pracowitości kobiet, o różnorodności uprawianych warzyw i owoców – to wszystko ze swojego ogrodu, nie z bazarku – zapewniały członkinie miejscowego koła gospodyń wiejskich.

KGW w Kraśnicy funkcjonuje już od prawie 60 lat, dalej działa przy kółku rolniczym. O historii koła opowiedziała pani Maria Dudicz, która jest członkinią koła od piętnastego roku życia. – Kobiety chętnie zapisywały się do koła, choć nie miałyśmy swojego lokalu, spotykałyśmy się w prywatnych domach – opowiada. - Dawniej koło gospodyń wiejskich planowało roczną działalność, np. organizowałyśmy dzieciom zajęcia w okresie wakacyjnym, organizowały zabawy i święta. Rozprowadzały ozdobne krzewy i nasiona kwiatów, interesowały się produkcja mleka, hodowlą drobiu, trzody chlewnej, brały udział w kursach kulinarnych, konkursach i je wygrywały. Wspierałyśmy innych jak potrafiłyśmy, m. in. przekazywałyśmy pierze do szpitali, pieniądze na rzecz sanatorium dla dzieci wiejskich w Rabce. Oprócz tego KGW dbało o rozwój kultury we wsi, promocję zdrowia. Organizowaliśmy życie towarzyskie w naszej wsi. Podczas jednego z takich spotkań zrodził się pomysł budowy remizy, w której teraz jesteśmy.

Hipopresja dla zdrowia

Obecnie ważnym obszarem działalności KGW w Kraśnicy jest zdrowie. Koło organizuje zajęcia z rehabilitantem, wycieczki rowerowe, dba o promocję wiedzy o zdrowej żywności. Wizyta Pauliny Kazanowskiej, fizjoterapeutki uroginekologicznej na „Spotkaniu z Gospodynią” miała na celu podkreślenie znaczenia profilaktyki zdrowia mięśni dna miednicy dla komfortu życia każdej kobiety. Wraz z fizjoterapeutką uczestniczki i uczestnicy spotkania odbyli pokazowe ćwiczenia hipopresyjne. Specjalny sposób oddychania ma na celu zmniejszyć ciśnienie wewnątrz brzucha, i jednocześnie je wzmocnić. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę ciała, „wciągają” brzuch, poprawiają krążenie, a jednocześnie wspierają prawidłową pracę mięśni dna miednicy.

Aktywność z KOWR-em

Przedstawiciele Oddziału Terenowego KOWR w Poznaniu zachęcali członkinie kół do aktywności w zakresie produkcji i promocji zdrowej żywności i rejestracji na stronie Polska Smakuje. Aby zarejestrować się na stronie tej kampanii, trzeba być albo producentem żywności albo rolnikiem, działającym w systemie rolniczego handlu detalicznego, dostaw lub sprzedaży bezpośredniej, MOL. Wypromować i sprzedawać produkt pomagają oznaczenia świadczące o jego jakości. Koła Gospodyń Wiejskich mogą korzystać np. z oznaczenia „Produkt polski”. Warto jest zainteresować się tym aspektem działalności, ponieważ wiąże się to z możliwością wzięcia bezpłatnego udziału w dużych imprezach organizowanych przez KOWR. Wiedza na temat tego aspektu działalności KOWR przydała się podczas błyskawicznego quizu wiedzy. Zwyciężczynie otrzymały nagrody ufundowane przez KOWR.

Jakie logo dla KGW?

Jak się wyróżnić, co sprawia, że koło jest widoczne wśród setek innych? Podczas „Spotkania z Gospodynią” rozmawiamy o tym na warsztacie „KGW – ambitna sprawa”. Jak zaprojektować logo, strój dla członkiń koła, jak działać w kole gospodyń wiejskich, skąd czerpać pomysły, gdzie szukać sprzymierzeńców i źródła finansowania – to są zagadnienia które są ważne nie tylko dla nowych kół, ale tez dla tych, które pragną odświeżyć swoją działalność i nabrać nowej energii.

Smakowite warsztaty

Uczestniczki spotkania postarały się o poczęstunek dla gości. Były i beczułki z lokalnym smalcem (z kiełbasą), były wyroby lokalnej masarni, kiszone ogórki, sałatki, upieczone nad ranem żółciutkie drożdżówki z kruszonka i lukrem, roladki, pulpeciki zanurzone w zalewie octowej. Kasia Kosmala przygotowała na warsztaty kulinarne danie pachnące jesienią: sałatkę z dyni pieczonej w ziołach z karmelizowanym jabłkiem, granatem, serem i rukolą, bagietkę z pastą z oliwek, pikantne skrzydełka na ciepło, śliwki w puszystym cieście, i szarlotkę w literatkach.

Spotkanie odbyło się 9 października 2021.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 29.09.2021 20:57
W Samwodziu - międzynarodowo

Jeszcze dwa-trzy lata temu w powiecie Kozienickim działało zaledwie jedno koło gospodyń wiejskich. Obecnie kół, klubów i stowarzyszeń, w których aktywnie działa kilkaset mieszkańców wsi powiatu jest około 30. Pod koniec września „Spotkanie z Gospodynią” gościło w Samwodziu koło Kozienic na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”.

Gościnne koło gospodyń wiejskich w Samwodziu zadbało o wszystko: jesienną dekorację sali, rodzime winogrona, słodkie dynie, pachnące jabłka, suto zastawione stoły z lokalnymi przysmakami i wspaniałą atmosferę. Na Spotkanie z „Gospodynią” przybyło kilkadziesiąt przedstawicieli kół z całego powiatu. Po raz pierwszy na wydarzeniu gościliśmy przedstawicielki organizacji pozarządowych i samorządowych z Litwy, które były żywo zainteresowane działalnością kół gospodyń wiejskich.

Abyśmy zdrowi byli

Jeżeli zdrowie dopisuje, można podejmować się najbardziej ambitnych wyzwań. Doktor Agata Strukow – dyrektor ds. promocji medycznej ALAB laboratoria wyjaśniła znaczenie regularnych badań profilaktycznych, które można było wykonać na miejscu w mobilnym punkcie pobrań. Ze względu na zbliżający się październik, który na całym świecie jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi doktor Strukow szczególną uwagę zwróciła na profilaktykę nowotworu piersi. Jakie są czynniki raka piersi? Czy tylko uwarunkowania genetyczne i wiek? W jaki sposób otyłość czy niezdrowa dieta, zwiększone stężenie estrogenów wpływa na ryzyko rozwinięcia nowotworu? W jaki sposób możemy sobie same pomoc? Jakie znaczenie ma regularne samobadanie piersi? Doświadczenie wielu kobiet na całym świecie potwierdza, że comiesięczne samobadanie piersi pozwala na wczesne wykrycie guzków piersi i wdrożenie szybkiego leczenia, co zapobiega rozwinięciu choroby w stopniu, przerzutom, co wymaga radykalnych metod leczenia, np. mastektomii, chemio- czy radioterapii. Uczestniczki i uczestnicy otrzymali dokładną instrukcję jak wykonać samobadanie prawidłowo – kiedy, w jakich pozycjach, na co zwracać uwagę podczas oglądania własnych piersi czy badania palpacyjnego.

Aktywność kołem się toczy

Podczas Spotkania z „Gospodynią” uczestnicy wydarzenia wzięli udział w warsztacie „Ambitne pomysły dla KGW”. Skąd czerpać pomysły, od czego zacząć, gdzie szukać wsparcia merytorycznego i finansowego? Nowopowstałe koła powiatu kozienickiego na początku swojej działalności dostały ogromne wsparcie praktyczne ze strony Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”. Irena Bielińska, prezes zarządu LGD „Puszcza Kozienicka” podkreśliła jak bardzo ważna jest aktywizacja kobiet wiejskich, gdyż definicja gospodyni zmienia się – obecnie jest organizatorką życia nie tylko rodzinnego, ale też zarządza i planuje życie wsi.

Obecnie coraz bardziej usamodzielniające się koła szukają własnej drogi rozwoju. Podczas proponowanego przez fundację warsztatu uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z przykładami działalności wielu aktywnych kół w całym kraju, rozmawialiśmy o tym, jak można wykorzystać działalność w KGW w celu promocji wsi i regionu, jak się wyróżnić, jakich błędów nie popełniać.

Podczas planowania działań można wzorować się na najlepszych realizacjach, pamiętając, że nawet najbardziej pracochłonny i kosztowny projekt da się przełożyć na mikroskalę. Można zaczynać do niedużych projektów z funduszy gminnych, wojewódzkich, a nabierając doświadczenia, sięgać po duże projekty, wraz z partnerami realizować wydarzenia na rzecz lokalnej społeczności czy regionu, a następnie – brać udział w projektach ponadregionalnych czy transgranicznych. Obecność przedstawicielek z Litwy może zapoczątkować współpracę między powiatowymi kołami i organizacjami kobiet z Wilna i rejonu wileńskiego. Renata Mickievic, starościna gminy Mickuny, założycielka i członkini zarządów wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz lokalnej społeczności, dba o zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego rejonu wileńskiego. Szerokie pole działania ma również stowarzyszenie „Wileńszczyzna jest kobietą” czy fundacja „Strefa wsparcia”, którego założycielka Anna Złotkowska również uczestniczyła w spotkaniu w Samwodziu.

Celem wizyty gości z Litwy było zapoznanie się z działalnością kół gospodyń wiejskich, których aktywność i energia jest inspiracją dla wielu kobiet. Kół gospodyń wiejskich na Litwie nie ma, czy uda się stworzyć podobne grupy kobiet, które będą integrowały wieś, organizowały wydarzenia, kultywowały tradycję i zwyczaje – pokaże czas i determinacja liderek pomysłu.

Wsparcie dla rolnika

Niełatwo było odpowiedzieć na pytania o działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w błyskawicznych quizie wiedzy o tej instytucji. Program dla Szkół, który zapewnia uczniom porcje warzyw, owoców i produktów mlecznych jest powszechnie znany, zwłaszcza jeżeli w rodzinie są dzieci uczęszczające do podstawówek. Jednym z głównych elementów programu jest edukacja w zakresie zdrowego żywienia, podkreślanie się korzyści ze spożywania produktów sezonowych i od lokalnych producentów. Cel ten osiąga się poprzez organizację m.in. wycieczek do gospodarstw rolnych i zakładów przetwórstwa spożywczego, organizację imprez i pikników z degustacją warzyw i owoców, konkursów szkolnych, zakładanie przyszkolnych ogródków, w których dzieci samodzielnie hodują rośliny.

Jednym z trudniejszych pytań było zagadnienie wsparcia, jakiego udziela KOWR rolnikom i przedsiębiorcom z branży rolniczej, przystępującym do systemów jakości, np. „Rolnictwa ekologicznego”, „Jakość i Tradycja”, „Integrowana produkcja roślin”, systemów jakości w produkcji mięsa i jego przetworów, gwarantowanych tradycyjnych specjalności, rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, systemu ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych wyrobów winiarskich. Wiedza na temat możliwości pozyskania wsparcia od KOWR pomaga w wielu przypadkach rozwinąć działalność gospodarczą i wzmocnić swoją pozycję na rynku produktów rolniczych. Konkurs, choć wymagał wiedzy, wyłonił jednak trzech zwycięzców, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Szybko i smacznie

Celem warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Polska Gospodyni jest przyswojenie kilku smacznych i sezonowych przepisów, które nie wymagają długiego przygotowania. Stąd Kasia Kosmala, szefowa działu kulinarnego czasopisma „Gospodyni” zaproponowała uczestniczkom pięć ekspresowych dań: pachnącą ziołami dynię zakręconą w boczku, pieczarki pieczone z pesto, bazyliowe pomidorki z sosem czosnkowym i tartym serem, grillowane sezonowe warzywa w ziołach, a na deser zrobiliśmy szarlotkę w pucharku. Interesujące publikacje o lokalnych tradycjach kulinarnych pokazała Lokalna Grupa Działania – każdy mógł zabrać do domu broszury z przepisami dań ziemi kozienickiej oraz zapoznać się z atrakcjami turystycznymi miasta i powiatu.

Spotkanie okazało się interesujące dla wielu przedstawicieli samorządu i władz gminy Kozienice. Pani Dorota Stępień – wiceburmistrz ds. społecznych gminy Kozienice podkreśliła znaczenie aktywizacji grup kobiet i propozycję zdrowej i sezonowej kuchni. Z propozycji warsztatów skorzystali również Marek Kucharski – członek Zarządu Starostwa powiatu kozienickiego oraz Czesław Gwizda – sołtys wsi Samwodzia.

W warsztatach wzięły udział przedstawicielki wszystkich gmin z terenu powiatu kozienickiego:

- Koło Gospodyń Wiejskich "Głowaczowianki" w Głowaczowie

- Koło Gospodyń Wiejskich w Bąkowcu

- Koło Gospodyń Wiejskich "Marianianki" w Marianowie

- Koło Gospodyń Wiejskich "Nasz Borek" w Borku

- Koło Gospodyń Wiejskich w Oleksowie

- Koło Gospodyń Wiejskich w Sieciechowie

- Koło Gospodyń Wiejskich w Świerżach Górnych

- Koło Gospodyń Wiejskich Zakrzewianki w Zakrzewie

- Koło Gospodyń Wiejskich w Brzózie

- Koło Gospodyń Wiejskich "Psarzanki" w Psarach

- Koło Gospodyń Wiejskich "Mniszewianki" w Mniszewie

- Koło Gospodyń Wiejskich" Babeczki w Trzebieniu"

- Stowarzyszenie Aktywni 50 Plus - Garbatka - Letnisko

- Klub Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka”

- Stowarzyszenie "Grabowianie"

Spotkanie odbyło się 25 września 2021 r.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 07.09.2021 21:25
Polichno dba o zdrowie

Polichno dba o zdrowie

Wrzesień w Polichnie w gminie Władysławów rozpoczął się pod znakiem profilaktyki zdrowotnej i dobrej zabawy. Spotkaniu z Gospodynią, podczas którego można było skorzystać z mobilnego punktu pobrań ALAB laboratoria towarzyszyła akcja zachęcająca do szczepienia przeciw Covid-19, a także zabawy dla dzieci, dmuchańce, malowanie twarzy, loteria fantowa. Inicjatorkami wydarzenia, które ściągnęło do świetlicy wiejskiej dziesiątki mieszkańców gminy było Koło Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” z Polichna.

Podczas „Spotkań z Gospodynią” Fundacja Polska Gospodyni realizuje jeden z najważniejszych celów statutowych, jakim jest promocja zdrowia i wiedzy o zdrowiu. Służy temu współpraca fundacji z ALAB laboratoria, która w tym roku podczas każdego spotkania oferuje możliwość wykonania badań profilaktycznych.

Każdy chętny może wykonać pakiet bezpłatnych badań oraz dowolne inne badanie z krwi. Niezdecydowanych do zadbania o swoje zdrowie przekonywała dr Agata Strukow z ALAB laboratoria.

Prawdą jest, że wiele osób obawia się negatywnych wyników takich badań, ale, jak zapewniła dr Strukow, większość badanych ma dobre wyniki, a jeżeli jakiś parametr odbiega od normy, jest to sygnał, aby udać się do lekarza i wdrożyć leczenie. Obecnie jest możliwość skorzystania z pakietu badań profilaktycznych zapewnionych przez rządowy program Profilaktyka 40+, w którym bez udziału lekarza pierwszego kontaktu każdy może sam sobie wystawić skierowanie w portalu e-pacjent.

Ważne jest, aby również młodzi nie zaniedbywali swojego zdrowia. Dotyczy to m.in. lipidogramu. Z badań wynika, że około 1/3 młodych osób, w wieku około 20 lat, ma podwyższony poziom cholesterolu, co jest najczęściej spowodowane złym odżywianiem się, brakiem wystarczającej aktywności fizycznej. Doktor Strukow zapewniła, że najczęściej w takich przypadkach, po wykluczeniu chorób, w tym genetycznych, lekarz zaleci zmianę diety z obfitującej w niezdrowe tłuszcze i mięso na bardzie zrównoważoną oraz zwiększenie wysiłku fizycznego, np. jazdę na rowerze, codzienne długie spacery, gry i zabawy na świeżym powietrzu. Dotyczy to również osób nieco starszych. Najlepszym lejarzem dla naszego zdrowia jest prawidłowe odżywianie się i dużo ruchu.

O pożyczkach dla gospodarstw rodzinnych prowadzonych przez rolnika indywidualnego, oraz w którym łączna powierzchnia nie jest większa niż 300 ha mówili przedstawiciele Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. O niskooprocentowana pożyczkę można wnioskować w celu przeznaczenia pozyskanych kwot na finansowanie działań rozwojowych, w tym innowacyjnych, w zakresie produkcji roślinniej, zwierzęcej, hodowli, przetwórstwa rolno-spożywczego. Przedstawiciele KOWR zachęcali do rejestracji na stronie Polska Smakuje swojej produkcji, co pomaga wypromować produkt. Aby być obecnym na Polska smakuje, trzeba wytwarzać co najmniej jeden produkt, który posiada przynajmniej jeden znak jakości lub oznaczenie uznawane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub być producentem rolnym. Osoby biorące udział w konkursie wiedzy o KOWR oceniali m.in. Krzysztof Buchelt, zastępca dyrektora OT KOWR w Poznaniu oraz Tomasz Rokiciński, kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych OT KOWR, którzy wzięli udział w wydarzeniu. Zwycięscy otrzymali upominki ufundowane przez KOWR.

Spotkaniu towarzyszyła akcja szczepień, organizowana przez KGW „Niezapominajki”. Dla najmłodszych został ustawiony gigantyczny dmuchaniec, animatorka malowała buzie bawiącym się na pikniku dzieciom. Dorośli wzięli udział w loterii fantowej. Wydarzenie zakończyło się warsztatami kulinarnymi, gdzie mali i duzi mogli wypróbować swoje umiejętności kulinarne.

🌿

Spotkanie odbyło się 4 września 2021 r.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 16.08.2021 22:33
Spotkanie z Gospodynią w Orli


Orla słynie z wielu wydarzeń kulturalnych, które służą zachowaniu bogatej i niezwykłej historii miejscowości, integracji mieszkańców, przyciągających turystów z Polski i świata. W sierpniu OSP w Orli gościło Fundację Polska Gospodyni z projektem „Spotkanie z Gospodynią”.


Tegoroczne „Spotkania z Gospodynią” są nacechowane dbałością o zdrowie, wszak ostatni rok dał się we znaki wszystkim. Dlatego możliwość wykonania badań profilaktycznych w mobilnym punkcie ALAB Laboratoria cieszyła się zainteresowaniem uczestników spotkania i okolicznych mieszkańców. Proponowany przez organizatorów wydarzenia pakiet badań profilaktycznych był przyczynkiem do rozmowy o potrzebie regularnej kontroli stanu zdrowia. Temat jest bardzo ważny, zwłaszcza, że wiele osób boryka się z problemami zdrowotnymi, które nasiliły się ze względu na ograniczony kontakt z lekarzem w ostatnim czasie. Należy pamiętać, że obecnie osoby ubezpieczone w NFZ mają możliwość wykonania szeregu badań profilaktycznych w ramach programu „Profilaktyka 40+”, na które nie trzeba uzyskiwać skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy na swoim koncie e-pacjenta wydrukować takie skierowanie samodzielnie i udać się do punktu pobrań, których wykaz jest zamieszczony na stronie prrogramu. Badanie profilaktyczne wykonywane regularnie ratuje zdrowie – wczesne wdrożenie korekty stylu życia i diety, wykonanie kolejnych badań, leczenie wczesnego stadium choroby, pozwala na wydłużenie okresu życia w zdrowiu. Szczególną uwagę na badania profilaktyczne powinny zwrócić osoby z obciążeniami genetycznymi, jeżeli np., w rodzinie ktoś choruje na cukrzycę, choroby nowotworowe, nadciśnienie itd.


Program spotkania zawiera również warsztat pod nazwą: „Moja zdrowa miednica”, podczas którego Ursszula Kepen, fizjoterapeutka z Fundacji Aenon, rozmawia o profilaktyce zdrowia mięśni dna miednicy. Nasze codzienne nawyki związane z dźwiganiem, noszeniem ciężarów, postawy podczas stania, siedzenia, korzystania z toalety ma duże znaczenie dla zachowania prawidłowej fizjologii narządów zlokalizowanych w obrębie dna miednicy. Przygotowanie do porodu czy operacji ginekologicznej, rehabilitacja poporodowa i pooperacyjna mająca na celu przywrócenie sprawności wszystkich mięśni ma długotrwały wpływ na nasze zdrowie i komfort życia.

KOWR dla rolnika i gospodyni


Spotkanie z Gospodynią to też spotkanie z przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który towarzyszy naszemu projektowi od samego początku. Podlaski Oddział Terenowy KOWR przypomniał, że oprócz ogólnopolskich konkursów dla kół gospodyń wiejskich odbywają się również regionalne imprezy, w których mogą brać udział KGW. Flagową imprezą podlaskiego KOWR są coroczne „Targi Polska Smakuje” w Augustowie, czy konkurs „Podlaski przepis” dla kół z Podlasia. Oddział Terenowy organizuje również wojewódzki etap zmagań w konkursie „Bitwa Regionów” o puchar ministra rolnictwa.


Przedstawiciele KOWR zaznaczyli w swoim wystąpieniu, że warto zwrócić na uwagę na kampanię #kupujswiadomie #PRODUKTPOLSKI, który ma na celu wsparcie polskiego rolnictwa oraz pomagać konsumentom odnalezienie na półkach sklepowych żywność wyprodukowaną w Polsce. Kampania ta wiąże się z rozpoczęta pod koniec ubiegłego roku programem #SolidarniZrolnikami, która ma również na celu wsparcie polskich produktów.
Odbył sie tradycyjny konkurs wiedzy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, w którym zwycięzscy otrzymali ufundowane przez KOWR nagrody.


Wielokulturowa Orla


Miejscowość Orla i jej historia była przyczynkiem do rozmawiania o roli koła gospodyń wiejskich w promocji wsi. Mieszkają tu wyznawcy różnych religii, bliskość wschodniej granicy, historia zaboru i bieżeństwa sprawiła, że często w domach mówi się nie po polsku, tylko w specyficznej mieszance białoruskiego, ukraińskiego i rosyjskiego języka. Naprzeciwko OSP, w której odbywało się spotkanie, stoi cudem ocalała z pożogi wojennej synagoga, otoczona szczególną troską zapaleńców i wolontariuszy, dbających o każdy szczegół niegdyś pięknej budowli, a która obecnie, choć w stanie wymagającym pilnej renowacji, również jest miejscem wydarzeń kulturalnych, przyciągających zainteresowanych z całego kraju i świata. Otwarta dla zwiedzających, zaprasza do obejrzenia unikatowych zdjęć, na których uwiecznieni są przedwojenni mieszkańcy Orli, których znaczną część stanowili Żydzi. Zachowanie wielokulturowości, szacunku dla inności, dla sąsiadów, dbałość o dziedzictwo kulturalne i historyczne jest wdzięcznym zadaniem dla społeczności Orli, a dla koła gospodyń wiejskich gotowym scenariuszem działań promujących miejscowość daleko poza granicami Podlasia.


W Spotkaniu wzięły udział koła gospodyń wiejskich gminy Orla ze wsi: Gregorowce, Orla, Malinniki, Koszki. Spotkanie odbyło się 14 sierpnia 2021 r.


Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 09.08.2021 12:00
Spotkanie w Nowodworze koło Lubartowa

Nowodwór gościł nas w nowym, dopiero co wyremontowanym Wiejskim Domu Kultury. Przestronne, nowoczesne wnętrza zmieściły uczestniczki i uczestników I Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubartów, odbywający się przy okazji piętnastego już „Spotkania z Gospodynią”.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania swojego dorobku KGW z okolic Lubartowa, które zawiązały się przed kilku laty. Wyjątkiem było jedno z najstarszych kół jakim jest Stowarzyszenie Kobiet „Być Aktywną” z Lisowa, które powstało w okresie międzywojennym. Choć pandemia dała się we znaki wszystkim, jednak ilość wydarzeń, które zostały zorganizowane przez koła pozwala stwierdzić, że pomysłów na aktywność nie brakuje. I Zjazd był okazją do zaprezentowania działalności członkiń i członków KGW.

W spotkaniu w Nowodworze wzięły udział: KGW Annobór-Kolonia, KGW z Trzcińca, KGW „Malina” z Nowodworu, Stowarzyszenie Kobiet "Być Aktywna" z Lisowa, KGW w Rokitnie "Rokitno bez granic", KGW w Szczekarkowie "Razem Szczekarków". Zjazdowi patronował wójt gminy Lubartów Krzysztof Kopyść.

Niektóre koła swoją działalność przedstawiły w wersji rymowanej. KGW z Rokitna, wsi znanej ze znakomitego zespołu „Rokiczanka”, przyznaje, że nie samą pieśnią się żyje, dlatego założyły koło gospodyń wiejskich, aby organizować inne wydarzenia:

„Zabieramy się od początku powoli, solidnie, planujemy, działamy. Nasz zapał nie stygnie,

I gdy jest taka potrzeba - cała nasza wioska mała, potrafi się zaangażować, zjednoczy się cała.

I wtedy bawią się razem dorośli , młodzież i dzieci, chcemy by taki stan rzeczy przetrwał do następnych pokoleń, do następnych stuleci…”

Stawiamy na zdrowie

„Gospodyni” stawia na zdrowie, dlatego wszyscy chętni mogli wziąć udział w akcji profilaktycznej i zbadać się w mobilnym punkcie pobrań „ALAB Laboratoria”. Bezpłatny pakiet zawierał m.in. takie badania, jak: morfologia, lipidogram czy test anty-HBS na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C. Każdy chętny mógł również poddać się nieinwazyjnemu badaniu aparatem AGE Reader, który mierzył produkty glikacji w skórze i pokazywał ryzyko cukrzycy i chorób sercowo naczyniowych, kondycji skóry. Badanie cieszyło się ogromnym powodzeniem, dla wielu było sygnałem do podjęcia dalszych kontroli zdrowia, aby zapobiec ciężkim powikłaniom bagatelizowanych niepokojących objawów. Nad badaniami czuwała dr Agata Strukow z ALAB Laboratoria.

Nasza zdrowa miednica

- Miednica kobiety to miejsce, w którym zaczyna się życie, dlatego należy o nią dbać każdego dnia – mówiła Iwona Włodarczyk-Kuna, fizjoterapeutka z Fundacji AENON. Jest to drugie po mózgu pod względem skomplikowania budowy miejsce w naszym organizmie, zawdzięczamy miednicy komfort i przyjemność życia. Po warsztacie każda z pań mogła indywidualnie odbyć konsultację z fizjoterapeutką, umówić się na wizytę w gabinecie. Problemem podnoszonym przez wiele kobiet był problem dostępności do opieki fizjoterapeutów uroginekologicznych, nie tylko ze względu na zbyt małą ilość wyspecjalizowanych gabinetów, odległość do pokonania aby się do nich dostać, ale też ze względu na brak refundacji takiej opieki. Zaniedbania w rehabilitacji, które często są udziałem kobiet po porodzie, czy kobiet po operacjach ginekologicznych, a także mężczyzn po usunięciu prostaty skutkują zmianami w obrębie mięśni dna miednicy, co wpływa na komfort życia.

Warsztaty i koncert

Podczas Spotkania w Nowodworze odbył się również warsztat prowadzony przez Alinę Kuźminę z Fundacji Polska Gospodyni o działalności kół gospodyń wiejskich. Jaka jest obecnie rola KGW? Podczas warsztatu zaproponowaliśmy podjąć się roli promotora swojej wsi. Jak można ro zrobić? Wiele z członków kół wytwarza produkty, np. smaży konfitury, produkuje wędliny czy olej, suszy warzywa czy owoce, a nadmiar sprzedaje. Jest to znakomita okazja, aby wyróżnić się taką działalnością podczas festynów czy targów regionalnych. Ważne, aby to robić legalnie. W sukurs przychodzi tu pomoc Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który podczas Spotkania przedstawił opcję wykorzystania oferowanych przez tę instytucję możliwości wsparcia sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego, MOL czy sprzedaży bezpośredniej. Dużym zainteresowaniem cieszył się temat możliwości wykorzystania znaku „Produkt Polski” i innych certyfikatów świadczących o wysokiej jakości produktów wytwarzanych przez drobnych producentów.

„Lubartowiacy” – to zespół folkowy, w którym grają i śpiewają i mali, i duzi. Radość wspólnego muzykowania porwała uczestników Spotkania z „Gospodynią”, dźwięki harmonii i bębnów słychać było w całej wsi. Na warsztatach z Kasią Kosmalą zrobiliśmy lemoniadę z arbuza, wegetariańską pastę z soczewicy z hyzopem, upiekliśmy bataty z boczkiem oraz zrobiliśmy letni deser ze świeżą czarną porzeczką.

Spotkanie odbyło się 31 lipca 2021 r.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 27.07.2021 11:21
Spotkanie z Gospodynią po raz pierwszy na Mazowszu

Po raz pierwszy Spotkanie z Gospodynią odbyło się na Mazowszu. „Fundacja Polska Gospodyni” została zaproszona do Regimina w powiecie ciechanowskim.

Panie działające w kołach gospodyń wiejskich powiatu ciechanowskiego mają plan – chcą być najlepsze. Koła powstały nie tak dawno, bo na podstawie ustawy z listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, która pozwala tym organizacjom działać samodzielnie i podejmować ambitne plany. Stąd „Spotkanie z Gospodynią” stało się wydarzeniem, które ma zaktywizować działania na rzecz członkiń i członków koła, a także na rzecz wsi, w których koła działają. Spotkanie, organizowane przez Fundację Polska Gospodyni ma na celu nie tylko promocję aktywności społecznej i zawodowej, ale zdrowia i aktywnego stylu życia.

Zadbaj o swoją wątrobę i żyj długo

Zdrowie jest najważniejsze, stąd ważnym elementem spotkania z Gospodynią jest profilaktyka. Aktywne dbanie o stan swojego zdrowia umożliwiła współpraca z ALAB Laboratoria i Fundacją AENON. Każdy uczestnik spotkania mógł skorzystać z pakietu badań bezpłatnych oferowanych przez mobilny punk pobrań ALAB. Jednym z badań było badanie na obecność wirusa wątroby typu C. Doktor Agata Strukow z ALAB Laboratoria mówiła podczas swojego wystąpienia o podstępności tego wirusa. Jest to stosunkowo niedawno wykryty wirus, bo w 1992 r., i dopiero od tego roku prowadzone są badania w kierunku jego obecności we krwi, również w tej przetaczanej podczas operacji. Oznacza to, że jeżeli przed tym rokiem ktoś był poddawany zabiegom medycznym związanym z przerwaniem ciągłości tkanek, nawet jeżeli chodziło o drobne operacje, mógł zostać nim zakażony. Ten wirus może przedostać się do naszego organizmu podczas zabiegów niesterylnymi narzędziami, nie tylko medycznymi ale też np. u manikiurzystki, podczas wykonywania tatuaży, wirusem możemy zakazić się podczas stosunku seksualnego. Wirus nie daje objawów nawet przez kilka lat, niszcząc w tym czasie wątrobę, prowadząc do jej marskości, zmian nowotworowych, a leczenie wymaga często przeszczepienia narządu. Wykrycie zakażenia np. podczas bezpłatnego badania oferowanego przez ALAB Laboratoria ratuje życie, gdyż leczenie tego zakażenia jest szybkie, skuteczne i wyjątkowo dostępne w naszym kraju, trwa kilka tygodni. Stąd warto skorzystać z okazji i poddać się takiemu bezpłatnemu badaniu.

Zadbaj też o swoją miednicę

Być aktywnym to znaczy być zdrowym, dotyczy to zwłaszcza kobiet, które chcą zachować witalność i dobre samopoczucie przez długie lata. Poród, ciężka praca fizyczna, złe nawyki higieniczne, a nawet nieprawidłowa pozycja siedząca czy stojąca powodują zmiany w naszym organizmie, prowadzące do dysfunkcji mięśni dna miednicy. Małgorzata Symołon, fizjoterapeutka z Fundacji AENON poprowadziła warsztat, podczas którego zwróciła uwagę na niektóre dolegliwości uważane przez kolejne pokolenia kobiet za normalne, a które tak naprawdę są skutkiem zmian w obrębie narządu rodnego, jak np. problem z siusianiem, traceniem moczu podczas kichania czy podczas stosunku seksualnego, ból w obrębie pochwy, przyjmowanie nietypowych pozycji na toalecie w celu ułatwienia oddania moczu. Małgorzata Symołon zwróciła uwagę również na to, że należy stale dbać o swoją miednicę: nie tylko prawidłowo siedzieć, ale starać się jak najczęściej ruszać się, np. stojąc w kolejce, w kościele, czekając na kogoś – kołysać się, przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Zawsze dobrym ćwiczeniem dla naszej miednicy jest taniec. Więc tańczmy!

Podczas każdego spotkania z Gospodynią towarzyszy nam terenowy oddział KOWR. Obecność KOWR w Regiminie była pożądana, gdyż przybliżyła działalność tej instytucji i pozwoliła nawiązać znajomość z jej przedstawicielami. KOWR działa na rzecz rolników i wsi, dla kół gospodyń wiejskich organizuje „Bitwę Regionów”, w której biorą udział setki kół z całego kraju. Konkurs organizowany podczas każdego „Spotkania z Gospodynią” to okazja to zapoznania się z ofertą KOWR, jego działalnością, np. na rzecz szkół, które dzięki tej instytucji otrzymują produkty mleczne, warzywa i owoce przeznaczone dla dzieci. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez KOWR.

W spotkaniu wzięły udział koła gospodyń wiejskich z Regimina, Radomki, Targoń, Szulmierza, Grzybowa. Aktywność kół to nie tylko wspaniałe potrawy, pod którymi uginały się stoiska. KGW z Regimina zaprezentowało swoje umiejętności wokalne, a wiele pań pokazało przedmioty rękodzieła, piękne kwiaty ukręcone z materiału, plecione koszyki, ręcznie malowane kafelki, zdobione lusterka.

W spotkaniu uczestniczyła wójt gminy Regimin Mariola Kołakowska, która swoją obecnością pokazała, że jest dla kół partnerem, na którego można liczyć podczas realizacji ambitnych planów. Drugim ważnym partnerem dla kół powiatu ciechanowskiego jest poseł na Sejm RP Anna Cicholska, która również odwiedziła wydarzenie i zapewniła o swojej gotowości do wspierania aktywnych KGW.

Spotkanie kończyliśmy późnym popołudniem warsztatami z Kasią Kosmalą, z którą przyrządziliśmy pięć potraw niewymagających długiego gotowania, żeby było więcej czasu na realizację ambitnych zamierzeń.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 26.07.2021 18:16
Spotkanie z Gospodynią w krainie jezior

„Spotkanie z Gospodynią” w Lubajnach trwało od rana do późnego popołudnia i zaczęło się od profilaktyki oraz badań, a zakończyło przedstawieniem teatralnym nad jeziorem. Bogaty program przyciągnął do Centrum Aktywności Społecznej wszystkich tych, którzy chcieli zadbać o swoje zdrowie i wspaniale spędzić czas w dobrym towarzystwie.


Tematem przewodnim wydarzenia organizowanego wspólnie przez Fundację Polska Gospodyni i Koło Gospodyń Wiejskich „Luba” w Lubajnach było zdrowie.

O badaniach z ALAB-em

Fundacja do realizacji jednego z głównych swoich celów, jakim jest promocja zdrowia, pozyskała nowego partnera – ALAB Laboratoria. W mobilnym punkcie diagnostycznym każdy uczestnik spotkania miał możliwość wykonać bezpłatnie szereg podstawowych badań, m.in. morfologię, lipidogram, anty-HCV. O znaczeniu regularnych badań profilaktycznych mówiła podczas spotkania dr Agata Strukow z ALAB Laboratoria. Przypomniała zebranym, że nawet podstawowe badanie krwi, jakim jest morfologia, jest w stanie zasygnalizować problemy ze zdrowiem. Wyjaśniła też, dlaczego przyjmowanie suplementów i witamin na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, najczęściej nie ma sensu. Jako przykład dr Strukow spożywanie witaminy D3. Aby preparat przyniósł korzyści, powinien być lekiem, a nie suplementem. Dodatkowo dawkę tej witaminy powinien określić lekarz, aby terapia przyniosła skutek i nie nadwyrężyła naszego portfela.

Porady z fizjoterapii

Anna Berendt-Krause, fizjoterapeutka uroginekologiczna, tłumaczyła zaś, jak każda kobieta powinna zadbać o mięśnie dna miednicy. Codzienne czynności, jak podnoszenie ciężarów, postawa w pozycji stojącej czy siedzącej, korzystanie z toalety, a także aktywność fizyczna oraz ćwiczenia mają ogromny wpływ na kondycję mięśni, które z kolei wpływają na ogólną kondycję i zdrowie kobiety. Co więc fizjoterapetka radzi? Kiedy stoisz w kolejce czy w kościele, kołysz się lekko w tył i przód – podczas tej czynności mięśnie pracują, łatwiej jest znieść wymuszoną pozycję, korzysta również kręgosłup, który mniej boli. Nie siedź długo na toalecie – ta pozycja wytwarza ciśnienie, które rozciąga mięśnie dna miednicy, przez co osłabiają się one i nie spełniają swoich funkcji prawidłowo. Jeżeli przy kichaniu czy śmianiu czujesz, że gubisz krople moczu, nie czekaj, pójdź do lekarza lub fizjoterapeuty.

Merytorycznie o dotacjach i projektach dla KGW

Alina Kuźmina z Fundacji Polska Gospodyni rozmawiała z przedstawicielkami kół o aktywności na rzecz lokalnej społeczności, prezentując przykłady pomysłów zrealizowanych przez KGW z różnych części kraju. Doświadczenie wielu kół pokazuje, że angażowanie się w projekty, realizacja ambitnych planów dotyczących integracji mieszkańców, promocji wsi, swojej działalności ma wielkie znaczenie dla aktywizacji wszystkich grup społecznych wsi. Skąd brać pieniądze? Lista możliwości jest długa – od aktualnych konkursów na projekty po ciągłe nabory w fundacjach spółek skarbu państwa, banków i innych organizacji.

Towarzyszył nam również Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie, który zapoznał uczestników wydarzenia ze swoją działalnością. Chętni wzięli udział w konkursie wiedzy o tej instytucji. KGW „Luba” współpracuje z KOWR od dawna – koło bierze aktywny udział w „Bitwie Regionów”, flagowym konkursie kulinarnym tej instytucji dla kół gospodyń wiejskich. W 2019 r. KGW „Luba” zajęło III miejsce w ogólnopolskim konkursie, również w tym roku bierze udział w zmaganiach.

Niezwykłe smaki i wspólne gotowanie

W wydarzeniu brało udział kilka kół gospodyń wiejskich. Każde z nich przygotowało swoje najlepsze dania, np. panie z Durąga – zupę ze szpinakiem, a z Warlit Wielkich – ryby, gospodynie z Tyrowa – pierogi z serem i kapustą, a „Luba” – gołąbki z kaszą w sosie grzybowym. Każde koło przywiozło ze sobą blachy z ciastami, półmiski z babeczkami, był chleb szarpany z ziołami, swojskie kiełbaski pieczone w cebuli. Podczas warsztatów z Kasią Kosmalą piekliśmy bataty i szparagi w plastrach boczku, jedliśmy pieczony ser pleśniowy z chutneyem z czerwonej porzeczki albo ze śliwek z jabłkiem, minikrakersy smarowaliśmy pastą z soczewicy z dodatkiem hyzopu, smażyliśmy truskawki w cieście, które popijaliśmy dobrze zmrożonym napojem z arbuza z syropem z czarnej porzeczki.

„Marzenie” nad jeziorem

Po obiedzie impreza przeniosła się nad jezioro Szeląg Wielki, gdzie rozpoczęła się druga część spotkania pt. „Warmińsko-Mazurska Palinocka” – tak w tym regionie nazywa się noc świętojańską. Wiliśmy wianki, uczyliśmy się piosenek, a następnie zostaliśmy zaproszeni na sztukę pt. „Legenda o szelągu”. KGW „Luba” należy do tych kół, które swoją działalność wciąż rozwijają, członkowie koła założyli amatorski teatr, który nazwali „Marzenie”, współpracują na tym polu ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Przyjaciół Biblioteki w Ostródzie ARS et Liber. Do trupy teatralnej należy wiele osób ze wsi i okolicy – bardzo młodych i nieco starszych wiekiem. Swoją grą aktorską, śpiewem, tańcami, a przede wszystkim zaangażowaniem aktorzy stworzyli niezwykłą atmosferę ciepłego, letniego wieczoru. Przedstawienie grane nad brzegiem pięknego jeziora, w otoczeniu starych drzew, przyciągnęło wielu widzów, którzy na kocykach, przybrani w wianki, z mola i stojąc po kolana w ciepłej wodzie, oglądali historię miłości z tytułowym szelągiem w roli głównej.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 26.07.2021 18:05
Spotkanie z Gospodynią na Polesiu. Korolówka-Osada

Pierwsze w tym roku „Spotkanie z Gospodynią” odbyło się 27 czerwca w Korolówce-Osadzie koło Włodawy, a to z okazji nocy świętojańskiej. Wydarzenie zorganizowaliśmy wspólnie z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej oraz Kołem Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”. To był naprawdę dobry czas!

Pachnące ziołami i smakowitym jedzeniem spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych. Jak tradycja nakazuje, były wianki, ognisko, tańce i śpiew.

Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyła firma ALAB Laboratoria – nowy partner Fundacji Polska Gospodyni, który wspiera ją w promocji zdrowia. Wszyscy uczestnicy mogli wykonać bezpłatnie podstawowe badania laboratoryjne, m.in. morfologię, hormonalne TSH, lipidogram, anty-HCV.

Dyskusje o ważnych sprawach dla KGW

Przedpołudnie upłynęło na rozmowach o sprawach dotyczących kół gospodyń wiejskich. Alina Kuźmina z Fundacji Polska Gospodyni opowiedziała, w jaki sposób członkinie kół mogą w swojej działalności wykorzystać energię, aspiracje i pomysły, gdzie szukać dodatkowego finansowania na ich realizację, a także, co można robić na rzecz lokalnej społeczności, dla promocji swojej wsi i regionu. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele szeregu instytucji związanych z rolnictwem, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS-u, Państwowej Inspekcji Pracy. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Ryszard Madziar, Szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina.

Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie przeprowadził wśród uczestniczek konkurs wiedzy o działalności tej instytucji. KOWR jest tutaj dobrze kojarzony z projektem „Polska smakuje” czy „Programem dla szkół”, z którego korzystają dzieci w wieku szkolnym. Uczestniczki przyznały, że biorą udział w konkursie „Bitwa Regionów”, którego organizatorem jest również ta instytucja.

Warsztaty zielarskie, kulinarne i nie tylko…

Podczas Świętojańskiego Spotkania z „Gospodynią” odbyło się siedem warsztatów. W trakcie warsztatów zielarskich z Moniką Dygas, właścicielką Chaty Szeptuchy, można było nauczyć się wykorzystywania powszechnie znanych nam ziół dla urody i zdrowia. Własnoręczne przygotowywanie mydełek, naparów, kremów, płukanek, herbaty z lipy, lawendy, mniszka czy kory dębu staje się coraz bardziej popularne, a wiedza o wpływie ziół na organizm jest na topie. Monika Dygas zaznaczyła, że dla naszego zdrowia najważniejszy jest ruch, bo to codzienne ćwiczenia, spacery są w stanie zdziałać wiele dla naszej kondycji.

Tradycyjnie już z Kasią Kosmalą, która prowadzi dział „Gospodyni gotuje” w czasopiśmie „Gospodyni”, panie i panowie uczyli się gotować. „Zosie Samosie” zdradziły sekrety przygotowywania rolad, wędzenia serów i mięs, a także sporządzania deserów czekoladowych, poprowadziły również warsztaty florystyczne. Zwyciężczynie w konkursie kulinarnym pt. „Przystawka Kwiat Paproci” i w konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański otrzymały atrakcyjne nagrody.

A na koniec tego wyjątkowego spotkania obejrzeliśmy przedstawienie teatralne „Przed Świętym Janom” grupy teatralnej mieszkańców gminy Podedwórze „Po Naszomu”. Niezwykle cenna inicjatywa, której celem jest ocalenie lokalnej tradycji i obrzędów ludowych.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 24.03.2021 13:13
Spotkanie z "Gospodynią" o zdrowiu. On-line.

Projekt „Rozmowy o zdrowiu” dotyczy prowadzenia zajęć edukacyjnych i popularyzacji nauki z zakresu zdrowia na terenie szkół, domów kultury, świetlic i innych placówek działających na obszarach wiejskich. Będzie on realizowany do lipca 2022 roku. Zajęcia będą się odbywały w formie spotkań internetowych oraz stacjonarnych, podczas naszych Spotkań z „Gospodynią”, organizowanych przez Fundację Polska Gospodyni dla kół gospodyń wiejskich.

Wykłady online

Zanim będziemy mogli się spotykać w realu, zapraszamy na wykłady w internecie. Zajęcia prowadzić będą eksperci – pracownicy Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku: Akademia Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz profilu i strony www czasopisma „Gospodyni”, Fundacji Polska Gospodyni – tutaj będą na bieżąco podawane dokładne terminy i tematy spotkań. Jeśli ktoś chce być specjalnie informowany o temacie i godzinie spotkania, prosimy o przesłanie swojego e-maila na adres: redakcja@gospodyni.com.pl

Pierwsze z cyklu spotkań odbędzie sie pod tytułem "Dietetyczne Święta Wielkiej Nocy". Jak zdrowo odżywiać się nie rezygnując z tradycyjnych potraw opowie dr Beata Sińska z Zakłądu Żywienia Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aby wziąć udział w spotkaniu, skopiuj poniższy link:

https://zoom.us/j/97167973176?pwd=WDJVOC9hWGZCWFhHRVQxOXdmZXM2dz09

i miej pod ręką te dane, przydadzą się:

Meeting ID: 971 6797 3176

Passcode: yLk7Gj

Atutem projektu jest możliwość nabycia przez uczestników umiejętności, wiedzy i postaw związanych z prozdrowotnym stylem życia, dietą, profilaktyką chorób oraz uświadomienie istniejących korelacji między badaniami naukowymi a ich oddziaływaniem na życie codzienne każdego z nas.

Jakie tematy przed nami?

Przede wszystkim proponujemy cykl pt. „Dietetyczny kalendarz zdrowia” dr Beaty Sińskiej, dietetyczki. Spotkania te zaplanowano na soboty o godz. 10. Będziemy omawiać takie tematy: „Dieta na wzmocnienie”, „Strączki dla każdego”, „Fakty i mity o dietach odchudzających”, „Owoce sezonowe dietetycznie i smacznie”, „Czas grillowania”, „Rola diety w profilaktyce raka piersi”, „Woda, soki i inne napoje – co warto pić i dlaczego?”, „Zdrowy talerz diabetyka”. Nie zabraknie spotkań dotyczących naszego mikrobiomu i znaczenia bakterii dla zdrowia. Śledźcie strony i profile Facebooka Akademii Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i „Gospodyni”.

Zaplanowaliśmy również cykl wykładów o zdrowiu kobiety, będziemy rozmawiać m.in. o profilaktyce nowotworów kobiecych, cytologii, kolposkopii, badaniu USG, mammografii, o podstawach samobadania piersi. Poruszymy także problem szczepień w czasie pandemii.

Warsztaty dla nas i naszych pociech

Podczas stacjonarnych Spotkań z „Gospodynią” planujemy zorganizować zajęcia w formie warsztatów, w których będą mogły wziąć udział również dzieci i młodzież, np. „Poczuj się jak senior – o fizjologii starzenia”, „Jak dbać o serce od najmłodszych lat?”. Prezentowany dziś w formie artykułu temat „Widzenie skórne” będzie również omawiany podczas spotkań Akademii Nauk o Zdrowiu. Spotkamy się m.in. z ratownikami medycznymi, którzy pokażą, jak pomagać chorym na cukrzycę w przypadku zasłabnięcia czy udzielać pomocy osobom, które doznały urazu, zatrzymania akcji serca, dowiemy się, jak rozpoznać udar, jak prawidłowo prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i oddychanie usta–usta i jak to robić bezpiecznie w czasie pandemii.

Zapraszamy!

Projekt Akademia Nauk o Zdrowiu WUM jest realizowany przez Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (umowa nr SONP/SP/463594/2020).

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 01.11.2020 16:08
Gościnny powiat parczewski

Po raz czwarty gościliśmy w powiecie parczewskim – tym razem w Miłkowie Kolonii w gminie Siemień. Spotkanie odbyło się w Świetlicy Wiejskiej im. Danuty i Apolinarego Nosalskich, która mieści się w budynku dawnej szkoły.

Nasze spotkanie z mieszkańcami Miłkowa Kolonii rozpoczęło się od pieśni powitalnej wykonanej przez członkinię zespołu śpiewaczego „Jednolatki”, panią Teresę Gdelę. Podobnie jak uczestniczki wydarzenia darzy szczególnym uczuciem miejsce, w którym się spotkaliśmy.

Wspomnienia o ważnych mieszkańcach

Wielu obecnych na Spotkaniu z „Gospodynią” mieszkańców wsi i okolic chodziło do tej szkoły, cała społeczność składała się na budowę budynku, w którym miały uczyć się dzieci. Szkoła miała szczęście do nauczyciela i późniejszego dyrektora – Apolinarego Nosalskiego – autora książek dla dzieci i młodzieży, pedagoga, historyka, działacza społecznego. Uczestniczki Spotkania wspominają, jak „uczył je teatru” i jak w wieku szkolnym grały w „Moralności pani Dulskiej”. Danuta Nosalska, małżonka byłego dyrektora szkoły, założyła w 1961 roku miejscowe koło gospodyń wiejskich, które działa do dziś. Danucie i Apolinaremu Nosalskim poświęcono tablicę pamiątkową w holu. Obecnie szkoła służy jako świetlica wiejska.

Rozmowy o certyfikatach jakości

W trakcie spotkania terenowy oddział KOWR z Lublina zaprezentował uczestniczkom swoją działalność. Szczególne zainteresowanie wzbudził temat certyfikatów jakości przyznawanych żywności produkowanej w Polsce. Czemu służą takie certyfikaty, jakie są ich rodzaje, jak o nie wystąpić, jakie są korzyści i obowiązki wynikające z uzyskania certyfikatu – na te pytania odpowiadały przedstawicielki KOWR. Potem role się odwróciły i na pytania odpowiadały uczestniczki spotkania – w konkursie wiedzy o KOWR nie było przegranych, każda z pań otrzymała w nagrodę drobny upominek.

„Nieskrępowanie” o problemie zdrowotnym kobiet

W jaki sposób całe życie cieszyć się zdrowiem i nieskrępowanie korzystać z jego uroków? O tym mówiła Aleksandra Kociuk, fizjoterapeutka z Fundacji Aenon. Kluczowe jest tutaj słowo „nieskrępowanie”, gdyż w przypadku problemów z mięśniami dna miednicy skrępowanie może wykluczyć nas z wszelkiej aktywności społecznej, zawodowej, nawet utrudniać normalne funkcjonowanie w rodzinie. Nietrzymanie moczu, gazów, a nawet stolca, wypadnięcie narządu rodnego, ból w dole brzucha – to są tylko niektóre problemy, które mogą nas dopaść, jeżeli nie zadbamy w porę o swoje mięśnie dna miednicy. W dużej mierze same robimy sobie krzywdę, nieprawidłowo wykonując codzienne czynności związane z wysiłkiem, np. podnosząc dziecko czy korzystając z toalety.

Inspiracje dla kół

Spotkanie zaszczyciła swą obecnością Monika Ochnik, która sprawuje opiekę nad kołami gospodyń wiejskich w gminie. Ma pod swoją pieczą kilkanaście kół i dba o to, aby inicjatywy przez nie podejmowane miały szansę być zrealizowane. Jej prezentacja o pomysłach dla kół i innych organizacji wiejskich była dla wszystkich uczestniczek świetną okazją do zapoznania się z inicjatywami podejmowanymi przez aktywne koła w całym kraju. Wiele kobiet z kół udowodniło, że będąc mistrzyniami w kuchni, są niezastąpione również w organizowaniu wydarzeń, których celem jest dbanie o dziedzictwo kulturowe, pamięć o starych obyczajach i tradycjach. Podczas spotkania wystąpił również zespół śpiewaczy Lawenda Folk z Juliopola.

Gotowanie z nowym menu

Spotkanie zakończyło się wspólnym gotowaniem. Kasia Kosmala, szefowa działu kulinarnego w czasopiśmie „Gospodyni”, zaproponowała zupełnie nowe menu, w którym królowały jesienne smaki: pomarańczowe kopytka z dynią w maśle szałwiowym, kokardki z kurczakiem z serkiem mascarpone, lekka fińska sałatka, ale też pieczone banany z bitą śmietaną i słodkimi wiśniami.
Spotkanie odbyło się 3 października 2020 r.


Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 01.11.2020 15:20
Spotkanie na Dolnym Śląsku

Po raz pierwszy Fundacja Polska Gospodyni gościła na Dolnym Śląsku. Do Mieczkowa w gminie Kostomłoty przyjechaliśmy na zaproszenie prężnie działającego Stowarzyszenia „Nasz Mieczków”.

Mieczków powitał gości patriotycznymi obrazami – w ubiegłym roku w związku z obchodami Święta Niepodległości na drzwiach stodół zostały namalowane wizerunki osób związanych z walką o odzyskanie suwerenności kraju, m.in. Józefa Piłsudskiego z biało-czerwoną flagą w tle. O aktywności mieszkańców wsi świadczy też tablica informacyjna, przy której trzeba obowiązkowo się zatrzymać, ponieważ z tyłu umieszczono przedwojenne zdjęcia Mieczkowa. Ukazują one piękne, murowane domy, kwitnące ogrody i wiejski kościół, który obecnie popada w ruinę.

„Pasja smaku” w Mieczkowie

Stowarzyszenie „Nasz Mieczków” dba o swoją miejscowość, zamierza przywrócić jej dawną świetność, a przede wszystkim uchronić przed zniszczeniem stary kościół, dlatego szuka możliwości pozyskania funduszy na remont. Celem jest stworzenie w dawnej świątyni izby pamięci, w której będą prezentowane przedmioty i pamiątki przechowywane przez mieszkańców wsi. Wszak jest co pokazywać – po wojnie we wsi zamieszkali repatrianci ze wschodnich terenów Ukrainy, m.in. spod Lwowa. Sentyment do dawnych kresów Rzeczpospolitej ujawnił się podczas realizowanego przez stowarzyszenie projektu „Pasja Smaku”. Środki na organizację warsztatów pochodziły z funduszy unijnych, które udało się pozyskać dzięki prężnie działającej szefowej „Naszego Mieczkowa” – Teresie Pomykale. Podczas kilku warsztatów mieszkańcy wsi najpierw ugotowali potrawy kresowe, według przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów, następnie starannie opracowane przepisy utrwalili w zbiorze ze zdjęciami. Niektóre z nich prezentujemy w naszym dziale kulinarnym.

Rozmowy o zdrowiu kobiet i mężczyzn

Spotkanie z „Gospodynią” odbyło się dzięki determinacji szefowej stowarzyszenia, która, jak się okazało, może się pochwalić pokaźną kolekcją roczników naszego czasopisma. Spotkaliśmy się w pochmurny i deszczowy dzień, jednak to nie przeszkodziło mieszkańcom Mieczkowa aktywnie wziąć udział we wszystkich warsztatach. Po raz pierwszy towarzyszyła nam Aleksandra Chomińska, fizjoterapeutka związana z Fundacją Aenon. „Profilaktyka mięśni dna miednicy” jest projektem realizowanym przez Fundację Polska Gospodyni, który uświadamia kobietom znaczenie prawidłowego dbania właśnie o mięśnie dna miednicy przy wykonywaniu codziennych czynności.

Cieszymy się, że praktyczny wykład Aleksandry Chomińskiej, pokaz modnych, ale nieakceptowanych przez fizjoterapeutów akcesoriów do ćwiczeń mięśni, m.in. Kegla, oraz zalecenia dotyczące ćwiczeń mających wpływ na zdrowe funkcjonowanie narządu rodnego i narządów układu wydalniczego zainteresowały nie tylko kobiety, ale i mężczyzn.

Z KOWR o nieruchomości rolnej

Oddział terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu duży akcent położył na wiedzę z zakresu zakupu i sprzedaży nieruchomości rolnej. Tematami rozmów były m.in. kwestie obowiązków nabywcy ziemi rolnej w przypadku jej zbycia, a także zagadnienia związane z prawem pierwokupu i prawem nabycia przez KOWR nieruchomości rolnej. Uczestnicy Spotkania dowiedzieli się też, jakie warunki należy spełnić, aby utworzyć gospodarstwo rodzinne. Trzy osoby zmierzyły się z trudnymi pytaniami w konkursie dotyczącym KOWR. Ich wiedza została nagrodzona upominkami.

Spotkanie odbyło się 26 września 2020 r.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 01.11.2020 15:17
Z "Gospodynią" w Łapach Szołajdach

Ciastem z przepisu z „Gospodyni” sprzed wielu lat powitało nas w Łapach Szołajdach Koło Gospodyń Wiejskich „Łapianki na obcasach”. Spotkanie z nami zorganizowało w odnowionym Wiejskim Domu Kultury w Łapach.

Charakter członkiń Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianki na obcasach” bardzo dobrze oddaje ich nazwa – obcasy są symbolem kobiet energicznych, a przecież „Łapianki” ciągle coś organizują, planują i to, co zaplanowały, realizują. W ostatnich miesiącach zorganizowały wśród mieszkańców zbiórkę książek i czasopism, tworząc w dopiero co odnowionym domu kultury niedużą biblioteczkę, z której może skorzystać każdy. Same tworzą upominki dla gości, np. pachnącą sól do kąpieli czy własnoręcznie robione mydełka. Robią tak wiele, że zostały bohaterkami artykułu w poprzednim wydaniu czasopisma „Gospodyni”.

Inspiracje z rhd

Spotkanie z „Gospodynią” w Łapach Szołajdach było szczególne, bo wzięła w nim udział Aurelia Felińska-Szymczak, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo pod Sokółką i produkuje sery z koziego mleka. Tematem prezentacji naszego gościa były zasady produkcji i sprzedaży serów w systemie rolniczego handlu detalicznego. Temat aktywności zawodowej jest szczególnie bliski celom Fundacji Polskiej Gospodyni, więc wizyta osoby, która hoduje kozy, produkuje kilka gatunków sera, a przede wszystkim czerpie satysfakcję ze swojej działalności, była niezwykle cenna. Pani Aurelia pokazała, że życie na wsi jest pasjonujące, bo pełne wyzwań, planów na rozwój gospodarstwa i może być szansą na realizację marzeń o sprzedaży własnych produktów.

Pytania i informacje z KOWR

Białostocki oddział terenowy KOWR zachęcał uczestniczki spotkania do wzięcia udziału w programach i konkursach, które organizuje w swoim ośrodku. Z powodu pandemii koronawirusa wiele aktywności jest ograniczonych, np. nie odbywa się „Bitwa Regionów”, ale warto brać udział w konkursach organizowanych przez terenowe oddziały KOWR i w taki sposób przygotowywać się do ogólnopolskich zmagań. Podlasie ma w takich konkursach duże doświadczenie – w 2019 roku danie przygotowane przez koło z Podlasia było wysoko notowane w finale „Bitwy Regionów”.
Spotkanie odbyło się 19 września 2020 r.

Podczas konkursu wiedzy o działalności KOWR padały pytania m.in. o „Program dla szkół” czy zasady korzystania ze znaków przyznawanych żywności produkowanej przez polskie firmy i drobnych przedsiębiorców. Zainteresowanie wzbudziło zagadnienie oznakowywania swoich wyrobów znakiem „Polska Smakuje”, m.in. produkowanych i sprzedawanych w ramach rhd.

Jak zmienić swoje nawyki?

Na naszym Spotkaniu z „Gospodynią” w Łapach nie mogło zabraknąć tematyki zdrowotnej i prezentacji dotyczącej profilaktyki mięśni dna miednicy, którą przedstawiła Aleksandra Kociuk, fizjoterapeutka z Fundacji Aenon. Wykłady fizjoterapeutek wyspecjalizowanych w temacie dna miednicy zawsze wzbudzają wielkie zainteresowanie, ponieważ dotyczą naszych codziennych zachowań – często np. nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, podnoszenia się z pozycji leżącej, dźwiganie ciężarów mają negatywny wpływ na stan mięśni zlokalizowanych w dole brzucha kobiet.

Gdzie tkwi piękno kobiety i jej wewnętrzna siła?

O tym, że wszystko jest w nas, tylko czasami ukryte, mówiła Kamila Arak, konsultantka kosmetyczna. Pokazała uczestniczkom spotkania, jak należy dbać o urodę, a przede wszystkim zachęcała, aby być odważną, realizować się w życiu zawodowym i prywatnym. Bo w tym również tkwi kobiece piękno.


Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 23.09.2020 15:15
JESIENNE SMAKI W OPOLU

Fundacja Polska Gospodyni realizuje swoje cele statutowe m.in. poprzez działalność na rzecz kobiet wiejskich. „Spotkanie z Gospodynią” jest okazją, aby rozmawiać o zdrowiu, aktywności na rzecz lokalnej społeczności, dowiedzieć się, jakie wydarzenia organizują inne koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, fundacje czy różne organizacje lokalne. Partnerami „Spotkań” są: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polskie Wydawnictwo Rolnicze i Fundacja Aenon.

Rozmawiamy o zdrowiu

To właśnie dzięki Fundacji Aenon podczas każdego „Spotkania z Gospodynią” możemy rozmawiać o ważnym problemie zdrowotnym kobiety, jakim jest profilaktyka mięśni dna miednicy. Doktor Agnieszka Karska, fizjoterapeutka, znana już wielu uczestniczkom naszych spotkań, rozmawiała z gośćmi wydarzenia o często przemilczanym problemie nietrzymania moczu. To dolegliwość, która nieleczona, jest przyczyną dużego dyskomfortu w życiu codziennym, a wręcz wykluczenia. Osłabienie mięśni dna miednicy jest też przyczyną innych problemów, np. wypadania narządu rodnego, co wymaga leczenia operacyjnego. Wyrobienie prawidłowych codziennych nawyków dotyczących np. podnoszenia ciężarów, wstawania z łóżka, a nawet wypróżniania może pomóc w utrzymaniu prawidłowej pracy mięśni.

Przedstawiamy ważne programy

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest instytucją, której szeroki wachlarz działalności trudno jest ująć w kilku zdaniach. Dlatego podczas każdego „Spotkania z Gospodynią” przedstawiciele terenowych oddziałów KOWR mają możliwość przedstawić programy i zadania realizowane na rzecz środowiska rolników i nie tylko. Na stoisku KOWR można dowiedzieć się o certyfikatach i oznaczeniach, które gwarantują dobrą, polską żywność, a także jak wziąć udział w ogólnopolskim konkursie kulinarnym dla kół gospodyń wiejskich, jak prowadzić działalność rolniczą zgodnie z wymaganiami, które sprzyjają rozwojowi gospodarstw.

Gotujemy razem

Z wielką przyjemnością gościliśmy podczas „Spotkania” Koło Gospodyń Miejskich „Zosie-Samosie” z Włodawy. Prężnie działające koło może pochwalić się takimi dokonaniami jak zajęcie czołowych miejsc w konkursie „Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa” na potrawę z wykorzystaniem lubelskich jabłek.

Warsztaty kulinarne „Gospodyni” to było jedno z pierwszych spotkań z jesiennymi smakami. Śliwkowo-jabłkowy chutney na ostro do grillowanych serków camembert, pachnąca ziołami dynia w boczku, śliwki w cieście posypane obficie cukrem pudrem zapowiedziały pełną bogatych smaków złotą polską jesień.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 19.08.2020 9:13
W Ułężu "na ludowo"

Takiego „Spotkania z Gospodynią” jeszcze nie było! Tańce, śpiewanie piosenek ludowych, wspaniałe smaki i pokazy dawnych sprzętów domowych. Rozmowy o urodzie, zdrowiu, funduszach i o tym, co ważne dla wszystkich kobiet! Taką imprezę zorganizowaliśmy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Ułężu!

18 lipca tego roku wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Ułężu zorganizowaliśmy wydarzenie, podczas którego można było śpiewać ludowe piosenki, obejrzeć wystawę dawnych sprzętów domowych i rolniczych, zobaczyć na własne oczy pracę kowala, no i spróbować regionalnych przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Słuchaliśmy też pieśni, ćwiczyliśmy granie. Rozmawialiśmy o funduszach dla kół gospodyń wiejskich i działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – Partnera Wspierającego.

Wystąpiła również wójt gminy Barbara Pawlak, która mówiła o historii i walorach gminy, mieszkańcach Ułęża, a zwłaszcza o znaczeniu aktywności kobiet dla lokalnego życia społecznego i kulturalnego. Warto podkreślić, że KGW w Ułężu działa od ponad 60 lat, było aktywne nawet w stanie wojennym, ma więc bogatą historię.

Tańczmy na zdrowie!

O zdrowiu kobiety mówiła Edyta Pawłowska, fizjoterapeutka związana z naszym partnerem – Fundacją AENON. Ekspertka pokazała, jak dbać o mięśnie dna miednicy na co dzień, np. jak podnosić ciężary, wstawać z łóżka, która pozycja ciała sprzyja prawidłowemu wypróżnianiu, jak siedzieć, by kręgosłup i miednica nie były nadmiernie obciążone, jak sobie pomagać, np. gdy musimy długo stać w kolejce. Dowiedzieliśmy się także, jak duże znaczenie dla zdrowia mięśni i narządów zlokalizowanych w miednicy kobiety i mężczyzny ma taniec.

Podobnie jak podczas każdego spotkania z „Gospodynią” odbył się konkurs wiedzy o KOWR. Wiele programów tejże instytucji jest już doskonale znanych, np. konkurs kulinarny „Polska smakuje”, w którym mogą brać udział koła gospodyń wiejskich, czy „Program dla szkół” promujący zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów szkół podstawowych. Uczestniczki konkursu mogły zdobyć atrakcyjne nagrody.

Miłym akcentem był występ Anny Jurkowskiej, energicznej szefowej KGW Ułęż, która zaprezentowała swój talent aktorski. Temat zdrowia i zdrowego stylu życia podany w konwencji kabaretowej – to od razu trafiło do uczestniczek spotkania.

O pięknie kobiety mówiła Kamila Arak – konsultantka współpracująca z Fundacją Polskiej Gospodyni. Każda z pań mogła spróbować wykonać perfekcyjny makijaż i wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Makutry i parowańce

Na wystawie dawnych sprzętów gospodarskich i rolniczych pokazano wysłużone drewniane niecki do wyrobu ciasta, łopatki do placków, chochle, dzbanki i makutry, wśród starych książek z dumą prezentowały się archiwalne egzemplarze „Gospodyni” z lat 60. i 70. XX wieku.

Na dworze w upale kowale wykuwali podkowy. Zabawnymi ludowymi przyśpiewkami bawiły uczestników zespoły ludowe. „Rososzanki” wystąpiły w pięknych, własnoręcznie uszytych strojach – co ciekawe, materiał do ciężkich, wełnianych spódnic tkały same.

Stoły uginały się od regionalnych pyszności: naszą uwagę zwróciły kotlety z kaszy gryczanej, duszone zielone liście kapuściane (te, które na ogół się odrzuca) z kaszą, parowańce z sosem jagodowym, wegański smalec i mnóstwo bardzo dobrych, smacznych ciast.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 29.07.2020 10:32
Spotkanie w podlaskich Oksiutyczach

Spotkanie w podlaskich Oksiutyczach

Oksiutycze w gminie Mielnik leżą tuż obok Świętej Góry Grabarki – serca prawosławia w Polsce. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego akcentu – wójt gminy Mielnik Marcin Urbański i jego zastępca Maciej Czerwiński – wręczyli dyplomy uznania tym paniom, które w czasie pandemii szyły maseczki dla mieszkańców gminy Mielnik.

Na „Spotkanie” na Podlasiu Fundacja Polska Gospodyni zaprosiła dr Joannę Jacko, lekarza ginekologa, położnika, ze specjalizacją z onkologii ginekologicznej. Pani doktor mówiła o endometriozie. To choroba kryjąca w sobie mnóstwo tajemnic, na którą choruje wiele kobiet, choć często nie zdają sobie z tego sprawy. Dużo uwagi dr Jacko poświęciła diecie kobiet cierpiących na endometriozę. Zaleciła posiłki z dużą ilością produktów z właściwościami przeciwutleniającymi i produktów mało przetworzonych. Podkreślała, że w diecie tej powinny przeważać warzywa i owoce, a należy ograniczyć ilość mięsa czy słonych przekąsek. O endometriozie dr Jacko pisze w bieżącym numerze „Gospodyni”.

Doktor Krzysztof Jacko, lekarz internista, onkolog, mówił z kolei o profilaktyce raka piersi, zwrócił szczególną uwagę na znaczenie comiesięcznego samobadania i regularnych kontroli u lekarza, wykonywania badań diagnostycznych. Była też możliwość zadawania pytań i indywidualnych konsultacji z lekarzami.

Na spotkanie zaprosiliśmy również dzieci – specjalnie dla nich przygotowaliśmy lekcje muzyki ze Szkołą Muzyczną Yamaha. Swoich sił mogli spróbować i starsi uczestnicy – wiek nie grał roli.

Podczas każdego wydarzenia organizowanego przez Fundację Polska Gospodyni konsultantka kosmetyczna mówi o zasadach pielęgnacji urody, wykonywania makijażu, poleca kosmetyki dostosowane do każdego rodzaju skóry.

Jednym z celów statutowych naszej fundacji jest promocja czytelnictwa. Wspólnie z Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga przekazujemy uczestnikom spotkań w Maleńcu i Oksiutyczach dziesiątki książek: kucharskich, poradników, powieści sensacyjnych, romansów, ale też książek specjalistycznych, np. dotyczących hodowli jabłek, śliwek czy czereśni od Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, mecenasa fundacji. Uczestniczące w wydarzeniu dzieci również otrzymały książki.

Podlaski oddział terenowy KOWR przygotował prezentację o swojej działalności. Konkurs wiedzy wyłonił uważne uczestniczki spotkania, które w nagrodę otrzymały upominki.

Spotkanie z Gospodynią to możliwość poznania niezwykle utalentowanych gospodyń z kół gospodyń wiejskich, które przygotowują poczęstunek dla uczestników całodziennej imprezy. Na stołach w Oksiutyczach zagościły tradycyjne dla wschodniej części naszego kraju potrawy, m.in. smalce, pierogi podlaskie, babki ziemniaczane, a wśród nich absolutny rarytas – pięknie zdobiony korowaj, czyli drożdżowe ciasto o imponujących wymiarach, przygotowywane na wesela i takie szczególne okazje jak nasze spotkanie.

Warsztaty Kulinarne poprowadziła Kasia Kosmala, która w „Gospodyni” prowadzi dział kulinarny. Szybkie, łatwe w przygotowaniu i smaczne dania cieszyły się zainteresowaniem uczestniczek wydarzenia. Warsztaty w Oksiutyczach wsparła sieć sklepów „Arhelan”, która proponuje w swojej ofercie m.in. produkty regionalnych producentów.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 29.07.2020 10:30
Spotkanie w Maleńcu

Spotkanie organizowane przez Fundację Polska Gospodyni to okazja, żeby nie tylko dowiedzieć się o tajemnicach zdrowia i urody kobiety, wziąć udział w warsztatach o funduszach dla kół gospodyń wiejskich, spróbować nauczyć się grać na instrumencie czy wspólnie ugotować coś niezwykłego. To przede wszystkim okazja, żeby się spotkać, poznać, wymienić się doświadczeniami.

Spotkanie w Maleńcu

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu jest perłą turystyczną powiatu koneckiego w województwie świętokrzyskim. Jest jednym z najstarszych staropolskich ośrodków metalurgicznych, pracującym nieprzerwanie od około 200 lat. Obecnie teren zakładu jest pięknie zagospodarowany i umożliwia organizację konferencji, szkoleń i spotkań integracyjnych. Wykorzystaliśmy te doskonałe warunki i wspólnie z Powiatową Radą Kół Gospodyń Wiejskich powiatu koneckiego i Starostwem Koneckim zorganizowaliśmy pierwsze tego lata „Spotkanie z Gospodynią”.

Koła gospodyń wiejskich przygotowały dla gości regionalne potrawy: m.in. grochówkę i bigos, kugel, sałatki i mnóstwo ciast.

„Spotkanie z Gospodynią” to przede wszystkim promocja zdrowia kobiety, dlatego rozpoczęliśmy nasze wydarzenie od rozmowy z Gretą Skupińską, fizjoterapeutką Fundacji AENON, która skupia specjalistów fizjoterapii dna miednicy, promuje wiedzę o profilaktyce mięśni dna miednicy i oferuje szeroko zakrojoną opiekę fizjoterapeutyczną dla kobiet w każdym wieku. W Maleńcu mówiliśmy o tym, jakie znaczenie dla komfortu życia codziennego mają zdrowe mięśnie okolic narządu rodnego, pęcherza moczowego i odbytu. Rozmawialiśmy, jak sobie radzić z problemami związanymi z nietrzymaniem moczu, gazów, obniżeniem narządu rodnego.

Doktor Luiza Napiórkowska wyjaśniała, dlaczego kobiety mają problem ze snem i cierpią na nadmierną potliwość. Jak każda dolegliwość, również i te mogą mieć wiele przyczyn, dlatego znaczenie ma uważna obserwacja własnego ciała i współpraca z lekarzem. Dr Napiórkowska zwraca uwagę na dietę kobiety. Regularne posiłki, odpowiednio duża ilość warzyw i owoców w naszej diecie, jak najmniej dań smażonych i przetworzonych produktów – to podstawa zdrowego odżywiania.

Partnerem wspierającym „Spotkania z Gospodynią” jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Obecność terenowego oddziału KOWR na każdym wydarzeniu pozwala zapoznać się ze specyfiką działalności ośrodka w regionie. Konkurs w Maleńcu prowadził dyrektor terenowego oddziału KOWR w Kielcach Jacek Toś. Konkurs wiedzy o działalności KOWR był okazją do zdobycia ciekawych nagród.

W spotkaniu w Maleńcu wzięły udział koła gospodyń wiejskich należące do Powiatowej Rady KGW w Końskich, powołanej zaledwie w czerwcu br. Inicjatywę wsparł starosta powiatu koneckiego Grzegorz Piec. Przewodniczącą rady jest Justyna Rupniewska, na co dzień kierująca pracami KGW Sworzyce.


Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 12.03.2020 10:19
Premierowo w Nowem Bystrem

Nowe Bystre

Korboce i moskole królowały na stołach w nastrojowej remizie w Nowem Bystrem koło Poronina, gdzie - w przeddzień Dnia Kobiet - FPG zorganizowała „Spotkanie z Gospodynią”. Tym razem rozmawialiśmy nie tylko o mięśniach dna miednicy. Gościliśmy Annę Czuchtę, fitoterapeutkę (jej artykuł o olsze w bieżącym wydaniu „Gospodyni”), która opowiedziała o najpopularniejszych ziołach. Często nie zdajemy sprawy z tego, że wiele roślin rosnących w naszym ogrodzie lub blisko domu mamy za nieużyteczny chwast, a jest to np. płożący się bluszczyk kurdybanek czy lebiodka pachnąca jak oregano, które można wykorzystać jako lek czy środek do pielęgnacji. Próbowaliśmy herbatek ziołowych, poznaliśmy, jak zioła suszyć, jak z użyciem alkoholu, tłuszczu czy parzenia wydobyć z nich ich właściwości, czy przechowywać rozdrobnione czy w całości.

Zaskoczeniem dla uczestniczek spotkania była ekspresowa lekcja gry na instrumencie klawiszowym, którą zaproponowała Szkoła Muzyczna Yamahy w Polsce. Sześć pań z Koła Gospodyń w Nowem Bystrem w ciągu 45 min opanowało podstawy zaproponowanej melodii i zagrało cały utwór.

Atrakcją był, jak zwykle, quiz dotyczący działalności KOWR i jego specyfiki na terenie Małopolski, zwłaszcza bogatej tradycji lokalnych produktów, nie tylko oscypków, ale też jagnięciny czy owoców.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 10.03.2020 15:33
Jedziemy w góry!

Nie stoimy w miejscu, nie zatrzymujemy się, tym razem jedziemy w góry! Już za tydzień "Spotkanie z Gospodynią" w Nowem Bystrem niedaleko Zakopanego.
🧺Co nowego podczas tego spotkania? Oprócz rozmowy na temat naszej miednicy, 🔪wspólnego gotowania, 👩‍🦱dbania o urodę, w planach mamy:
🌿🍀🎋Spotkanie z fitoterapeutką.
🎸🎼🎹 Grę na instrumentach muzycznych - to będzie lekcja dla tych, kto nigdy nawet nie próbował grać!
❤️ Zapraszamy serdecznie!


Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 28.02.2020 13:26
Nowe Rybne z "Gospodynią"

Do Wielkopolski zaprosiła Fundację Polska Gospodyni Grupa dla Rybna Wielkiego – grupa kobiet, które prężnie i skutecznie działają na rzecz swojej wsi i jej mieszkańców organizując wydarzenia integrujące wieś, biorąc udział w konkursach, angażując się w działalność charytatywną i na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa.
👉🌿W spotkaniu w Rybnie Wielkim uczestniczyła po raz pierwszy Joanna Warecha, redaktorka naczelna czasopisma „Gospodyni”. Joanna Warecha mówiła o tym, jak my, kobiety, postrzegamy siebie nawzajem, jak oceniamy siebie przy pierwszym spotkaniu, jak jesteśmy socjalizowane od dzieciństwa do ról społecznych, i czy to zawsze jest zgodne z naszym wyobrażeniem o swojej roli w życiu osobistym, zawodowym, towarzyskim. Jak to się dzieje, że kobiety wciąż są spychane do ról i zawodów usługowych, a nie przywódczych, dlaczego to mężczyźni są postrzegani jako lepsi, bardziej odpowiedzialni, bardziej nadający się do kierowania i podejmowania decyzji. Błyskawiczny quiz-ćwiczenia przeprowadzony przez naczelną magazynu miał też za zadanie pokazać, w jaki sposób zachodzi mechanizm wykluczania z życia społecznego, np. osób z niepełnosprawnościami, starszych lub o innej orientacji seksualnej.
🌼O problemach z mięśniami dna miednicy mówiła Karolina Wełniak – fizjoterapeutka z Fundacji Aenon. Kiedy zaczynają się problemy z nietrzymaniem moczu, dlaczego tak się dzieje, że z czasem nie jesteśmy w stanie zapanować nad mikcją, jak na rozwój mechanizmu niekontrolowanego popuszczania moczu, gazów, kału, ale też obniżenie narządu rodnego wpływają nasze nieprawidłowe nawyki, np. nieprawidłowa postawa, zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, nieprawidłowe siedzenie, podnoszenie ciężarów, dźwiganie dziecka. Jeżeli już jesteśmy świadome problemu, do kogo należy się z nim zgłosić?
👉Magdalena Szymańska z Tygodnika Poradnika Rolniczego przywiozła ze sobą prezentację na temat rolniczego handlu detalicznego. Na przykładzie zapisów rozporządzenia wskazała na te zapisy, które mogą stanowić problem przy realizacji prawa do sprzedaży własnych wyrobów, np. spełnienie wymogów sanitarno-epidemiologicznych czy zapisów dotyczących limitów kwotowych i ilościowych.
💚Odbył się konkurs Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, partnera Wspierającego Spotkania z Gospodynią – na pytania o działalność ogólnopolskiej instytucji odpowiedziały trzy panie, które otrzymały od KOWRu upominki.

Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 07.02.2020 12:06
Spotkanie w Krainie Rumianku

Spotkanie w Krainie Rumianku

1 lutego Fundacja Polska Gospodyni gościła w Hołownie w Krainie Rumianku. W towarzystwie fizjoterapeutów z Fundacji Aenon, dr Luizy Napiórkowskiej, autorki bloga „Okiem doktor Luizy” oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa spędziliśmy czas na wspólnych rozmowach o: zdrowiu, pracy na rzecz swojej wsi, o urodzie. Później wszyscy razem piekliśmy, smażyliśmy i gotowaliśmy i długo rozmawialiśmy.

Tym razem towarzyszyły nam dwie fizjoterapeutki z Fundacji Aenon: Agnieszka Karska i wspierająca „Spotkanie z Gospodynią” już po raz drugi Greta Skupińska. Problem, jakim jest osłabienie mięśni dna miednicy jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości, min. nietrzymania moczu, problemów z narządem rodnym, problemy proktologiczne. Wczesna wizyta u lekarza, badania, a następnie terapia pod okiem fizjoterapeuty pozwala zminimalizować problemy, a wręcz zacząć znów żyć normalnie, bez potrzeby korzystania ze specjalnych wkładek czy ciągłego sprawdzania gdzie i czy są toalety.

„Okiem doktor Luizy” to popularny blog medyczny prowadzony przez pasjonatkę swoich (tak, swoich, bo wielu) specjalizacji, dr Luizę Napiórkowską, specjalistkę chorób wewnętrznych i diabetologii, endokrynolożkę, zajmującą się prawidłowym odżywianiem dorosłych i dzieci. Holistyczne podejście do zdrowia człowieka, wyjaśnienie pierwotnych i kolejnych przyczyn wielu problemów ze zdrowiem kobiet i mężczyzn, wpływie zmian hormonalnych na np. brak możliwości długiego, nieprzerwanego snu, okazał się bardzo interesujący dla uczestniczek spotkania. Jak prawidłowo suplementować dietę witaminami i mikroelementami, jakich naturalnych preparatów używać, jak się odżywiać prawidłowo, kiedy należy spożywać posiłki – te i inne problemy były poruszane przez dr Luizę Napiórkowską.

Atrakcją były quizy organizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pytania były jak zwykle wymagające dość konkretnej wiedzy, jednak chętni do wzięcia udziału w konkursie mieli czas na sprawdzenie zasad i zakresu działalności KOWR. Ośrodek ufundował piękne upominki dla zwyciężczyń quizów, a fundacja wręczyła dodatkowo książki.

Alina Kuźmina z Fundacja Polska Gospodyni opowiedziała o projektach realizowanych z pomocą Funduszy Unijnych w małych miejscowościach, mających na celu zachowanie lokalnej tradycji, kultury i historii, promujących region. Hołowno, choć jest to wieś tematyczna, prowadząca we wspaniałym Ośrodku Edukacji Regionalnej działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla szkół, np. kulinarnych, podczas których można nauczyć się tradycyjnych lokalnych dań, mydlarskich czy plastycznych, tkackich (na własne potrzeby hoduje len i wyrabia tkaniny na koszule), prowadzi „wiejskie SPA”, oferuje miejsce do zabawy, jednak wciąż poszukuje możliwości dalszego rozwoju. Miejmy nadzieję, że warsztat z pozyskiwania funduszy, nie tylko unijnych, może być początkiem wspaniałego rozwoju młodego jeszcze, ale aktywnego Koła Gospodyń Wiejskich „Hołowianki”, na zaproszenie którego fundacja gościła w Krainie Rumianku.

Na zaproszenie fundacji na „Spotkanie z Gospodynią” przyjechała Żaneta Kwaśniewska, której zadaniem było pomóc kobietom odkryć własne, często drzemiące piękno. Dbanie o cerę, dłonie jest sztuką, która trzeba posiąść, aby codzienna pielęgnacja przynosiła dobre i trwałe efekty. Etapy pielęgnacji, wskazane przez Żanetę Kwaśniewską, doświadczona ręka i oko specjalistki od makijażu sprawiły, że wiele kobiet przekonało się, że nawet lekki makijaż potrafi poprawić wygląd i humor na cały dzień.

Na koniec ugotowaliśmy kilka dań, które przypomniały, że niedługo ta dziwna w tym roku zima się skończy. Wątróbka po włosku, pieczone pomidory w sosie bazyliowym, sałatka z marynowaną dynią, camembert z chutneyem z mirabelek i na deser czarna porzeczka z kruszonką z ciemnego chleba – te dania sprawiły, że nawet po całym dniu wszyscy się czuli znakomicie.
Dziękujemy Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa - naszemu Partnerowi Wspierającemu za pomoc w organizacji "Spotkania z Gospodynią". Dziękujemy mecenasowi fundacji - Polskiemu Wydawnictwu Rolniczemu za pomoc.

Czytaj więcej

Data publikacji: 12.01.2020 17:03
Już niedługo Spotkanie z Gospodynią w Hołownie
Już 1 lutego 2020 r. zapraszamy do Hołowna w woj. Lubelskim na kolejne "Spotkanie z Gospodynią! Zaczynamy jak zwykle o godz. 11. Co nas czeka?
1. Będziemy rozmawiali o zdrowiu kobiet. Wesprze nas w tym zadaniu nasz partner: Fundacja Aenon, w osobach Grety Skupińskiej i Agnieszki Karskiej - fizjoterapeutek, które poruszą temat nietrzymania moczu i innych problemów wynikających z osłabienia napięcia mięśni dna miednicy.
2. Po raz pierwszy będziemy gościli dr Luizę Napiórkowską, doktora medycyny ze specjalizacją endokrynologia, diabetologia, specjalistkę chorób wewnętrznych, która opowie nam, dlaczego czasem tak ciężko nam zasnąć w nocy i dlaczego zdarza się tak bardzo nocą pocić.
3. Będziemy się inspirowali nawzajem pomysłami na promocję własnej miejscowości, kultury, żywności, sprawdzimy, jak działać na rzecz swojej lokalnej społeczności i skąd brać na to fundusze.
4. A na koniec wspólnie ugotujemy coś dobrego i pysznego i będziemy długo biesiadować.
Zapraszamy!
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Czytaj więcej

Data publikacji: 29.12.2019 11:26
Spotkanie z Gospodynią w Trzeszczanach
7 grudnia 2019 r. w Trzeszczanach, w powiecie hrubieszowskim, odbyło się drugie "Spotkanie z Gospodynią". Zorganizować wydarzenie pomogli lokalni entuzjaści aktywnego życia ze Stowarzyszenia Aktywnych Animatorów Kultury w Hrubieszowie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Trzeszczanach. Piękna wiejska świetlica pękała w szwach, na spotkanie przyjechały Koła Gospodyń Wiejskich z wielu okolicznych wsi.
Część spotkania poświęcona zdrowiu poprowadzili nasi partnerzy z Fundacji Aenon: dr n.med. Tadeusz Trzpis, specjalista fizjoterapii oraz jego asystentka Ewa Filipek-Drobot. Mówiliśmy o problemie, który dotyczy niemal każdej z kobiet, mianowicie o nietrzymaniu moczu i problemach związanych z osłabieniem mięśni dna miednicy.
Naszym Partnerem Wspierającym jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Uczestniczenie KOWR-u w naszych spotkaniach służy promocji wiedzy o działalności tej instytucji, która jest m.in. organizatorem kampanii "Polska Smakuje" oraz konkursu "Bitwa Regionów" dla Kół Gospodyń Wiejskich.
W Trzeszczanach znowu zorganizowaliśmy konkurs wiedzy o KOWRze, w którym do zdobycia były atrakcyjne wygrane sponsorowane przez KOWR.
Rozmawialiśmy też o urodzie, w czym pomagała nam niezastąpiona Jagoda Winniczuk, konsultantka kosmetyczna. Alina Kuźmina z Fundacji Polska Gospodyni prowadziła część spotkania pt. "Gospodyni działa" - jak można działać lokalnie i pozyskiwać na tę działalność pieniądze z różnych źródeł, m.in. z Funduszy Europejskich. Na koniec spotkania wspólnie przygotowaliśmy biesiadę. Każdy z uczestników wydarzenia zabrał ze sobą słoiczek wspólnie przygotowanych korzennych śledzi, panierowanych w cukrze i cynamonie. Wszak Święta za pasem.
Czytaj więcej

Data publikacji: 27.12.2019 10:53
Spotkanie z Gospodynią w Chmielowie

26 października 2019 r. w Chmielowie odbyło się pierwsze "Spotkanie z Gospodynią". Rozmowy o zdrowiu, urodzie, a także o pomysłach na działania na rzecz lokalnej społeczności, warsztaty kulinarne trwały cały dzień. Stały się okazją do spotkania kobiet niemal z całego powiatu parczewskiego.

Do zorganizowania „Spotkania z Gospodynią” w Chmielowie koło Parczewa Fundację zaprosiły Koło Gospodyń Wiejskich „Chmielowianki” oraz Stowarzyszenie „Perły Chmielowa”. Na wydarzenie przyjechały przedstawicielki kilkunastu kół gospodyń wiejskich z całego powiatu parczewskiego. Partnerami wydarzenia zostały: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Fundacja Aenon. Aktywna formuła spotkania okazała się dla uczestniczek atrakcyjna, a przekaz spotkania jasny i oczywisty: dbamy o zdrowie, urodę, jesteśmy aktywne, działamy, lubimy się spotykać przy wspólnym stole, lubimy poznawać nowe, ale też dzielić się wiedzą, doświadczeniem, tradycją. Spotkanie miało szczególnego patrona: czasopismo „Gospodyni”, które od ponad 60 lat aktywizuje mieszkanki wsi, towarzysząc kilku pokoleniom kobiet działających na rzecz swoich lokalnych społeczności, dbających o siebie, swoje rodziny, swoje domy, wieś. Fundacja Polska Gospodyni została powołana, by wspierać działania czasopisma i działać wspólnie.

Tematy o zdrowiu i urodzie

Spotkanie trwało cały dzień. Zaczęło się od bloku tematycznego „Zdrowa Gospodyni”, którego gospodarzem była Międzynarodowa Fundacja Aenon, wspierająca badania i leczenie zaburzeń uroginekologicznych. Godzinna rozmowa o nietrzymaniu moczu okazała się dla uczestniczek spotkania ważna. Wiele kobiet boryka się z tym problemem, niestety, bardzo często słyszą od swoich starszych koleżanek, mam, babć, że to tak już ma być, i już. Tymczasem dziś schorzenie to można i trzeba leczyć, najlepiej już od chwili, gdy się pojawi. Kobiety powinny domagać się specjalistycznej rehabilitacji, np. tuż po porodzie, przy pierwszych objawach nietrzymania moczu iść do specjalisty. Prowadząca spotkanie fizjoterapeutka Greta Skupińska z Fundacji Aenon podkreślała, że zaniedbanie problemu prowadzi do ogromnego dyskomfortu życia codziennego, z biegiem czasu coraz większego, a wstyd nie jest sprzymierzeńcem aktywnego trybu życia.

Jak zadbać o swoją urodę podpowiadała Jagoda Winniczuk w części spotkania o nazwie „Piękna Gospodyni”. Prowadząca ten blok tematyczny mówiła uczestniczkom o zasadach i poszczególnych etapach pielęgnacji, doborze środków pielęgnujących, metodach utrwalania efektów. Przez cały dzień możliwość wypróbowania szerokiej gamy kosmetyków, również tych kolorowych, była kusząca. Po spotkaniu niektóre panie cieszyły się swoim nowym wizerunkiem – rozświetloną cerą, jedwabistą delikatnością dłoni, wyrazistym spojrzeniem.

KOWR

Partner Wspierający Spotkanie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przygotował stoisko informacyjne o swojej działalności oraz zorganizował konkurs z atrakcyjnymi nagrodami do wygrania. Pytania, na które trzeba było odpowiedzieć, nie należały do łatwych, ale nagrody przygotowane przez KOWR warte były wysiłku. Trzeba było znać odpowiedź np. na pytanie: „Pod jaką nazwą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa corocznie organizuje ogólnopolskie wydarzenie, w którym Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę na podstawie własnej receptury i rodzimych produktów i ubiegają się o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi?”, albo: „Czy każdy producent rolny może prowadzić działalność w zakresie uprawy tytoniu, produkcji lub zbytu surowca tytoniowego?”. Padło też pytanie o program KOWR-u, dzięki któremu dzieci uczęszczające do szkół podstawowych otrzymują darmowe porcje owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Podobnych, trudniejszych i łatwiejszych pytań było więcej, a satysfakcja z prawidłowo udzielonej odpowiedzi ogromna. Po więcej informacji uczestniczki „Spotkania z Gospodynią” mogły się udać na stoisko przygotowane przez KOWR.

Gospodyni działa

O możliwości działania na rzecz lokalnej społeczności mówiła Alina Kuźmina, wiceprezes Fundacji Polska Gospodyni, podając przykłady wykorzystania Funduszy Europejskich i innych na rzecz lokalnej społeczności. Przykłady zaczerpnięte z prawie 250 tys. już zrealizowanych projektów są nie tylko prawdziwą beczką pomysłów i inspiracji, ale też dowodem na to, że Fundusze Europejskie to nie tylko gigantyczne inwestycje, takie jak autostrady czy wysokospecjalistyczny sprzęt dla szpitali. Każdy bardzo drogi projekt może mieć swój nieduży, na miarę każdej lokalnej społeczności odpowiednik. Padały pomysły, jak ciekawie urządzić świetlicę, zorganizować obchody lokalnych świąt i obrzędów, utrwalić dziedzictwo kulturowe, np. kroniki wiejskie czy albumy koła gospodyń wiejskich, zbudować ścieżkę edukacyjną, która stanie się atrakcją dla turystów, a dla kolejnych pokoleń świadectwem historii rodzinnej miejscowości i powodem do dumy. Każda miejscowość ma swoją ciekawą przeszłość, którą warto się zainteresować i ją wykorzystać, aby nowe przedsięwzięcie stało się czynnikiem łączącym mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Biesiada przy hyzopie

Warsztaty kulinarne „Tu blaszka, tam słoik” stały się przyczynkiem do wymiany doświadczeń między przedstawicielkami Fundacji i mistrzyniami kuchni z Chmielowa i okolic. Chmielowianki przywitały nas informacją, że głodne nie będziemy, a pieczony bigos już na nas czeka. Właśnie bigos ze słodkiej kapusty, długo pieczony w piecu chlebowym, jest lokalnym daniem, które smakuje wyjątkowo. Innym specjałem, specjalnie przygotowanym z okazji „Spotkania z Gospodynią”, był osuch, słodki chlebek na kwaśnym mleku, z dodatkiem suszonych jagód i maku. Zapach pieczonego osucha rozchodził się po całym OSP, gdzie odbywało się spotkanie, potwierdzając ambicje jego twórczyń zdobycia certyfikatu produktu lokalnego.

Spotkanie zakończyło się wspólnym gotowaniem pod kierunkiem naszej wspaniałej Kasi Kosmali, która prowadzi w „Gospodyni” dział kulinarny. Przygotowaliśmy w słoiku świąteczne śledzie panierowane w cukrze i cynamonie, a na blaszce dynię na ostro zawijaną w boczku. Biesiadowaliśmy przy paście z soczewicy z dodatkiem hyzopu, zajadaliśmy się pianką czekoladową z borówkami i malinami, smakowaliśmy buraczki z serem feta. Przy długim stole rozmawialiśmy, a nawet śpiewaliśmy. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom „Spotkania z Gospodynią” za aktywny udział w warsztatach, uśmiechy i radość z bycia razem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Polska Gospodyni, której celem jest działalność na rzecz wspierania kobiet mieszkających na wsi i w małych miejscowościach.

Szukaj podobnych wg: spotkanie z gospodynia
Czytaj więcej

Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon