Kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich uczestniczyło w „Spotkaniu z Gospodynią” w Maleńcu w powiecie koneckim. Na zaproszenie Powiatowej Rady KGW w Końskich i starosty koneckiego do gościnnego Zabytkowego Zakładu Hutniczego przyjechały również koła z sąsiedniego Opoczna oraz z dalekiego województwa kujawsko-pomorskiego.
Piknikowy nastrój, wspaniała pogoda sprzyjały spotkaniu, które miało charakter przede wszystkim szkoleniowy, ale było też okazją do zawierania nowych znajomości, pokazania swoich umiejętności, wyrobów rękodzielniczych, podzielenia się wspaniałymi smakami.
Wiele się dzieje w tej części województwa świętokrzyskiego. Powiatowa Rada KGW w Końskich z Justyną Rupniewską na czele zrzesza koła, koordynuje inicjatywy, zachęcając do podejmowania nowych działań na rzecz własnych społeczności i promocji regionu. Podczas naszego pierwszego spotkania prawie trzy lata temu rada dopiero się zawiązała, obecnie może się pochwalić wieloma dokonaniami, jak choćby wkładem na rzecz walki z pandemią, organizację przeglądu powiatowych kół gospodyń wiejskich, uczestnictwo w konkursie promującym dziedzictwo kulturowe powiatu koneckiego. Jeszcze ambitniejsze są plany powiatowych kół: wiele wsi ma tak niezwykłą historię, tradycję, walory przyrodnicze, że zamierza wykorzystać je i stworzyć wsie tematyczne, co przyciągnie rzesze turystów i miłośników tradycji i regionalizmów.
W powiecie powstają wciąż nowe koła, stąd autorski warsztat prowadzony przez Alinę Kuźminę z Fundacji Polska Gospodyni „KGW – ambitna sprawa” był możliwością zapoznania się jak działać w KGW, skąd czerpać inspiracje i fundusze na projekty. Jedną z możliwości pozyskiwania pieniędzy jest ekodziałalność.
ekoGospodynie na start!
Do Maleńca przyjechała Agata Wiśniewska, przedstawicielka programu dla kół gospodyń wiejskich eko-PROFIT. Rozmawiałyśmy o korzyściach, jakie niesie udział w projekcie, który polega na zbieraniu elektrośmieci. Korzyści trudno przecenić. Przede wszystkim jest to dobre dla środowiska, ponieważ każde urządzenie zasilane prądem, baterią czy akumulatorem jest potencjalnie szkodliwe dla natury i dla człowieka, jeżeli jest wyrzucone do lasu lub do przydrożnego rowu. Po drugie – za każdą tonę zużytego sprzętu koło (również inna organizacja działająca na wsi) otrzyma 400 zł wynagrodzenia lub otrzyma równowartość w punktach, za które można otrzymać sprzęty niezbędne dla działalności koła. Przedstawicielka Eko-Profitu zapewniała, że nie ma co się obawiać o odbiór śmieci – organizator projektu przyjedzie, załaduje i wywiezie zebrany sprzęt we własnym zakresie. Nie należy się obawiać o nieusunięte dane z dysków komputerów lub z telefonów, np. zdjęcia, wiadomości. Organizator projektu zadba o profesjonalne zniszczenie twardych dysków komputerów i telefonów. Ważne jest, aby podpisać umowę z Eko-Profitem, która będzie gwarantem legalności zbiórki.
Już ponad sto kół gospodyń wiejskich zawarło umowę na zbiórkę elektrośmieci i wzbogaciło się o kilka tysięcy złotych. Śmieci zbiera się szybko, ponieważ lodówka czy pralka ważą kilkadziesiąt kilogramów. Formularz zgłoszeniowy do projektu i więcej informacji można pobrać z tej strony: www.eko-profit.pl.
O zdrowiu czasem dosadnie
Magda Omiotek, fizjoterapeutka uroginekologiczna, mówiła o zdrowiu mięśni dna miednicy i o znaczeniu, jakie mają dla zdrowia kobiety (mężczyzny też!). Gdyby dno miednicy nie miało mięśni, narządy wewnętrzne, znajdujące się w tym miejscu organizmu człowieka, nie miałyby szansy się utrzymać. Dlatego tak ważne jest, aby wdrożyć profilaktykę, zadbać o prawidłowe nawyki, które wzmocnią mięśnie. Magda Omiotek zwróciła uwagę na to, że zdrowie tych mięśni stanowi o komforcie życia kobiety, jej aktywności towarzyskiej, zawodowej, rodzinnej. Niestety, osłabione mięśnie wiążą się z takimi problemami jak nietrzymanie moczu, kału i gazów, obniżenie i wypadnięcie narządu rodnego, bóle, często dyskomfort związany z zapachem. Fizjoterapeutka zachęcała, aby zadbać o takie zwyczajne sprawy, jak chodzenie do toalety wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy, a nie na zapas, co rozregulowuje proces siusiania. Należy pamiętać o piciu płynów, podstawianie stołeczka pod stopy podczas wydalania kału (to wspiera naturalne procesy bez potrzeby napinania się), wykonywania ćwiczeń oddechowych, które relaksują. Ważne jest, aby utrzymywać kondycję fizyczną, chodzić, ruszać biodrami, tańczyć, rano porozciągać się i np. codziennie kilka razy położyć się na podłodze i powstać, aby organizm nie zapominał, do czego jest zdolny.
Konkursy, rękodzieło i wspaniałe smaki
Partnerem spotkania w Maleńcu był Bank BNP Paribas Bank Polska, który zapewnił zebranym znakomitą zabawę w zgadywanie ilości kwiatków w ogromnym słoju. Dla tych, którzy podali najbardziej zbliżoną ilość były przewidziane atrakcyjne nagrody: ekspres do kawy, blender kielichowy i kubek termiczny z wbudowanym termometrem. Oprócz tej atrakcji bank przedstawił produkty dedykowane specjalnie organizacjom takich jak KGW czy dla rolników.
W konkursie literackim do zdobycia były książki Oficyny Wydawniczej Silver, które mają powiększoną czcionkę, dlatego cieszą się powodzeniem wśród osób starszych i z pogarszającym się wzrokiem. Chętnych do wzięcia udziału w konkursie było bardzo dużo, zwycięscy otrzymali książki dostarczone przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, promującego czytelnictwo.
Spotkanie było okazją do podziwiania rękodzieła, wykonanego przez członkinie kół powiatu koneckiego: piękne szydełkowe bombki i łapacze snów, haftowane i olejne obrazy, malowane puzderka i wiele innych starannie wykonanych dzieł świadczyły o talencie i zaangażowaniu twórczyń. Równie obficie były prezentowane umiejętności kulinarne kobiet: żurki i flaczki, bigosy, śledzie, pierogi z nadzieniem jakie dusza zapragnie, no i słodkości w postaci pączków, ciast wszelkiego autoramentu, faworków, a wśród nich obłędny sernik cytrynowy przewodniczącej Powiatowej Rady KGW w Końskich Justyny Rupniewskiej i członkini KGW w Sworzycach. Przepis na ten sernik podamy w najbliższym wydaniu „Gospodyni”.
Spotkanie w Maleńcu odbyło się 13 maja 2023 r.