Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Polichno dba o zdrowie

Polichno dba o zdrowie

Wrzesień w Polichnie w gminie Władysławów rozpoczął się pod znakiem profilaktyki zdrowotnej i dobrej zabawy. Spotkaniu z Gospodynią, podczas którego można było skorzystać z mobilnego punktu pobrań ALAB laboratoria towarzyszyła akcja zachęcająca do szczepienia przeciw Covid-19, a także zabawy dla dzieci, dmuchańce, malowanie twarzy, loteria fantowa. Inicjatorkami wydarzenia, które ściągnęło do świetlicy wiejskiej dziesiątki mieszkańców gminy było Koło Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” z Polichna.

Podczas „Spotkań z Gospodynią” Fundacja Polska Gospodyni realizuje jeden z najważniejszych celów statutowych, jakim jest promocja zdrowia i wiedzy o zdrowiu. Służy temu współpraca fundacji z ALAB laboratoria, która w tym roku podczas każdego spotkania oferuje możliwość wykonania badań profilaktycznych.

Każdy chętny może wykonać pakiet bezpłatnych badań oraz dowolne inne badanie z krwi. Niezdecydowanych do zadbania o swoje zdrowie przekonywała dr Agata Strukow z ALAB laboratoria.

Prawdą jest, że wiele osób obawia się negatywnych wyników takich badań, ale, jak zapewniła dr Strukow, większość badanych ma dobre wyniki, a jeżeli jakiś parametr odbiega od normy, jest to sygnał, aby udać się do lekarza i wdrożyć leczenie. Obecnie jest możliwość skorzystania z pakietu badań profilaktycznych zapewnionych przez rządowy program Profilaktyka 40+, w którym bez udziału lekarza pierwszego kontaktu każdy może sam sobie wystawić skierowanie w portalu e-pacjent.

Ważne jest, aby również młodzi nie zaniedbywali swojego zdrowia. Dotyczy to m.in. lipidogramu. Z badań wynika, że około 1/3 młodych osób, w wieku około 20 lat, ma podwyższony poziom cholesterolu, co jest najczęściej spowodowane złym odżywianiem się, brakiem wystarczającej aktywności fizycznej. Doktor Strukow zapewniła, że najczęściej w takich przypadkach, po wykluczeniu chorób, w tym genetycznych, lekarz zaleci zmianę diety z obfitującej w niezdrowe tłuszcze i mięso na bardzie zrównoważoną oraz zwiększenie wysiłku fizycznego, np. jazdę na rowerze, codzienne długie spacery, gry i zabawy na świeżym powietrzu. Dotyczy to również osób nieco starszych. Najlepszym lejarzem dla naszego zdrowia jest prawidłowe odżywianie się i dużo ruchu.

O pożyczkach dla gospodarstw rodzinnych prowadzonych przez rolnika indywidualnego, oraz w którym łączna powierzchnia nie jest większa niż 300 ha mówili przedstawiciele Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. O niskooprocentowana pożyczkę można wnioskować w celu przeznaczenia pozyskanych kwot na finansowanie działań rozwojowych, w tym innowacyjnych, w zakresie produkcji roślinniej, zwierzęcej, hodowli, przetwórstwa rolno-spożywczego. Przedstawiciele KOWR zachęcali do rejestracji na stronie Polska Smakuje swojej produkcji, co pomaga wypromować produkt. Aby być obecnym na Polska smakuje, trzeba wytwarzać co najmniej jeden produkt, który posiada przynajmniej jeden znak jakości lub oznaczenie uznawane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub być producentem rolnym. Osoby biorące udział w konkursie wiedzy o KOWR oceniali m.in. Krzysztof Buchelt, zastępca dyrektora OT KOWR w Poznaniu oraz Tomasz Rokiciński, kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych OT KOWR, którzy wzięli udział w wydarzeniu. Zwycięscy otrzymali upominki ufundowane przez KOWR.

Spotkaniu towarzyszyła akcja szczepień, organizowana przez KGW „Niezapominajki”. Dla najmłodszych został ustawiony gigantyczny dmuchaniec, animatorka malowała buzie bawiącym się na pikniku dzieciom. Dorośli wzięli udział w loterii fantowej. Wydarzenie zakończyło się warsztatami kulinarnymi, gdzie mali i duzi mogli wypróbować swoje umiejętności kulinarne.

🌿

Spotkanie odbyło się 4 września 2021 r.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon