Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Kołaczkowskie spotkania z historią

Kołaczkowskie spotkanie z historią

Byliśmy w jednym z tych miejsc w Wielkopolsce, do którego ściągają miłośnicy literatury. Kołaczkowo, związane z Władysławem Stanisławem Reymontem, słynie również z licznych prężnie działających kół gospodyń wiejskich.

„Spotkanie z Gospodynią” odbyło się na zaproszenie KGW „Kołaczkowianki”, a w wydarzeniu wzięły udział przedstawicielki dziesięciu innych zaprzyjaźnionych kół.

Warsztat „KGW – ambitna sprawa”

Był skierowany do nowo powstałych kół, których w gminie nie brakuje, ale i te, które działają już od kilkudziesięciu lat i mają w dorobku wspaniałe realizacje i bogatą działalność, mogły zainspirować się do sięgnięcia po nowe, jeszcze bardziej ambitne projekty. Ważnym i bardzo interesującym punktem naszego warsztatu jest informacja o źródłach pozyskiwania funduszy na działalność i możliwości zarabiania na rzecz koła. A tych jest wiele i m.in. „Kołaczkowianki” dają dowód na to, że bardzo wiele zależy od chęci działania.

„Kołaczkowianki” nie poprzestają na aktywności, na którą pozwalają pieniądze pozyskanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dobra współpraca z sołectwem, z władzami gminy, a także z lokalnymi grupami działania sprawia, że gospodynie z Kołaczkowa wciąż i wciąż zapraszają do wspólnego spędzania czasu swoich sąsiadów z bliższej i dalszej okolicy. Choćby międzypokoleniowy projekt „Moda na lokalne smaki” realizowany niedawno wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Z nami warto”. Wyjechały też na wizytę studyjną do powiatu złotowskiego na teren działania LGD „Krajna Złotowska”, gdzie uczestniczyły w „Hubertowinach na Krajnie” i poznawały tutejsze lokalne rzemiosło, wzięły udział w warsztatach kulinarnych, doświadczyły uroków biesiady krajeńskiej, zwiedziły miniskansen we wsi Batorówko. W listopadzie natomiast oczekują gości z powiatu złotowskiego u siebie. Projekt był realizowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jak pozyskać fundusze na działalność?

Podczas „Spotkania z Gospodynią” rozmawialiśmy również o możliwościach pozyskiwania funduszy na projekty z ministerstw i fundacji spółek skarbu państwa czy fundacji banków. Mówiliśmy o zarabianiu na sprzątaniu swojego otoczenia z elektrośmieci wspólnie z projektem dedykowanym kołom gospodyń wiejskich. Szeroko znany eko-PROFIT to program, w którym za tonę nieużywanych sprzętów elektrycznych można otrzymać 400 zł.

Spotkanie z Gospodynią to też warsztaty kulinarne z Kasią Kosmalą, szefową działu: „Gospodyni” gotuje. Przygotowaliśmy wspólnie dość nietypowe dania, np. „żabie udka” z piersi kurczaka w cieście, sałatkę z czterech serów, naleśniki z suszonymi pomidorami i deser z „czarnym” chlebem i czarną porzeczką. Wykonane dania uczyłyśmy się fotografować, a tajniki dobrego zdjęcia odkrywała przed nami prowadząca warsztaty Kasia Kosmala, która fotografią kulinarną zajmuje się na co dzień.

Śladami noblisty

Niezwykle interesującym i miłym akcentem było zaproszenie „Gospodyni” do zabytkowej kuźni Stanisława Szkudlarka w Żydowie, gdzie można obejrzeć bogatą kolekcję przedmiotów związanych ze znikającymi zawodami. Gościnne koło z Kołaczkowa zaprosiło nas również do pałacu Władysława Stanisława Reymonta, gdzie przechowywana jest pamięć o naszym nobliście. Co ciekawe, jest tu też Muzyczne Poddasze – miejsce, w którym zgromadzono wciąż działające, choć już zabytkowe w rozumieniu młodego pokolenia audiofilów, produkty firmy Tonsil. Działa tutaj również „Kino za Rogiem” – miniaturowa, ale w pełni profesjonalna sala kinowa. Można obejrzeć ekspozycję związaną ze spółdzielczością bankową.

Okazało się, że KGW „Kołaczkowianki” ściśle współpracuje z dyrekcją pałacu i bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez ten ośrodek. Gmina jest bardzo związana z pisarzem, pewnie dlatego podczas konkursu literackiego na pytanie związane z twórczością Reymonta sala odpowiedziała chórem.

Spotkanie odbyło się 28 października 2023 roku.



Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja





Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon