Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Spotkanie w Nowodworze koło Lubartowa

Nowodwór gościł nas w nowym, dopiero co wyremontowanym Wiejskim Domu Kultury. Przestronne, nowoczesne wnętrza zmieściły uczestniczki i uczestników I Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubartów, odbywający się przy okazji piętnastego już „Spotkania z Gospodynią”.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania swojego dorobku KGW z okolic Lubartowa, które zawiązały się przed kilku laty. Wyjątkiem było jedno z najstarszych kół jakim jest Stowarzyszenie Kobiet „Być Aktywną” z Lisowa, które powstało w okresie międzywojennym. Choć pandemia dała się we znaki wszystkim, jednak ilość wydarzeń, które zostały zorganizowane przez koła pozwala stwierdzić, że pomysłów na aktywność nie brakuje. I Zjazd był okazją do zaprezentowania działalności członkiń i członków KGW.

W spotkaniu w Nowodworze wzięły udział: KGW Annobór-Kolonia, KGW z Trzcińca, KGW „Malina” z Nowodworu, Stowarzyszenie Kobiet "Być Aktywna" z Lisowa, KGW w Rokitnie "Rokitno bez granic", KGW w Szczekarkowie "Razem Szczekarków". Zjazdowi patronował wójt gminy Lubartów Krzysztof Kopyść.

Niektóre koła swoją działalność przedstawiły w wersji rymowanej. KGW z Rokitna, wsi znanej ze znakomitego zespołu „Rokiczanka”, przyznaje, że nie samą pieśnią się żyje, dlatego założyły koło gospodyń wiejskich, aby organizować inne wydarzenia:

„Zabieramy się od początku powoli, solidnie, planujemy, działamy. Nasz zapał nie stygnie,

I gdy jest taka potrzeba - cała nasza wioska mała, potrafi się zaangażować, zjednoczy się cała.

I wtedy bawią się razem dorośli , młodzież i dzieci, chcemy by taki stan rzeczy przetrwał do następnych pokoleń, do następnych stuleci…”

Stawiamy na zdrowie

„Gospodyni” stawia na zdrowie, dlatego wszyscy chętni mogli wziąć udział w akcji profilaktycznej i zbadać się w mobilnym punkcie pobrań „ALAB Laboratoria”. Bezpłatny pakiet zawierał m.in. takie badania, jak: morfologia, lipidogram czy test anty-HBS na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C. Każdy chętny mógł również poddać się nieinwazyjnemu badaniu aparatem AGE Reader, który mierzył produkty glikacji w skórze i pokazywał ryzyko cukrzycy i chorób sercowo naczyniowych, kondycji skóry. Badanie cieszyło się ogromnym powodzeniem, dla wielu było sygnałem do podjęcia dalszych kontroli zdrowia, aby zapobiec ciężkim powikłaniom bagatelizowanych niepokojących objawów. Nad badaniami czuwała dr Agata Strukow z ALAB Laboratoria.

Nasza zdrowa miednica

- Miednica kobiety to miejsce, w którym zaczyna się życie, dlatego należy o nią dbać każdego dnia – mówiła Iwona Włodarczyk-Kuna, fizjoterapeutka z Fundacji AENON. Jest to drugie po mózgu pod względem skomplikowania budowy miejsce w naszym organizmie, zawdzięczamy miednicy komfort i przyjemność życia. Po warsztacie każda z pań mogła indywidualnie odbyć konsultację z fizjoterapeutką, umówić się na wizytę w gabinecie. Problemem podnoszonym przez wiele kobiet był problem dostępności do opieki fizjoterapeutów uroginekologicznych, nie tylko ze względu na zbyt małą ilość wyspecjalizowanych gabinetów, odległość do pokonania aby się do nich dostać, ale też ze względu na brak refundacji takiej opieki. Zaniedbania w rehabilitacji, które często są udziałem kobiet po porodzie, czy kobiet po operacjach ginekologicznych, a także mężczyzn po usunięciu prostaty skutkują zmianami w obrębie mięśni dna miednicy, co wpływa na komfort życia.

Warsztaty i koncert

Podczas Spotkania w Nowodworze odbył się również warsztat prowadzony przez Alinę Kuźminę z Fundacji Polska Gospodyni o działalności kół gospodyń wiejskich. Jaka jest obecnie rola KGW? Podczas warsztatu zaproponowaliśmy podjąć się roli promotora swojej wsi. Jak można ro zrobić? Wiele z członków kół wytwarza produkty, np. smaży konfitury, produkuje wędliny czy olej, suszy warzywa czy owoce, a nadmiar sprzedaje. Jest to znakomita okazja, aby wyróżnić się taką działalnością podczas festynów czy targów regionalnych. Ważne, aby to robić legalnie. W sukurs przychodzi tu pomoc Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który podczas Spotkania przedstawił opcję wykorzystania oferowanych przez tę instytucję możliwości wsparcia sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego, MOL czy sprzedaży bezpośredniej. Dużym zainteresowaniem cieszył się temat możliwości wykorzystania znaku „Produkt Polski” i innych certyfikatów świadczących o wysokiej jakości produktów wytwarzanych przez drobnych producentów.

„Lubartowiacy” – to zespół folkowy, w którym grają i śpiewają i mali, i duzi. Radość wspólnego muzykowania porwała uczestników Spotkania z „Gospodynią”, dźwięki harmonii i bębnów słychać było w całej wsi. Na warsztatach z Kasią Kosmalą zrobiliśmy lemoniadę z arbuza, wegetariańską pastę z soczewicy z hyzopem, upiekliśmy bataty z boczkiem oraz zrobiliśmy letni deser ze świeżą czarną porzeczką.

Spotkanie odbyło się 31 lipca 2021 r.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon