Logo Fundacja Polska Gospodyni
czekam
Spotkanie z Gospodynią w Chmielowie

26 października 2019 r. w Chmielowie odbyło się pierwsze "Spotkanie z Gospodynią". Rozmowy o zdrowiu, urodzie, a także o pomysłach na działania na rzecz lokalnej społeczności, warsztaty kulinarne trwały cały dzień. Stały się okazją do spotkania kobiet niemal z całego powiatu parczewskiego.

Do zorganizowania „Spotkania z Gospodynią” w Chmielowie koło Parczewa Fundację zaprosiły Koło Gospodyń Wiejskich „Chmielowianki” oraz Stowarzyszenie „Perły Chmielowa”. Na wydarzenie przyjechały przedstawicielki kilkunastu kół gospodyń wiejskich z całego powiatu parczewskiego. Partnerami wydarzenia zostały: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Fundacja Aenon. Aktywna formuła spotkania okazała się dla uczestniczek atrakcyjna, a przekaz spotkania jasny i oczywisty: dbamy o zdrowie, urodę, jesteśmy aktywne, działamy, lubimy się spotykać przy wspólnym stole, lubimy poznawać nowe, ale też dzielić się wiedzą, doświadczeniem, tradycją. Spotkanie miało szczególnego patrona: czasopismo „Gospodyni”, które od ponad 60 lat aktywizuje mieszkanki wsi, towarzysząc kilku pokoleniom kobiet działających na rzecz swoich lokalnych społeczności, dbających o siebie, swoje rodziny, swoje domy, wieś. Fundacja Polska Gospodyni została powołana, by wspierać działania czasopisma i działać wspólnie.

Tematy o zdrowiu i urodzie

Spotkanie trwało cały dzień. Zaczęło się od bloku tematycznego „Zdrowa Gospodyni”, którego gospodarzem była Międzynarodowa Fundacja Aenon, wspierająca badania i leczenie zaburzeń uroginekologicznych. Godzinna rozmowa o nietrzymaniu moczu okazała się dla uczestniczek spotkania ważna. Wiele kobiet boryka się z tym problemem, niestety, bardzo często słyszą od swoich starszych koleżanek, mam, babć, że to tak już ma być, i już. Tymczasem dziś schorzenie to można i trzeba leczyć, najlepiej już od chwili, gdy się pojawi. Kobiety powinny domagać się specjalistycznej rehabilitacji, np. tuż po porodzie, przy pierwszych objawach nietrzymania moczu iść do specjalisty. Prowadząca spotkanie fizjoterapeutka Greta Skupińska z Fundacji Aenon podkreślała, że zaniedbanie problemu prowadzi do ogromnego dyskomfortu życia codziennego, z biegiem czasu coraz większego, a wstyd nie jest sprzymierzeńcem aktywnego trybu życia.

Jak zadbać o swoją urodę podpowiadała Jagoda Winniczuk w części spotkania o nazwie „Piękna Gospodyni”. Prowadząca ten blok tematyczny mówiła uczestniczkom o zasadach i poszczególnych etapach pielęgnacji, doborze środków pielęgnujących, metodach utrwalania efektów. Przez cały dzień możliwość wypróbowania szerokiej gamy kosmetyków, również tych kolorowych, była kusząca. Po spotkaniu niektóre panie cieszyły się swoim nowym wizerunkiem – rozświetloną cerą, jedwabistą delikatnością dłoni, wyrazistym spojrzeniem.

KOWR

Partner Wspierający Spotkanie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przygotował stoisko informacyjne o swojej działalności oraz zorganizował konkurs z atrakcyjnymi nagrodami do wygrania. Pytania, na które trzeba było odpowiedzieć, nie należały do łatwych, ale nagrody przygotowane przez KOWR warte były wysiłku. Trzeba było znać odpowiedź np. na pytanie: „Pod jaką nazwą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa corocznie organizuje ogólnopolskie wydarzenie, w którym Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę na podstawie własnej receptury i rodzimych produktów i ubiegają się o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi?”, albo: „Czy każdy producent rolny może prowadzić działalność w zakresie uprawy tytoniu, produkcji lub zbytu surowca tytoniowego?”. Padło też pytanie o program KOWR-u, dzięki któremu dzieci uczęszczające do szkół podstawowych otrzymują darmowe porcje owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Podobnych, trudniejszych i łatwiejszych pytań było więcej, a satysfakcja z prawidłowo udzielonej odpowiedzi ogromna. Po więcej informacji uczestniczki „Spotkania z Gospodynią” mogły się udać na stoisko przygotowane przez KOWR.

Gospodyni działa

O możliwości działania na rzecz lokalnej społeczności mówiła Alina Kuźmina, wiceprezes Fundacji Polska Gospodyni, podając przykłady wykorzystania Funduszy Europejskich i innych na rzecz lokalnej społeczności. Przykłady zaczerpnięte z prawie 250 tys. już zrealizowanych projektów są nie tylko prawdziwą beczką pomysłów i inspiracji, ale też dowodem na to, że Fundusze Europejskie to nie tylko gigantyczne inwestycje, takie jak autostrady czy wysokospecjalistyczny sprzęt dla szpitali. Każdy bardzo drogi projekt może mieć swój nieduży, na miarę każdej lokalnej społeczności odpowiednik. Padały pomysły, jak ciekawie urządzić świetlicę, zorganizować obchody lokalnych świąt i obrzędów, utrwalić dziedzictwo kulturowe, np. kroniki wiejskie czy albumy koła gospodyń wiejskich, zbudować ścieżkę edukacyjną, która stanie się atrakcją dla turystów, a dla kolejnych pokoleń świadectwem historii rodzinnej miejscowości i powodem do dumy. Każda miejscowość ma swoją ciekawą przeszłość, którą warto się zainteresować i ją wykorzystać, aby nowe przedsięwzięcie stało się czynnikiem łączącym mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Biesiada przy hyzopie

Warsztaty kulinarne „Tu blaszka, tam słoik” stały się przyczynkiem do wymiany doświadczeń między przedstawicielkami Fundacji i mistrzyniami kuchni z Chmielowa i okolic. Chmielowianki przywitały nas informacją, że głodne nie będziemy, a pieczony bigos już na nas czeka. Właśnie bigos ze słodkiej kapusty, długo pieczony w piecu chlebowym, jest lokalnym daniem, które smakuje wyjątkowo. Innym specjałem, specjalnie przygotowanym z okazji „Spotkania z Gospodynią”, był osuch, słodki chlebek na kwaśnym mleku, z dodatkiem suszonych jagód i maku. Zapach pieczonego osucha rozchodził się po całym OSP, gdzie odbywało się spotkanie, potwierdzając ambicje jego twórczyń zdobycia certyfikatu produktu lokalnego.

Spotkanie zakończyło się wspólnym gotowaniem pod kierunkiem naszej wspaniałej Kasi Kosmali, która prowadzi w „Gospodyni” dział kulinarny. Przygotowaliśmy w słoiku świąteczne śledzie panierowane w cukrze i cynamonie, a na blaszce dynię na ostro zawijaną w boczku. Biesiadowaliśmy przy paście z soczewicy z dodatkiem hyzopu, zajadaliśmy się pianką czekoladową z borówkami i malinami, smakowaliśmy buraczki z serem feta. Przy długim stole rozmawialiśmy, a nawet śpiewaliśmy. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom „Spotkania z Gospodynią” za aktywny udział w warsztatach, uśmiechy i radość z bycia razem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Polska Gospodyni, której celem jest działalność na rzecz wspierania kobiet mieszkających na wsi i w małych miejscowościach.
Reklama

Fundacja Polska Gospodyni

NIP 1132994067
REGON: 382661783
Adres
Stołbce 21
17-330 Nurzec-Stacja

Copyright © 2019-2020 Fundacja Polska Gospodyni
Powered by Yancoon Lagoon