Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Znak rozpoznawczy - topinambur

Topinambur jest znakiem rozpoznawczym koła gospodyń wiejskich w Skarżysku Kościelnym. Babeczki z topinamburem, pomidory nadziewane topinamburem, nawet kotlety tu też podaje się z topinamburem. Podczas „Spotkania z Gospodynią” w Skarżysku-Kamiennej mieliśmy okazję spróbować tych specjałów.

„Spotkanie z Gospodynią” zostało zorganizowane z inicjatywy prężnie działającego koła gospodyń wiejskich w Skarżysku Kościelnym. Wyróżnia je nie tylko jaskrawy kwiat topinamburu. Promują tę coraz bardziej popularną i cenną pod względem odżywczym roślinę, z bulw tworzą własne, niepowtarzalne przepisy, startują w konkursach kulinarnych. Topinambur daje potrawom charakterystyczny, orzechowy smak – czekoladowe babeczki nabierają charakteru, a nadziewane nim pomidory – świeżości.

Co zdrowiu szkodzi

O zdrowiu, diecie, badaniach profilaktycznych mówiła dr Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego ALAB laboratoria. O tym, że trzeba się badać, są przekonani wszyscy, ale nie wszyscy korzystają z okazji, np. z programu Profilaktyka 40+, aby szybko i za darmo się sprawdzić stan swojego organizmu. Uczestnicy spotkania mieli bardzo dużo wątpliwości dotyczących zdrowia. Najczęściej padały pytania o prawidłowym odżywianiu, czy smalec jest tak naprawdę bardzo szkodliwy, czy czerwone wino pomaga, co nasza wątroba lubi, a czego nie lubi, dlaczego po spożyciu posiłku często chce nam się spać. Wiele osób uzyskało konkretne zalecenia dotyczące badań, dr Agata Strukow opowiedziała o zaletach i wadach konkretnych rodzajów diet. Z okazji miesiąca świadomości raka piersi (październik!), przećwiczyłyśmy metodę samobadania piersi.

Iwona Włodarczyk-Kuna z Fundacji AENON ćwiczyła z paniami prawidłowe oddychanie, które pomaga utrzymać w dobrej kondycji mięśnie dna miednicy. Prawidłowe oddychanie reguluje napięcie wewnątrz jamy brzusznej, wprowadzone w ruch mięśnie są dobrze ukrwione, co sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji, odsunąć w czasie lub wręcz zapobiec takim problemom jak nietrzymanie moczu, obniżenie lub wypadnięcie narządu rodnego. Dobre i złe codzienne nawyki które pomagają komfortowo żyć, a które sprawiają, że szybko trzeba będzie sięgnąć po pomoc – o tym rozmawialiśmy z fizjoterapeutką.

KGW – ambitna sprawa

„Spotkanie z Gospodynią” to również warsztat pomagający określić kierunek działalności koła gospodyń wiejskich. Wiele kół działa od bardzo dawna, ma wiele osiągnięć, ciekawych pomysłów, świetne realizacje. Są koła, które dopiero co powstały albo reaktywowały się po latach uśpienia, mają energię do działania, którą chciałyby spożytkować z korzyścią dla koła, lokalnej społeczności, swojej miejscowości. Warto sięgnąć do doświadczeń innych kół, spojrzeć na świetnie działające KGW, które z sukcesem realizują swoje cele. Temu służy warsztat „KGW – ambitna sprawa”, który jest prowadzony podczas spotkania. Podczas tego warsztatu mówimy również o źródłach finansowania, projektach, grantach, funduszach i darowiznach, które można pozyskiwać na działalność koła.

Smacznie i zdrowo

Koła gospodyń wiejskich są skarbnicą tradycyjnych przepisów, regionalne niuanse znanych potraw nadają dobrze znanym potrawom niepowtarzalny smak, wyróżniają spośród wielu podobnych, a jednak różnych dań. „Spotkanie z Gospodynią” proponuje warsztaty kulinarne, które inspirują do gotowania lekkich, szybkich i równie smacznych, co tradycyjne, dań. Sałatka z pieczoną dynią i karmelizowanymi jabłkami czy grillowane warzywa są wegetariańskimi daniami, które nie tylko pięknie wyglądają na półmiskach, również wspaniale smakują. Warsztat prowadziła Kasia Kosmala, opiekująca się działem kulinarnym czasopisma „Gospodyni”.

Rozśpiewane Skarżysko Kamienna

Okazji do śpiewu co najmniej kilka. Ta najważniejsza – Dzień Kobiet Wiejskich, z okazji którego w pewnym momencie na sali pojawił się tort. Trzeba przyznać, że głosy pań zespołów śpiewaczych kół gospodyń wiejskich są piękne i donośne, a repertuar – od pieśni tradycyjnych, do wesołych i dowcipnych przeróbek utworów, traktujących z przekąsem o życiu codziennym. Swoje umiejętności zaprezentowały panie z KGW Kierzanki, przedstawicielki zespołu „Perły z lamusa” działającego przy MCK w Skarżysku- Kamiennej oraz KGW Skarżysko Kościelne i zespół Romano. Miłym akcentem był występ Żanety Siemiączko, która śpiewała utwory z repertuaru Michała Bajora.

Spotkanie odbyło się w miejscu innym niż zawsze, nie w remizie, nie w świetlicy wiejskiej, nie w szkolnej sali gimnastycznej. Gościła nas tym razem pani Grażyna Tarasińska w „Wieś.Co Zagroda Edukacyjna”, która z wielki zaangażowaniem opiekowała się wydarzeniem, pomagała opanować „kucharek sześć” a nawet więcej, udostępniła podwoje pięknej, nowoczesnej i bardzo ciekawej zagrody, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon