Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Spotkanie z Gospodynią na Polesiu. Korolówka-Osada

Pierwsze w tym roku „Spotkanie z Gospodynią” odbyło się 27 czerwca w Korolówce-Osadzie koło Włodawy, a to z okazji nocy świętojańskiej. Wydarzenie zorganizowaliśmy wspólnie z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej oraz Kołem Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”. To był naprawdę dobry czas!

Pachnące ziołami i smakowitym jedzeniem spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych. Jak tradycja nakazuje, były wianki, ognisko, tańce i śpiew.

Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyła firma ALAB Laboratoria – nowy partner Fundacji Polska Gospodyni, który wspiera ją w promocji zdrowia. Wszyscy uczestnicy mogli wykonać bezpłatnie podstawowe badania laboratoryjne, m.in. morfologię, hormonalne TSH, lipidogram, anty-HCV.

Dyskusje o ważnych sprawach dla KGW

Przedpołudnie upłynęło na rozmowach o sprawach dotyczących kół gospodyń wiejskich. Alina Kuźmina z Fundacji Polska Gospodyni opowiedziała, w jaki sposób członkinie kół mogą w swojej działalności wykorzystać energię, aspiracje i pomysły, gdzie szukać dodatkowego finansowania na ich realizację, a także, co można robić na rzecz lokalnej społeczności, dla promocji swojej wsi i regionu. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele szeregu instytucji związanych z rolnictwem, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS-u, Państwowej Inspekcji Pracy. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Ryszard Madziar, Szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina.

Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie przeprowadził wśród uczestniczek konkurs wiedzy o działalności tej instytucji. KOWR jest tutaj dobrze kojarzony z projektem „Polska smakuje” czy „Programem dla szkół”, z którego korzystają dzieci w wieku szkolnym. Uczestniczki przyznały, że biorą udział w konkursie „Bitwa Regionów”, którego organizatorem jest również ta instytucja.

Warsztaty zielarskie, kulinarne i nie tylko…

Podczas Świętojańskiego Spotkania z „Gospodynią” odbyło się siedem warsztatów. W trakcie warsztatów zielarskich z Moniką Dygas, właścicielką Chaty Szeptuchy, można było nauczyć się wykorzystywania powszechnie znanych nam ziół dla urody i zdrowia. Własnoręczne przygotowywanie mydełek, naparów, kremów, płukanek, herbaty z lipy, lawendy, mniszka czy kory dębu staje się coraz bardziej popularne, a wiedza o wpływie ziół na organizm jest na topie. Monika Dygas zaznaczyła, że dla naszego zdrowia najważniejszy jest ruch, bo to codzienne ćwiczenia, spacery są w stanie zdziałać wiele dla naszej kondycji.

Tradycyjnie już z Kasią Kosmalą, która prowadzi dział „Gospodyni gotuje” w czasopiśmie „Gospodyni”, panie i panowie uczyli się gotować. „Zosie Samosie” zdradziły sekrety przygotowywania rolad, wędzenia serów i mięs, a także sporządzania deserów czekoladowych, poprowadziły również warsztaty florystyczne. Zwyciężczynie w konkursie kulinarnym pt. „Przystawka Kwiat Paproci” i w konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański otrzymały atrakcyjne nagrody.

A na koniec tego wyjątkowego spotkania obejrzeliśmy przedstawienie teatralne „Przed Świętym Janom” grupy teatralnej mieszkańców gminy Podedwórze „Po Naszomu”. Niezwykle cenna inicjatywa, której celem jest ocalenie lokalnej tradycji i obrzędów ludowych.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon