Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Spotkanie z Gospodynią po raz pierwszy na Mazowszu

Po raz pierwszy Spotkanie z Gospodynią odbyło się na Mazowszu. „Fundacja Polska Gospodyni” została zaproszona do Regimina w powiecie ciechanowskim.

Panie działające w kołach gospodyń wiejskich powiatu ciechanowskiego mają plan – chcą być najlepsze. Koła powstały nie tak dawno, bo na podstawie ustawy z listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, która pozwala tym organizacjom działać samodzielnie i podejmować ambitne plany. Stąd „Spotkanie z Gospodynią” stało się wydarzeniem, które ma zaktywizować działania na rzecz członkiń i członków koła, a także na rzecz wsi, w których koła działają. Spotkanie, organizowane przez Fundację Polska Gospodyni ma na celu nie tylko promocję aktywności społecznej i zawodowej, ale zdrowia i aktywnego stylu życia.

Zadbaj o swoją wątrobę i żyj długo

Zdrowie jest najważniejsze, stąd ważnym elementem spotkania z Gospodynią jest profilaktyka. Aktywne dbanie o stan swojego zdrowia umożliwiła współpraca z ALAB Laboratoria i Fundacją AENON. Każdy uczestnik spotkania mógł skorzystać z pakietu badań bezpłatnych oferowanych przez mobilny punk pobrań ALAB. Jednym z badań było badanie na obecność wirusa wątroby typu C. Doktor Agata Strukow z ALAB Laboratoria mówiła podczas swojego wystąpienia o podstępności tego wirusa. Jest to stosunkowo niedawno wykryty wirus, bo w 1992 r., i dopiero od tego roku prowadzone są badania w kierunku jego obecności we krwi, również w tej przetaczanej podczas operacji. Oznacza to, że jeżeli przed tym rokiem ktoś był poddawany zabiegom medycznym związanym z przerwaniem ciągłości tkanek, nawet jeżeli chodziło o drobne operacje, mógł zostać nim zakażony. Ten wirus może przedostać się do naszego organizmu podczas zabiegów niesterylnymi narzędziami, nie tylko medycznymi ale też np. u manikiurzystki, podczas wykonywania tatuaży, wirusem możemy zakazić się podczas stosunku seksualnego. Wirus nie daje objawów nawet przez kilka lat, niszcząc w tym czasie wątrobę, prowadząc do jej marskości, zmian nowotworowych, a leczenie wymaga często przeszczepienia narządu. Wykrycie zakażenia np. podczas bezpłatnego badania oferowanego przez ALAB Laboratoria ratuje życie, gdyż leczenie tego zakażenia jest szybkie, skuteczne i wyjątkowo dostępne w naszym kraju, trwa kilka tygodni. Stąd warto skorzystać z okazji i poddać się takiemu bezpłatnemu badaniu.

Zadbaj też o swoją miednicę

Być aktywnym to znaczy być zdrowym, dotyczy to zwłaszcza kobiet, które chcą zachować witalność i dobre samopoczucie przez długie lata. Poród, ciężka praca fizyczna, złe nawyki higieniczne, a nawet nieprawidłowa pozycja siedząca czy stojąca powodują zmiany w naszym organizmie, prowadzące do dysfunkcji mięśni dna miednicy. Małgorzata Symołon, fizjoterapeutka z Fundacji AENON poprowadziła warsztat, podczas którego zwróciła uwagę na niektóre dolegliwości uważane przez kolejne pokolenia kobiet za normalne, a które tak naprawdę są skutkiem zmian w obrębie narządu rodnego, jak np. problem z siusianiem, traceniem moczu podczas kichania czy podczas stosunku seksualnego, ból w obrębie pochwy, przyjmowanie nietypowych pozycji na toalecie w celu ułatwienia oddania moczu. Małgorzata Symołon zwróciła uwagę również na to, że należy stale dbać o swoją miednicę: nie tylko prawidłowo siedzieć, ale starać się jak najczęściej ruszać się, np. stojąc w kolejce, w kościele, czekając na kogoś – kołysać się, przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Zawsze dobrym ćwiczeniem dla naszej miednicy jest taniec. Więc tańczmy!

Podczas każdego spotkania z Gospodynią towarzyszy nam terenowy oddział KOWR. Obecność KOWR w Regiminie była pożądana, gdyż przybliżyła działalność tej instytucji i pozwoliła nawiązać znajomość z jej przedstawicielami. KOWR działa na rzecz rolników i wsi, dla kół gospodyń wiejskich organizuje „Bitwę Regionów”, w której biorą udział setki kół z całego kraju. Konkurs organizowany podczas każdego „Spotkania z Gospodynią” to okazja to zapoznania się z ofertą KOWR, jego działalnością, np. na rzecz szkół, które dzięki tej instytucji otrzymują produkty mleczne, warzywa i owoce przeznaczone dla dzieci. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez KOWR.

W spotkaniu wzięły udział koła gospodyń wiejskich z Regimina, Radomki, Targoń, Szulmierza, Grzybowa. Aktywność kół to nie tylko wspaniałe potrawy, pod którymi uginały się stoiska. KGW z Regimina zaprezentowało swoje umiejętności wokalne, a wiele pań pokazało przedmioty rękodzieła, piękne kwiaty ukręcone z materiału, plecione koszyki, ręcznie malowane kafelki, zdobione lusterka.

W spotkaniu uczestniczyła wójt gminy Regimin Mariola Kołakowska, która swoją obecnością pokazała, że jest dla kół partnerem, na którego można liczyć podczas realizacji ambitnych planów. Drugim ważnym partnerem dla kół powiatu ciechanowskiego jest poseł na Sejm RP Anna Cicholska, która również odwiedziła wydarzenie i zapewniła o swojej gotowości do wspierania aktywnych KGW.

Spotkanie kończyliśmy późnym popołudniem warsztatami z Kasią Kosmalą, z którą przyrządziliśmy pięć potraw niewymagających długiego gotowania, żeby było więcej czasu na realizację ambitnych zamierzeń.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon