Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
W Samwodziu - międzynarodowo

Jeszcze dwa-trzy lata temu w powiecie Kozienickim działało zaledwie jedno koło gospodyń wiejskich. Obecnie kół, klubów i stowarzyszeń, w których aktywnie działa kilkaset mieszkańców wsi powiatu jest około 30. Pod koniec września „Spotkanie z Gospodynią” gościło w Samwodziu koło Kozienic na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”.

Gościnne koło gospodyń wiejskich w Samwodziu zadbało o wszystko: jesienną dekorację sali, rodzime winogrona, słodkie dynie, pachnące jabłka, suto zastawione stoły z lokalnymi przysmakami i wspaniałą atmosferę. Na Spotkanie z „Gospodynią” przybyło kilkadziesiąt przedstawicieli kół z całego powiatu. Po raz pierwszy na wydarzeniu gościliśmy przedstawicielki organizacji pozarządowych i samorządowych z Litwy, które były żywo zainteresowane działalnością kół gospodyń wiejskich.

Abyśmy zdrowi byli

Jeżeli zdrowie dopisuje, można podejmować się najbardziej ambitnych wyzwań. Doktor Agata Strukow – dyrektor ds. promocji medycznej ALAB laboratoria wyjaśniła znaczenie regularnych badań profilaktycznych, które można było wykonać na miejscu w mobilnym punkcie pobrań. Ze względu na zbliżający się październik, który na całym świecie jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi doktor Strukow szczególną uwagę zwróciła na profilaktykę nowotworu piersi. Jakie są czynniki raka piersi? Czy tylko uwarunkowania genetyczne i wiek? W jaki sposób otyłość czy niezdrowa dieta, zwiększone stężenie estrogenów wpływa na ryzyko rozwinięcia nowotworu? W jaki sposób możemy sobie same pomoc? Jakie znaczenie ma regularne samobadanie piersi? Doświadczenie wielu kobiet na całym świecie potwierdza, że comiesięczne samobadanie piersi pozwala na wczesne wykrycie guzków piersi i wdrożenie szybkiego leczenia, co zapobiega rozwinięciu choroby w stopniu, przerzutom, co wymaga radykalnych metod leczenia, np. mastektomii, chemio- czy radioterapii. Uczestniczki i uczestnicy otrzymali dokładną instrukcję jak wykonać samobadanie prawidłowo – kiedy, w jakich pozycjach, na co zwracać uwagę podczas oglądania własnych piersi czy badania palpacyjnego.

Aktywność kołem się toczy

Podczas Spotkania z „Gospodynią” uczestnicy wydarzenia wzięli udział w warsztacie „Ambitne pomysły dla KGW”. Skąd czerpać pomysły, od czego zacząć, gdzie szukać wsparcia merytorycznego i finansowego? Nowopowstałe koła powiatu kozienickiego na początku swojej działalności dostały ogromne wsparcie praktyczne ze strony Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”. Irena Bielińska, prezes zarządu LGD „Puszcza Kozienicka” podkreśliła jak bardzo ważna jest aktywizacja kobiet wiejskich, gdyż definicja gospodyni zmienia się – obecnie jest organizatorką życia nie tylko rodzinnego, ale też zarządza i planuje życie wsi.

Obecnie coraz bardziej usamodzielniające się koła szukają własnej drogi rozwoju. Podczas proponowanego przez fundację warsztatu uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z przykładami działalności wielu aktywnych kół w całym kraju, rozmawialiśmy o tym, jak można wykorzystać działalność w KGW w celu promocji wsi i regionu, jak się wyróżnić, jakich błędów nie popełniać.

Podczas planowania działań można wzorować się na najlepszych realizacjach, pamiętając, że nawet najbardziej pracochłonny i kosztowny projekt da się przełożyć na mikroskalę. Można zaczynać do niedużych projektów z funduszy gminnych, wojewódzkich, a nabierając doświadczenia, sięgać po duże projekty, wraz z partnerami realizować wydarzenia na rzecz lokalnej społeczności czy regionu, a następnie – brać udział w projektach ponadregionalnych czy transgranicznych. Obecność przedstawicielek z Litwy może zapoczątkować współpracę między powiatowymi kołami i organizacjami kobiet z Wilna i rejonu wileńskiego. Renata Mickievic, starościna gminy Mickuny, założycielka i członkini zarządów wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz lokalnej społeczności, dba o zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego rejonu wileńskiego. Szerokie pole działania ma również stowarzyszenie „Wileńszczyzna jest kobietą” czy fundacja „Strefa wsparcia”, którego założycielka Anna Złotkowska również uczestniczyła w spotkaniu w Samwodziu.

Celem wizyty gości z Litwy było zapoznanie się z działalnością kół gospodyń wiejskich, których aktywność i energia jest inspiracją dla wielu kobiet. Kół gospodyń wiejskich na Litwie nie ma, czy uda się stworzyć podobne grupy kobiet, które będą integrowały wieś, organizowały wydarzenia, kultywowały tradycję i zwyczaje – pokaże czas i determinacja liderek pomysłu.

Wsparcie dla rolnika

Niełatwo było odpowiedzieć na pytania o działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w błyskawicznych quizie wiedzy o tej instytucji. Program dla Szkół, który zapewnia uczniom porcje warzyw, owoców i produktów mlecznych jest powszechnie znany, zwłaszcza jeżeli w rodzinie są dzieci uczęszczające do podstawówek. Jednym z głównych elementów programu jest edukacja w zakresie zdrowego żywienia, podkreślanie się korzyści ze spożywania produktów sezonowych i od lokalnych producentów. Cel ten osiąga się poprzez organizację m.in. wycieczek do gospodarstw rolnych i zakładów przetwórstwa spożywczego, organizację imprez i pikników z degustacją warzyw i owoców, konkursów szkolnych, zakładanie przyszkolnych ogródków, w których dzieci samodzielnie hodują rośliny.

Jednym z trudniejszych pytań było zagadnienie wsparcia, jakiego udziela KOWR rolnikom i przedsiębiorcom z branży rolniczej, przystępującym do systemów jakości, np. „Rolnictwa ekologicznego”, „Jakość i Tradycja”, „Integrowana produkcja roślin”, systemów jakości w produkcji mięsa i jego przetworów, gwarantowanych tradycyjnych specjalności, rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, systemu ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych wyrobów winiarskich. Wiedza na temat możliwości pozyskania wsparcia od KOWR pomaga w wielu przypadkach rozwinąć działalność gospodarczą i wzmocnić swoją pozycję na rynku produktów rolniczych. Konkurs, choć wymagał wiedzy, wyłonił jednak trzech zwycięzców, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Szybko i smacznie

Celem warsztatów kulinarnych organizowanych przez Fundację Polska Gospodyni jest przyswojenie kilku smacznych i sezonowych przepisów, które nie wymagają długiego przygotowania. Stąd Kasia Kosmala, szefowa działu kulinarnego czasopisma „Gospodyni” zaproponowała uczestniczkom pięć ekspresowych dań: pachnącą ziołami dynię zakręconą w boczku, pieczarki pieczone z pesto, bazyliowe pomidorki z sosem czosnkowym i tartym serem, grillowane sezonowe warzywa w ziołach, a na deser zrobiliśmy szarlotkę w pucharku. Interesujące publikacje o lokalnych tradycjach kulinarnych pokazała Lokalna Grupa Działania – każdy mógł zabrać do domu broszury z przepisami dań ziemi kozienickiej oraz zapoznać się z atrakcjami turystycznymi miasta i powiatu.

Spotkanie okazało się interesujące dla wielu przedstawicieli samorządu i władz gminy Kozienice. Pani Dorota Stępień – wiceburmistrz ds. społecznych gminy Kozienice podkreśliła znaczenie aktywizacji grup kobiet i propozycję zdrowej i sezonowej kuchni. Z propozycji warsztatów skorzystali również Marek Kucharski – członek Zarządu Starostwa powiatu kozienickiego oraz Czesław Gwizda – sołtys wsi Samwodzia.

W warsztatach wzięły udział przedstawicielki wszystkich gmin z terenu powiatu kozienickiego:

- Koło Gospodyń Wiejskich "Głowaczowianki" w Głowaczowie

- Koło Gospodyń Wiejskich w Bąkowcu

- Koło Gospodyń Wiejskich "Marianianki" w Marianowie

- Koło Gospodyń Wiejskich "Nasz Borek" w Borku

- Koło Gospodyń Wiejskich w Oleksowie

- Koło Gospodyń Wiejskich w Sieciechowie

- Koło Gospodyń Wiejskich w Świerżach Górnych

- Koło Gospodyń Wiejskich Zakrzewianki w Zakrzewie

- Koło Gospodyń Wiejskich w Brzózie

- Koło Gospodyń Wiejskich "Psarzanki" w Psarach

- Koło Gospodyń Wiejskich "Mniszewianki" w Mniszewie

- Koło Gospodyń Wiejskich" Babeczki w Trzebieniu"

- Stowarzyszenie Aktywni 50 Plus - Garbatka - Letnisko

- Klub Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka”

- Stowarzyszenie "Grabowianie"

Spotkanie odbyło się 25 września 2021 r.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon