Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
W cieniu Pitulity

Góra o nazwie Pitulita wznosi się nad Ostaszewem w województwie Warmińsko-Mazurskim. Jest tu więcej ciekawych turystycznie miejsc o swojskich, lokalnych nazwach, zadbanych, tworzących klimat okolicy i samej wsi, która w 2011 roku zdobyła miano najpiękniejszej w województwie. Udział w upiększaniu wsi miało i nadal ma miejscowe koło gospodyń wiejskich. 15 kwietnia odbyło się tu „Spotkanie z Gospodynią”, organizowane przez Fundację Polska Gospodyni.

Koło gospodyń wiejskich w Ostaszewie wznowiło swoją działalność w 2005 roku po niemal dwudziestoletniej przerwie. Od tamtej pory aktywnie działa nie tylko w typowej dla kół gospodyń wiejskich sferze, kultywując tradycje kulinarne regionu. W dorobku pań z koła jest udział np. w pokazach stołów świątecznych, które regularnie odbywały się w warszawskim Wilanowie, targach rolniczych czy organizacja dożynek. Panie z koła tworzą zespół „Ostaszewianki”, który do niedawna z powodzeniem występował na lokalnych wydarzeniach. Reprezentując swoją wieś i panie z Ostaszewa występują w regionalnym stroju lubawskim, na który składa się kolorowa spódnica i oryginalny fartuch w pionowe paski, stanik, czyli rodzaj dopasowanego bezrękawnika, obowiązkowa chusta jako nakrycie głowy. Ostaszewianki dbają o swoją wieś, wszak jest to jeden z popularnych punktów na szlaku rowerowym gminy Grodziczno i powiatu nowomiejskiego. Centrum Turystyczne, gdzie siedzibę znalazło Koło Gospodyń Wiejskich „Ostaszewo”, zaprasza mieszkańców na grilla pod piękną szeroką wiatę do wspólnego spędzania czasu.

O zdrowiu

Ilekroć podczas spotkania do głosu dochodzi fizjoterapeutka uroginekologiczna oznacza, że będzie mowa o zdrowiu kobiety, o sprawach intymnych, które są ważne tak samo jak zdrowie serca czy oczu. O profilaktyce mięśni dna miednicy mówiła w Ostaszewie fizjoterapeutka Justyna Florczak, która wyjaśniła, że miednica kobiety to miejsce szczególnej wagi, bo w niej, dzięki mięśniom, niczym w hamaku, trzyma się wiele narządów, które mamy w brzuchu, a oddziałują na nie nawet nadmiernie zaciśnięte szczęki czy zła postawa, nieprawidłowe oddychanie, złe nawyki higieniczne, a nawet stres. Panie mogły przećwiczyć prawidłowy oddech przeponą, dzięki któremu wyrównuje się ciśnienie w obrębie jamy brzusznej i mięśni dna miednicy. Justyna Florczak wyjaśniła, dlaczego o profilaktykę mięśni dna miednicy i prawidłowe nawyki higieniczne należy dbać już od momentu odpieluchowywania dzieci. Często popełnianym przez rodziców błędem jest zmuszanie dziecka do siusiania „na zapas”, np. przed wyjściem na spacer. Nawyk ten niestety pozostaje nam również w dorosłym życiu, dlatego uczucie parcia na pęcherz wydaje się być naglące nawet jeżeli w rezultacie jest to bardzo mała ilość moczu.

O finansach i ekologii

Partnerem spotkania w Ostaszewie był Bank BNP Paribas i eko-program dla kół gospodyń wiejskich „Eko-Profit”. Przedstawiciele banku zaprosili uczestników spotkania do zabawy – trzeba było odgadnąć ilość kwiatów umieszczonych w słoiku. Trzy osoby, które były najbliżej prawidłowej odpowiedzi, otrzymały atrakcyjne wygrane: kubek-termos, blender do sporządzania napojów odżywczych oraz ekspres do kawy. Atrakcyjna też okazała się oferta banku, przede wszystkim bezpłatne konta dla kół gospodyń wiejskich, fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, bezpłatne przeniesienie konta i wszystkich kredytów i pożyczek z innego banku do BNP Paribas oraz szereg korzystnych ofert związanych z prowadzeniem konta. Bank oferuje dedykowane specjalnie dla najmłodszych kartę i konto, z których dziecko może samodzielnie korzystać, choć pod czujnym okiem rodziców (dzięki aplikacji).

Bank przedstawił także ofertę szeregu produktów dla gospodarstw rolnych, m.in. kredytów inwestycyjnych czy na współfinansowanie projektów unijnych. W oddziałach banku do dyspozycji rolników są doradcy specjalizujący się w branży agro, którzy podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązania. W 2022 roku BNP Paribas zdobył nagrodę Izydora w kategorii „Finanse i ubezpieczenia”, przyznawaną przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze. Bank ma także szereg projektów społecznych wspierających uzdolnione dzieci czy program edukacyjny z wiedzy o ekonomice i finansach zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Uczestniczki spotkania miały możliwość zdobyć nagrody w konkursie literackim, gdzie pytania dotyczyły znanych faktów związanych z polską i światową literaturą i twórcami. Sponsorem nagród książkowych w tej edycji "Spotkań z Gospodynią" jest Oficyna wydawnicza Silver, która oferuje książki z powiększonym drukiem.

O ekologii

Podczas warsztatu jak działać w KGW najczęściej pada pytanie, skąd brać pieniądze na działalność. Jedną z możliwości jest wzięcie udziału w programie dedykowanym kołom gospodyń wiejskich „Eko-Profit”. Program polega na zbieraniu wszystkich urządzeń, które zasilane były prądem, baterią lub akumulatorem. Kiedy lodówka, pralka, telefon, toster czy suszarka są nie do naprawienia, stają się elektrośmieciami. Jeżeli trafią do lasu, zawarte w częściach tych urządzeń substancje, jak rtęć, chrom, ołów, kadm, freon przedostając się do środowiska stają się niebezpieczne dla człowieka i zwierząt, powodując uszczerbek na zdrowiu i zatrucia, a także niszczenie środowiska naturalnego, np. warstwy ozonowej. Dlatego warto zastanowić się, czy wyrzucić sprzęt na wysypisko, czy jednak zebrać i dostać za sprzęt pieniądze. Z doświadczenia kół gospodyń wiejskich, które już wzięły udział w programie, zebranie kilkuset kilogramów nie jest trudne, a za każdą tonę organizator wypłacił 400 zł. Nie trzeba martwić się o transport zebranego sprzętu – zrobi to za nas organizator programu. Szczegóły są tu: www.eko-profit.pl Na stronie można zgłosić akces do programu i następnie podpisać umowę.

Kuchnia jak marzenie

Ogromną przyjemnością było prowadzenie warsztatu kulinarnego w Ostaszewie. Kuchnia została wyremontowana i profesjonalnie wyposażona dzięki aktywności koła. Pieniądze na zakup mebli, pieca konwekcyjnego, kuchni, chłodni koło miało dzięki zajęciu pierwszego miejsca w konkursie na najpiękniejsza wieś. Chrupiące skrzydełka, zapiekane talarki ziemniaczane, sałatka z karmelizowaną gruszką to dania lekkie, szybkie i pożywne, w sam raz dla tych, kto chciałby przed letnim sezonem dobrze wyglądać.

Spotkanie odbyło się 15 kwietnia 2023 r.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon