Po raz pierwszy Fundacja Polska Gospodyni gościła w województwie lubuskim. 24 czerwca 2023 r. na „Spotkanie z Gospodynią” przyjechały przedstawicielki i przedstawiciele kół gospodyń wiejskich z okolic Jasienia w powiecie żarskim.
„Spotkanie z Gospodynią” przyszło w sukurs tym kołom, które szukają swojej własnej drogi rozwoju i działania. W MGOK w Jasieniu Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jasieniu, które udostępniło nam swoje podwoje, rozmawialiśmy o trzech ważnych kwestiach: jak optymalnie zorganizować koło, jak działać i co nie mniej ważne – skąd na to wszystko brać pieniądze.
Różnorodność może łączyć
Powodów, dla których we wsiach powstają koła gospodyń wiejskich jest wiele, wśród najczęściej wymienianych jest np. żeby we wsi coś się działo (najczęściej), żeby pielęgnować lokalne tradycje, żeby kontynuować działalność mam i babć działających w wiejskim kole od kilku dziesięcioleci. Najczęściej te cele wydają się być stosunkowo łatwe do zrealizowania, ale okazuje się, czasem same chęci nie wystarczą. O ile można zainicjować piknik dla mieszkańców wsi, o tyle pielęgnacja tradycji jest czasem trudna, zwłaszcza na ziemiach, gdzie z racji zawieruchy wojennej, przesiedleń trudniej jest określić konkretną tę, z którą wszyscy się identyfikują. Z takim problemem mierzą się mieszkańcy zachodnich ziem naszego kraju, gdzie wymieszały się tradycje, kultura, obyczaje, gdzie trudno określić tradycyjne danie, strój, zajęcia. Uczestniczki spotkania przyznają, że ich rodziny pochodzą z różnych regionów, ich rodzice czy dziadkowie przybyli tu za pracą lub z kresów jako przesiedleńcy. Choć w każdym domu pielęgnuje się np. tradycje świąteczne, jednak w każdym można spotkać coś oryginalnego, jak wielkanocne danie „naczynka”, o którym opowiadała jedna z uczestniczek wydarzenia. Jednak przyznają, że ta różnorodność może być impulsem do tworzenia czegoś zupełnie nowego, ważne, aby to nowe łączyło społeczność.
Wyróżnij się
W sukurs kołom poszukującym pomysłu na działalność przyszło spotkanie z FPG. Rozmawialiśmy o tym, jak się zorganizować, żeby obowiązki były podzielone między członkinie i członków koła, żeby całą pracę nie wykonywał np. lider grupy. Gdzie szukać sprzymierzeńców, przyjaciół, którzy będą sprzyjali realizacji pomysłów koła. Czego nie wolno zaniedbywać, np. podczas budowania własnego wizerunku, wyglądu logotypu i korzystaniu z motywów, aby nie był podobny do innych, żeby się wyróżniał . Ważna jest kwestia stroju, zarówno tego roboczego, np. podczas pikników, jak i reprezentacyjnego, zwłaszcza dla grup śpiewaczych, zespołów tanecznych czy rekonstrukcyjnych. Jakie są dostępne bezpłatne, nowoczesne programy do tworzenia ogłoszeń, grafik. Jakich błędów nie popełniać przy prezentowaniu informacji o kole w mediach społecznościowych.
Pieniądze dla koła
Ważną kwestią dla każdego koła jest finansowanie własnych działań. Pieniądze dla kół zarejestrowanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są poważnym zastrzykiem finansowym, jednak niewystarczającym, jeżeli pomysłów jest wiele i determinacja aby je wcielić w życie ogromna. Stąd podczas spotkania rozmawialiśmy nie tylko o pomysłach na działalność, ale też o źródłach finansowania. Nie jest łatwo zdobyć pieniądze, ale to jest możliwe, czego dowodem są liczne koła, które z powodzeniem realizują swoje pomysły, tworzą filmy o lokalnych tradycjach, rekonstruują obrzędy, tworzą teatry, organizują trasy turystyczne, wiejskie galerie pod gołym niebem, wymieniają się doświadczeniem z podobnymi organizacjami za granicą. Uczestniczki przyznają, że są zdeterminowane do działania, nawet jeżeli odczuwalnym problemem jest np. brak świetlicy, gdzie można było by się zebrać, zorganizować warsztat, zajęcia dla mieszkańców czy imprezę okolicznościową.
Zapraszamy koła do wzięcia udziału np. w projekcie skierowanym do kół gospodyń wiejskich eko-PROFIT, polegający na zbieraniu elektrośmieci. To są konkretne pieniądze, które można przeznaczyć na potrzeby koła. Warto rozważyć 400 zł za każda tonę nieużytecznych lodówek, pralek, lokówek, laptopów, sokowirówek. Już ponad sto KGW współpracuje z eko-PROFIT i zbiera pieniądze, jednocześnie dbając o swoje środowisko. Przy wyborze banku dla koła, warto zastanowić się nad ofertą BNP Paribas Bank Polska, które oferuje darmowe konta dla KGW.
Konkursy i warsztaty
Jak podczas każdego „Spotkania z Gospodynią”, również w Jasieniu rozdaliśmy nagrody w konkursach. Bank BNP-Paribas przybył na wydarzenie nie tylko z dobrą ofertą dla KGW, ale też ze sławnym już słoikiem z kwiatami. Panie, które odgadły liczbę kwiatów zamkniętych w słoiku, dostały wartościowe nagrody, jak np. ekspres do kawy, blender czy termos z termometrem. W konkursie literackim trzeba było się wykazać znajomością nazwisk, tytułów i wydarzeń z dziedziny literatury. W nagrodę panie dostały książki wydawnictwa „Silver”, które wyróżnia się dużą czcionką, łatwą do czytania dla osób w starszym wieku.
Spotkanie zakończyły warsztaty kulinarne prowadzone przez Kasię Kosmalę, która jest odpowiedzialna za dział „Gospodyni gotuje” w czasopiśmie „Gospodyni”.