20 maja Fundacja Polska Gospodyni gościła w Pietrusach w powiecie łosickim. Na spotkanie zaprosiło fundację Koło Gospodyń Wiejskich Boleścianki z gminy Olszanka. Podczas kilkugodzinnego wydarzenia rozmawialiśmy o promocji koła, o zdrowiu kobiety, o ekologii i o finansach. Spotkanie zakończyło się warsztatami kulinarnymi.
Jak się wyróżnić wśród działających w całym kraju niemal 20 tys. kół gospodyń wiejskich? Są na to sposoby. Każdą organizację wyróżnia przede wszystkim działanie. Zorganizowanie wydarzenia lub akcji angażującej wiele osób pozostaje w pamięci nie tylko tych, którzy wzięli w niej udział. W przypadku Boleścianek taką imprezą będzie zapewne I Spartakiada dla kół gospodyń wiejskich województwa mazowieckiego. W dorobku Boleścianek jest też akcja „Czysta rzeka”, udział w kiermaszu wielkanocnym czy organizacja konkursów dla uczniów szkoły podstawowej z okazji Dnia Wody.
Podczas warsztatu aktywizującego koła gospodyń wiejskich obecne na spotkaniu członkinie kół z poznały zasady promowania się oraz co jest ważne przy budowaniu wizerunku koła, zarówno organizacyjnie, jak i np. w warstwie wizualnej. Rozmawiałyśmy o budowaniu struktury koła, dlaczego tak ważne jest, aby w kole działały zespoły, które odciążą przewodniczącą lub przewodniczącego koła i zarząd od odpowiedzialnej i czasochłonnej pracy organizacyjnej. Próbowałyśmy odpowiedzieć na pytanie co jest ważne przy tworzeniu logotypu koła, żeby był charakterystyczny dla koła i nie był jak wiele podobnych do siebie logotypów ze znanym ludowym motywem. Mówiłyśmy też o strojach dla członkiń i członków koła, m.in. o tym, że nie obowiązkowo mieć tradycyjny, regionalny strój, wystarczy, aby strój miał np. motyw regionalny lub związany ze specjalizacją koła. Strój tradycyjny wymaga nie tylko nakładów finansowych, dobrze jest, gdyby był rzeczywiście związany z regionem, z którego koło pochodzi, aby wszystkie elementy stroju były takie, jak wymaga tego tradycja, np. w przypadku mężatek nie nosić wianków, tylko czepki lub chusty. Podczas warsztatu uczestniczki i uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z możliwościami pozyskiwania funduszy na działalność.
Zbieraj elektrośmieci i zarabiaj
Jedną z takich możliwości jest wzięcie udziału w programie dla kół gospodyń wiejskich jakim jest eko-PROFIT. Polega on na zbieraniu elektrośmieci. Zebrane elektrośmieci odbiera organizator projektu i wypłaca wynagrodzenie w zależności od ilości zebranych nieużytecznych lodówek, pralek, laptopów , telefonów, suszarek, żelazek i innych urządzeń, zasilanych prądem. Stawka jest imponująca, bo 400 zł za tonę śmieci, jeszcze lepszą jest stawka za zdrowie i czyste środowisko, które jest bezcenne. Wziąć udział w programie może każda organizacja działająca na wsi, zarówno KGW, jak OSP i inne stowarzyszenia. Ważne jest podpisanie umowy z Eko-PROFITEM, zgłoszenia można dokonać wypełniając formularz na stronie projektu: https://eko-profit.pl/
Nie zaciskaj pasa
Na spotkanie przybyło wiele pań, dla których temat zdrowia był równie ważny jak aktywność społeczna. O zdrowiu kobiecym mówiła Magdalena Stendziak, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Temat profilaktyki mięśni dna miednicy to nie tylko zapobieganie takiej powszechnej dolegliwości jak nietrzymanie moczu, ale też obniżeniu i wypadaniu narządu rodnego. Fizjoterapeutka zwróciła uwagę na wracające do popularności noszenie gorsetów, zwłaszcza wśród bardzo młodych dziewczyn. Zaciskanie się w pasie powoduje ograniczenie przestrzeni wewnątrz jamy brzusznej, co powoduje wypychanie znajdujących się w niej narządów w kierunku miednicy, a więc uciskanie na mięśnie ją wyściełające. Rozciąganie i nadwyrężanie mięśni osłabia je, co skutkuje powikłaniami. To samo dzieje się podczas zaciskania się paskiem czy noszenia zbyt wąskich w pasie ubrań.
Konkursy i zabawa
Spotkanie z Gospodynią to również konkursy i dobra zabawa. Naszym partnerem podczas tej edycji spotkań jest BNP Paribas Bank Polska, który zorganizował zabawę w zgadywanie ilości kwiatów w słoju. Zwyciężczynie, które były najbliżej trafnej odpowiedzi, czyli dały radę policzyć zawartość słoika, otrzymały nagrody. W konkursie literackim do zdobycia były książki Oficyny Wydawniczej Silver, która tworzy książki z powiększoną czcionką, czyli w sam raz dla tych, którzy mają słabszy wzrok.
„Sezonowo znaczy zdrowo” – to hasło warsztatów kulinarnych. Kasia Kosmala przygotowała nie tylko sezonowe i smaczne dania, ale tez takie, które się przygotowuje błyskawicznie. Czyli gość na progu, a śledź na plasterku buraczka już na stole. Podczas spotkania mogliśmy smakować pysznych słodkości, które przygotowały uczestniczki spotkania. Wśród nich niezwykle puszysta „Babka wisząca”, znane z dzieciństwa szyszki czy blok czekoladowy.
Spotkanie odbyło się 20 maja 2023 r.