Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Z "Gospodynią" w Łapach Szołajdach

Ciastem z przepisu z „Gospodyni” sprzed wielu lat powitało nas w Łapach Szołajdach Koło Gospodyń Wiejskich „Łapianki na obcasach”. Spotkanie z nami zorganizowało w odnowionym Wiejskim Domu Kultury w Łapach.

Charakter członkiń Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianki na obcasach” bardzo dobrze oddaje ich nazwa – obcasy są symbolem kobiet energicznych, a przecież „Łapianki” ciągle coś organizują, planują i to, co zaplanowały, realizują. W ostatnich miesiącach zorganizowały wśród mieszkańców zbiórkę książek i czasopism, tworząc w dopiero co odnowionym domu kultury niedużą biblioteczkę, z której może skorzystać każdy. Same tworzą upominki dla gości, np. pachnącą sól do kąpieli czy własnoręcznie robione mydełka. Robią tak wiele, że zostały bohaterkami artykułu w poprzednim wydaniu czasopisma „Gospodyni”.

Inspiracje z rhd

Spotkanie z „Gospodynią” w Łapach Szołajdach było szczególne, bo wzięła w nim udział Aurelia Felińska-Szymczak, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo pod Sokółką i produkuje sery z koziego mleka. Tematem prezentacji naszego gościa były zasady produkcji i sprzedaży serów w systemie rolniczego handlu detalicznego. Temat aktywności zawodowej jest szczególnie bliski celom Fundacji Polskiej Gospodyni, więc wizyta osoby, która hoduje kozy, produkuje kilka gatunków sera, a przede wszystkim czerpie satysfakcję ze swojej działalności, była niezwykle cenna. Pani Aurelia pokazała, że życie na wsi jest pasjonujące, bo pełne wyzwań, planów na rozwój gospodarstwa i może być szansą na realizację marzeń o sprzedaży własnych produktów.

Pytania i informacje z KOWR

Białostocki oddział terenowy KOWR zachęcał uczestniczki spotkania do wzięcia udziału w programach i konkursach, które organizuje w swoim ośrodku. Z powodu pandemii koronawirusa wiele aktywności jest ograniczonych, np. nie odbywa się „Bitwa Regionów”, ale warto brać udział w konkursach organizowanych przez terenowe oddziały KOWR i w taki sposób przygotowywać się do ogólnopolskich zmagań. Podlasie ma w takich konkursach duże doświadczenie – w 2019 roku danie przygotowane przez koło z Podlasia było wysoko notowane w finale „Bitwy Regionów”.
Spotkanie odbyło się 19 września 2020 r.

Podczas konkursu wiedzy o działalności KOWR padały pytania m.in. o „Program dla szkół” czy zasady korzystania ze znaków przyznawanych żywności produkowanej przez polskie firmy i drobnych przedsiębiorców. Zainteresowanie wzbudziło zagadnienie oznakowywania swoich wyrobów znakiem „Polska Smakuje”, m.in. produkowanych i sprzedawanych w ramach rhd.

Jak zmienić swoje nawyki?

Na naszym Spotkaniu z „Gospodynią” w Łapach nie mogło zabraknąć tematyki zdrowotnej i prezentacji dotyczącej profilaktyki mięśni dna miednicy, którą przedstawiła Aleksandra Kociuk, fizjoterapeutka z Fundacji Aenon. Wykłady fizjoterapeutek wyspecjalizowanych w temacie dna miednicy zawsze wzbudzają wielkie zainteresowanie, ponieważ dotyczą naszych codziennych zachowań – często np. nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, podnoszenia się z pozycji leżącej, dźwiganie ciężarów mają negatywny wpływ na stan mięśni zlokalizowanych w dole brzucha kobiet.

Gdzie tkwi piękno kobiety i jej wewnętrzna siła?

O tym, że wszystko jest w nas, tylko czasami ukryte, mówiła Kamila Arak, konsultantka kosmetyczna. Pokazała uczestniczkom spotkania, jak należy dbać o urodę, a przede wszystkim zachęcała, aby być odważną, realizować się w życiu zawodowym i prywatnym. Bo w tym również tkwi kobiece piękno.

Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon