Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Warsztaty z Gospodynią w Jastrzębi

TYTUŁ: Spotkanie z „Gospodynią” w Jastrzębi

(lead)

Fundacja Polska Gospodyni została zaproszona na konferencję „LGD – sukcesy, wyzwania, perspektywy” organizowaną przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”, podczas której mówiono m.in. o roli i znaczeniu KGW w rozwoju lokalnym.

Pozyskiwane przez LGD projekty wspierają rozwój społeczności lokalnej poprzez dofinansowanie projektów biznesowych w obszarze kultury czy inwestycyjnych. Podczas konferencji Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” podsumowała dotychczasowe swoje osiągnięcia, przedstawiając szereg dowodów na to, że pozyskane fundusze służą właśnie lokalnej społeczności. Czy to budowa placu zabaw, czy wsparcie w tworzeniu ośrodka alpakoterapii oraz ośrodka wypoczynkowego, albo tworzenie niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, kulturalnej, dbałość o zachowanie obiektów dziedzictwa kulturalnego, m.in. odbudowa i renowacja kapliczek, organizacja koncertów i imprez okolicznościowych, festiwali produktów lokalnych dla mieszkańców gmin i powiatu – to są aktywności, w które z powodzeniem może się wpisać koło gospodyń wiejskich.

Jak nawiązać współpracę z lokalnym samorządem

Podczas warsztatu „KGW – ambitna sprawa” Alina Kuźmina podkreśliła znaczenie nawiązywania przez koła gospodyń wiejskich ścisłej współpracy z lokalnym samorządem i organizacjami takimi jak LGD, terenowe oddziały różnych instytucji (np. KOWR czy ODR), ale też z domami kultury, muzeami czy z lokalnymi przedsiębiorcami. Działalność w kole gospodyń wiejskich nie musi ograniczać się do gotowania potraw. Podczas warsztatu Fundacja Polska Gospodyni pokazała przykłady ambitnego traktowania zadań i celów kół z całego kraju, m.in. utworzenie teatru obrzędowego „Po naszomu” z Podedwórza, zespół śpiewaczy „Swańki z Wyryk” czy działalność koła z Sitawki, które pracuje na rzecz integracji społeczności wiejskiej, tworząc z deskaliów ze starymi fotografiami mieszkańców swoiste muzeum wsi.

O funduszach i ekoprojekcie

Ważnym elementem spotkania była kwestia funduszy na działalność dla tych kół, które mają ambitne plany. Szybkim i pewnym sposobem jest zbieranie elektrośmieci. Korzyść jest podwójna – dbamy o środowisko i swoje otoczenie i zarabiamy pieniądze. Za tonę elektrośmieci zebranych w projekcie eko-PROFIT koła otrzymują 400 zł. Akcja cieszy się dużym powodzeniem, są nawet KGW, które zorganizowały już kilka zbiórek. Więcej o projekcie na stronie www.eko-profit.pl.

Zdrowie i kuchnia! Wiadomo!

Spotkaliśmy się również z fizjoterapeutką Anną Markowską, która powiedziała nam, jak zadbać o komfort życia poprzez profilaktykę mięśni dna miednicy.

Z kolei Kasia Kosmala pokazała, jak zaaranżować stół i potrawy w zależności od okoliczności. Wspólnie z uczestniczkami naszego spotkania stworzyła efektowne dekoracje potraw i stołów – nowoczesnego, urodzinowego, jesiennego i w starym stylu. Podzieliła się też swoim doświadczeniem w przygotowywaniu sesji fotograficznych dań, które od lat wykonuje dla czasopisma „Gospodyni”.

Spotkanie odbyło się 10 września 2023 roku.




Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja





Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon