Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Spotkanie z Gospodynią w Orli


Orla słynie z wielu wydarzeń kulturalnych, które służą zachowaniu bogatej i niezwykłej historii miejscowości, integracji mieszkańców, przyciągających turystów z Polski i świata. W sierpniu OSP w Orli gościło Fundację Polska Gospodyni z projektem „Spotkanie z Gospodynią”.


Tegoroczne „Spotkania z Gospodynią” są nacechowane dbałością o zdrowie, wszak ostatni rok dał się we znaki wszystkim. Dlatego możliwość wykonania badań profilaktycznych w mobilnym punkcie ALAB Laboratoria cieszyła się zainteresowaniem uczestników spotkania i okolicznych mieszkańców. Proponowany przez organizatorów wydarzenia pakiet badań profilaktycznych był przyczynkiem do rozmowy o potrzebie regularnej kontroli stanu zdrowia. Temat jest bardzo ważny, zwłaszcza, że wiele osób boryka się z problemami zdrowotnymi, które nasiliły się ze względu na ograniczony kontakt z lekarzem w ostatnim czasie. Należy pamiętać, że obecnie osoby ubezpieczone w NFZ mają możliwość wykonania szeregu badań profilaktycznych w ramach programu „Profilaktyka 40+”, na które nie trzeba uzyskiwać skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy na swoim koncie e-pacjenta wydrukować takie skierowanie samodzielnie i udać się do punktu pobrań, których wykaz jest zamieszczony na stronie prrogramu. Badanie profilaktyczne wykonywane regularnie ratuje zdrowie – wczesne wdrożenie korekty stylu życia i diety, wykonanie kolejnych badań, leczenie wczesnego stadium choroby, pozwala na wydłużenie okresu życia w zdrowiu. Szczególną uwagę na badania profilaktyczne powinny zwrócić osoby z obciążeniami genetycznymi, jeżeli np., w rodzinie ktoś choruje na cukrzycę, choroby nowotworowe, nadciśnienie itd.


Program spotkania zawiera również warsztat pod nazwą: „Moja zdrowa miednica”, podczas którego Ursszula Kepen, fizjoterapeutka z Fundacji Aenon, rozmawia o profilaktyce zdrowia mięśni dna miednicy. Nasze codzienne nawyki związane z dźwiganiem, noszeniem ciężarów, postawy podczas stania, siedzenia, korzystania z toalety ma duże znaczenie dla zachowania prawidłowej fizjologii narządów zlokalizowanych w obrębie dna miednicy. Przygotowanie do porodu czy operacji ginekologicznej, rehabilitacja poporodowa i pooperacyjna mająca na celu przywrócenie sprawności wszystkich mięśni ma długotrwały wpływ na nasze zdrowie i komfort życia.

KOWR dla rolnika i gospodyni


Spotkanie z Gospodynią to też spotkanie z przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który towarzyszy naszemu projektowi od samego początku. Podlaski Oddział Terenowy KOWR przypomniał, że oprócz ogólnopolskich konkursów dla kół gospodyń wiejskich odbywają się również regionalne imprezy, w których mogą brać udział KGW. Flagową imprezą podlaskiego KOWR są coroczne „Targi Polska Smakuje” w Augustowie, czy konkurs „Podlaski przepis” dla kół z Podlasia. Oddział Terenowy organizuje również wojewódzki etap zmagań w konkursie „Bitwa Regionów” o puchar ministra rolnictwa.


Przedstawiciele KOWR zaznaczyli w swoim wystąpieniu, że warto zwrócić na uwagę na kampanię #kupujswiadomie #PRODUKTPOLSKI, który ma na celu wsparcie polskiego rolnictwa oraz pomagać konsumentom odnalezienie na półkach sklepowych żywność wyprodukowaną w Polsce. Kampania ta wiąże się z rozpoczęta pod koniec ubiegłego roku programem #SolidarniZrolnikami, która ma również na celu wsparcie polskich produktów.
Odbył sie tradycyjny konkurs wiedzy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, w którym zwycięzscy otrzymali ufundowane przez KOWR nagrody.


Wielokulturowa Orla


Miejscowość Orla i jej historia była przyczynkiem do rozmawiania o roli koła gospodyń wiejskich w promocji wsi. Mieszkają tu wyznawcy różnych religii, bliskość wschodniej granicy, historia zaboru i bieżeństwa sprawiła, że często w domach mówi się nie po polsku, tylko w specyficznej mieszance białoruskiego, ukraińskiego i rosyjskiego języka. Naprzeciwko OSP, w której odbywało się spotkanie, stoi cudem ocalała z pożogi wojennej synagoga, otoczona szczególną troską zapaleńców i wolontariuszy, dbających o każdy szczegół niegdyś pięknej budowli, a która obecnie, choć w stanie wymagającym pilnej renowacji, również jest miejscem wydarzeń kulturalnych, przyciągających zainteresowanych z całego kraju i świata. Otwarta dla zwiedzających, zaprasza do obejrzenia unikatowych zdjęć, na których uwiecznieni są przedwojenni mieszkańcy Orli, których znaczną część stanowili Żydzi. Zachowanie wielokulturowości, szacunku dla inności, dla sąsiadów, dbałość o dziedzictwo kulturalne i historyczne jest wdzięcznym zadaniem dla społeczności Orli, a dla koła gospodyń wiejskich gotowym scenariuszem działań promujących miejscowość daleko poza granicami Podlasia.


W Spotkaniu wzięły udział koła gospodyń wiejskich gminy Orla ze wsi: Gregorowce, Orla, Malinniki, Koszki. Spotkanie odbyło się 14 sierpnia 2021 r.

Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon