Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Spotkanie w podlaskich Oksiutyczach

Spotkanie w podlaskich Oksiutyczach

Oksiutycze w gminie Mielnik leżą tuż obok Świętej Góry Grabarki – serca prawosławia w Polsce. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego akcentu – wójt gminy Mielnik Marcin Urbański i jego zastępca Maciej Czerwiński – wręczyli dyplomy uznania tym paniom, które w czasie pandemii szyły maseczki dla mieszkańców gminy Mielnik.

Na „Spotkanie” na Podlasiu Fundacja Polska Gospodyni zaprosiła dr Joannę Jacko, lekarza ginekologa, położnika, ze specjalizacją z onkologii ginekologicznej. Pani doktor mówiła o endometriozie. To choroba kryjąca w sobie mnóstwo tajemnic, na którą choruje wiele kobiet, choć często nie zdają sobie z tego sprawy. Dużo uwagi dr Jacko poświęciła diecie kobiet cierpiących na endometriozę. Zaleciła posiłki z dużą ilością produktów z właściwościami przeciwutleniającymi i produktów mało przetworzonych. Podkreślała, że w diecie tej powinny przeważać warzywa i owoce, a należy ograniczyć ilość mięsa czy słonych przekąsek. O endometriozie dr Jacko pisze w bieżącym numerze „Gospodyni”.

Doktor Krzysztof Jacko, lekarz internista, onkolog, mówił z kolei o profilaktyce raka piersi, zwrócił szczególną uwagę na znaczenie comiesięcznego samobadania i regularnych kontroli u lekarza, wykonywania badań diagnostycznych. Była też możliwość zadawania pytań i indywidualnych konsultacji z lekarzami.

Na spotkanie zaprosiliśmy również dzieci – specjalnie dla nich przygotowaliśmy lekcje muzyki ze Szkołą Muzyczną Yamaha. Swoich sił mogli spróbować i starsi uczestnicy – wiek nie grał roli.

Podczas każdego wydarzenia organizowanego przez Fundację Polska Gospodyni konsultantka kosmetyczna mówi o zasadach pielęgnacji urody, wykonywania makijażu, poleca kosmetyki dostosowane do każdego rodzaju skóry.

Jednym z celów statutowych naszej fundacji jest promocja czytelnictwa. Wspólnie z Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga przekazujemy uczestnikom spotkań w Maleńcu i Oksiutyczach dziesiątki książek: kucharskich, poradników, powieści sensacyjnych, romansów, ale też książek specjalistycznych, np. dotyczących hodowli jabłek, śliwek czy czereśni od Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, mecenasa fundacji. Uczestniczące w wydarzeniu dzieci również otrzymały książki.

Podlaski oddział terenowy KOWR przygotował prezentację o swojej działalności. Konkurs wiedzy wyłonił uważne uczestniczki spotkania, które w nagrodę otrzymały upominki.

Spotkanie z Gospodynią to możliwość poznania niezwykle utalentowanych gospodyń z kół gospodyń wiejskich, które przygotowują poczęstunek dla uczestników całodziennej imprezy. Na stołach w Oksiutyczach zagościły tradycyjne dla wschodniej części naszego kraju potrawy, m.in. smalce, pierogi podlaskie, babki ziemniaczane, a wśród nich absolutny rarytas – pięknie zdobiony korowaj, czyli drożdżowe ciasto o imponujących wymiarach, przygotowywane na wesela i takie szczególne okazje jak nasze spotkanie.

Warsztaty Kulinarne poprowadziła Kasia Kosmala, która w „Gospodyni” prowadzi dział kulinarny. Szybkie, łatwe w przygotowaniu i smaczne dania cieszyły się zainteresowaniem uczestniczek wydarzenia. Warsztaty w Oksiutyczach wsparła sieć sklepów „Arhelan”, która proponuje w swojej ofercie m.in. produkty regionalnych producentów.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon